Zencefilin Faydaları Nelerdir?

0
Zencefilin Faydaları

Keskin ve acı bir tadı olan zencefilin faydaları özellikle gribal enfeksiyonlar, ses kısıklığı ve boğaz ağrıları söz konusu olduğunda kullanılır. Patatese benzeyen bir bitki olan zencefil, taze, kuru ve toz şeklinde tüketilebiliyor.

Zencefil, tropikal bir sebze olduğu için ülkemizde her yerde yetişmez. Özellikle kış hastalıkları için birebir olan zencefil, yemeklere, bitki çaylarına ve salatalara katılarak tüketilir. Birçok özelliği olan zencefil, düzenli olarak tüketildiği zaman gribal enfeksiyonların önlenmesinde yardımcı olur.

Bal ile birlikte toz zencefilin kullanılması öksürüğün en iyi düşmanıdır. Bu yüzden birçok kolaylık sağlayan bu ürünün sürekli kullanılması ve memnun kalacağınız şekilde sonuçlar vermesi için her evde demirbaş olarak kullanılması gerekmektedir.

Zencefilin Faydaları

Benim ne zaman boğazım şişse hemen zencefili sıcak suda demleyip içerim ve çok faydasını görürüm. Bu yararları madde haline getirecek olursak;

  1. Mideyi rahatlatır.
  2. Kanserle savaşır.
  3. Kasları rahatlatır.
  4. Soğuk algınlığına iyi gelir.
  5. Öksürüğü keser.
  6. Ve soğuk algınlığı tedavisi zencefilin faydaları içindedir.

Zencefil Nasıl Kullanılır?

Zencefilli Çay

Kış içeceklerinin vazgeçilmezi olan zencefilli havuç çorbası şeklinde tüketilmesi soğuk algınlıklarına birebirdir. Onun dışında çay olarak içilmesi midedeki sorunlardan boğaz ve üst solunum yolları problemlerine kadar birçok derde deva olur.

Zencefilli çay için bir dilim limon ile birlikte kaynar suyun içinde 5 dakika bekletip içebilirsiniz. Zencefil kuruysa yine aynı şekilde demleyip 10 dakika kadar bekletmeniz yeterli olacaktır.

Toz zencefil genelde yiyeceklere katılarak kullanıldığı için zencefilin acı bir tat vermemesi için bir çay kaşığı kadar kullanılması uygun olur.

Bitki Uzmanlarının Zencefil Kürleri

Zencefilin faydaları Ahmet Maranki kürlerinde sindirime yardımcı olduğu bilinen çay şeklindedir. Çay olarak tüketilecek olan zencefilin istendiği takdirde limon eklenerek kullanılması söz konusu olabilir.

Bir diğer bitki uzman olan Ender Saraç da yağ eritici özelliği olan turşu türevleriyle sunmuştur.  Ender Saraç kürü olarak turşu ve sarımsak ile birlikte kurulup tüketilmesi durumunda yağların yakılmasını sağladığı şekildedir. Birçok uzman zencefilin her türlüsünün kullanılmasını önermektedir. İbrahim Saraçoğlu zencefilin sağlığa yararlarını her zaman anlatmıştır.

Zencefilin Tiroide Faydası

Haşimato tiroidi adı verilen çeşidi için en çok tercih edilen ve etkili olan tedavi yöntemi zencefil suyudur. Taze olarak sıkılıp içilen zencefil suyu tiroidin her çeşidine etki etmektedir.

Sabah ve akşam birer yemek kaşığı aç karnına tüketebileceğiniz zencefilin faydaları tiroid hastalıkları için oldukça ciddi bir önem taşımaktadır.

Zencefilli Balın Faydası

Uzun süredir geçmeyen bir öksürük söz konusuysa bir çay kaşığı zencefilin içine bir çay kaşığı balı karıştırıp içmeniz yeterli olacaktır. Acı bir tadı olsa da öksürük ve boğazınızdaki karıncalanmanın kesileceğini düşündüğünüzde birçok ilaçtan etkili olan bu yöntemi kullanmanız işinize yarayacaktır.

Zencefil Çorbası

Kış aylarında sağlıklı ve gribi önleyici bir lezzet olan zencefil çorbası için bir parça zencefilin kabuklarını soyup, 3 havuçla birlikte haşlamanız gerekiyor. Haşlama sonrası içine bira kaya tuzu, yarım çay bardağı limon ekleyerek iyice yumuşadıktan sonra blender ile çorbayı karıştırın.

Zencefilli Çay Tarifi

  • Bir su bardağı su kaynatın.
  • İçine bir dilim limon, bir dilim taze zencefil ve biraz nane ekleyin.
  • Demlendikten sonra, süzgeçten geçirip için.

Aç karnına günde 2-3 kere tüketmeniz halinde kilo vermek ve yağ yakmak konusunda etkisinin olduğu bilinmektedir. İsterseniz kış aylarında klasik bir bitki çayı olarak da bu çayı tüketebilirsiniz.

Zencefilin Zararları

Her bitkisel ürün gibi zencefilin de aşırı derecede kullanılmaması gerekmektedir. Yetişkinler için günde 2 gramdan fazla tüketilmemesi gereken zencefil, çocuklar için ise bunun üçte biri oranındadır. Aşırı kullanımda, mide ekşimesi, safra, deri döküntüsü gibi sorunlara neden olabilir.

Kan sulandırma özelliği olan zencefilin zararları ameliyat olacak kişiler için kan kaybına yol açacağından fazla olabilir. Bu yüzden aşırı kullanmamak kaydıyla düzenli olarak içebilirsiniz.

Umarız zencefilin faydaları hastalıklarınızın tedavisinde önemli bir rol oynamıştır.

Bu Konu Hakkında Ne Düşünüyorsun?

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın