Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?

0
Yeşil Çayın Faydaları

Siyah çayın en büyük rakibi olan yeşil çayın faydaları ciddi bir antioksidan olmasının yanında, vücudunuzun yağ yakmasını teşvik ederek zayıflamanıza yardımcı olur. İçerisinde sağlığa yararlı polifonoller barındırır.

Polifenoller, kanser ve kardiyovasküler hastalıklar gibi dejeneratif hastalıkların önlenmesinde rol oynayan diyetlerimizde bulunan mikro besinlerdir. Yağ oksidasyon seviyelerini de yoğunlaştırırlar. Yeşil çayda bulunan polifenollere kateşinler denir.

Yeşil Çayın Faydaları

 • Çok güçlü bir antioksidandır,
 • E vitamini açısından zengindir,
 • Karnınızı tok tutar,
 • Kanserle mücadele eder,
 • Kalp ve damar sağlığını güçlendirir,
 • Kolesterolü dengeler,
 • Kilo vermenize yardımcı olur,
 • Alzheimer ve parkinsona yararlıdır,
 • Tip 2 diyabet riskini azaltabilir,
 • Kardiyovasküler hastalık riskini azalabilir,
 • Depresyona iyi gelir,
 • Diş sağlığını iyileştirir ve bakterileri öldürür,
 • Ve yüzdeki kırışıklıkları gidermek yeşil çayın faydaları içinde.

Yeşil Çayın Tarifi

Yeşil Çay Nasıl Demlenir?

Yeşil çay kesinlikle kaynatılarak içilen bir çay değildir. Sıcak suyun için demlenen bir çay çeşididir. Çok uzun süre demlenmesi tadının acı olmasına neden olabilir. Bu yüzden aşırı derecede kullanmamak gerekmektedir.

Yeşil çayın özel tarifi:

 • 1 fincan su ısıtın. Kaynama noktasına getirmeyin. O aşamadan önce kapan.
 • 1 çay kaşığı yeşil çay ekleyin ve 2-3 dakika kadar demleyin. Eğer daha fazla demlemek isterseniz çay acır bu nedenle 2-3 dakika yeterlidir.
 • Çayı bir fincana aktarın.
 • Limon suyu birkaç damla bal ekleyin.
 • 2-3 taze nane yaprağı eklemek narin bir lezzet verir.
 • Not: Bu çay için süt eklemeyin. Ayrıca sağlık açısından iyi olmadığı için şeker ilave etmekten kaçının.

Günde Kaç Bardak İçilmeli?

Günde 3-4 bardaktan fazla içilmemesi gerekir ve aşırı kullanıldığında dengesizliklere neden olur. Düzenli ve dengeli bir şekilde tüketilmesi etkisinin en üst düzeyde olmasını sağlar. Yani günde ne kadar içilmeli derseniz, bunun cevabı olarak en fazla 4 bardak diyebiliriz.

Hamileler İçebilir Mi?

Yeşil çayın hamileler tarafından kullanılmaması gerekmektedir. Aşırı derecede içilmesi emziren anneler ve hamileler için kafein fazlalığına neden olacağı için tüketilmemesi ya da 1 bardaktan fazla içilmemesi şarttır.

Beyne Faydaları

Zihin açıcı özelliği yeşil çayın faydaları içindedir. Akşam 5’ten sonra içilmesi halinde uykusuzluğa neden olabilen yeşil çay belirli bir süre sonrasında içilmemesi gereken bir bitki çayıdır.

Çocuklar için de iyi bir kahvaltı içeceği olan yeşil çay şekersiz ve katkısız bir şekilde içilerek okul çağından itibaren kullanılabilir.

Yeşil çay kafein ile doludur. Bu bileşik sizi uyanık tutmaktan çok daha fazlasını yapabilir. Sizi daha odaklanmış hale getirebilir. Kafein, beyin için uyarıcı olarak bilinir ancak olumsuz yan etkilerinden kaçınmak için aldığınız miktara dikkat edin.

Cilde Faydası

Yeşil çay, cilt kanseri de dahil olmak üzere cilt hastalıklarının önlenmesi ve tedavisinde sıklıkla kullanılmaktadır. Güneşten çıkan UV ışınlarına karşı korunmaya yardımcı olur. Aynı zamanda vücuda detoks yapar. Cildi parlaklaştırması ve temizlemesi yeşil çayın faydaları arasındadır.

Gözaltındaki morluklar ve şişlikler için çok iyi bir reçete olup çay gibi demlenip bal ile kıvama alındığı zaman göz çevresinde birkaç dakika bekletilebilir.

Ayrıca yeşil çayın cilde faydası genelde içildiğinde de gözle görülür derecede artar. Çay içtikçe cildinizin güzelleştiğini de hissedebilirsiniz. Günde 3-4 bardak şekersiz ve balsız içeceğiniz yeşil çay yüzünüzdeki kollajen dokuyu harekete geçirir ve antioksidan özelliği ile memnun eder.

Diyabet Riskini Azaltır

Yeşil çay, yemekten sonra kan şekeri artışını yavaşlatarak diyabetin önlenmesine yardımcı olur. Şeker hastalığı pankreasın hastalığı ile bağlantılıdır ancak aşırı şeker alımı da sebep olabilir. Düzenli çay tüketimi yüksek insülini önleyebilir ve tüketilen şekerden depolanan yağ miktarını azaltabilir.

Karaciğere Faydalıdır

Karaciğeriniz toksinleri vücudunuzdan çıkarmak, besinleri işlemek ve ilaçları parçalamak için çalışır. Yeşil çayın faydaları içinde, karaciğerin zarar görmesi riskini azaltmak, karaciğerinizin daha verimli çalışmasına yardımcı olmak yer alır.

Kalp Hastalığı Riskini Düşürebilir

Yeşil çayın faydaları, kalp hastalığına karşı bazı korumaları kapsar. Yeşil çaydaki bileşenler, kalp hastalığı için önemli bir risk faktörü olan yüksek kolesterolü düşürmek için çalışır.

Araştırmacılara göre, düzenli yeşil çay tüketimi toplam kolesterol, trigliserit ve kötü LDL kolesterol seviyelerini azaltabilir. Ayrıca, kötü kolesterol oksidasyonunu durdurabilir.

Yeşil Çay Zayıflatır Mı?

Bu şifalı içecek, vücudunuzun enerji harcamalarını artırmak ve yağları daha hızlı yakmak için metabolizmayı hızlandıran popüler ve etkili bir kilo verme aracıdır. Bir çalışmaya göre, orta düzeyde egzersiz sırasında yeşil çay almak yağ yakımını yaklaşık %17 oranında artırabilir.

Bu çalışmalar yeşil çayın faydaları için kafein ve kateşinlere işaret edilmekte. Normal çaydan çok daha yüksek EGCG ve kafein seviyeleri içerir. Kilo vermeye çalışırken egzersiz ve diyetin etkilerini artırmanın etkili bir yolu olabilir.

Yeşil Çayın Zararları Nelerdir?

Faydalarının olduğu gibi yeşil çayın zararları da oldukça ciddidir. Özellikle kafeine hassasiyeti olan kişiler için uykusuzluk, ishal, mide bulantısı gibi şikayetlere yol açabilir.

Ayrıca kanser hastalığının tedavisinde bazı ilaçların etkinliğini azalttığı bilinmektedir. Aşırı kullanımı demir eksikliğine neden olmaktadır. Çok uzun süre aç kalındıktan sonra içilmemesi gerekmektedir. Bunun gibi yan etkilerine maruz kalmamak için dikkatli tüketmelisiniz.

Umarız yeşil çayın faydaları vücut sağlığınız için iyi gelmiştir.

Bu Konu Hakkında Ne Düşünüyorsun?

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın