Uskumru Balığının Faydaları Nelerdir?

0
Uskumrunun Faydaları

Uskumru balığı, çoğunlukla Scombridae ailesinde bulunan çeşitli balık türleri için kullanılan bir isimdir. Farklı türlerde isimleri şöyledir, Cero, Atlantik, Kral ve İspanyol.

Uskumru şekli ile tanınır, yağlı et olarak bilinir. Omega-3 yağ asidi olarak da bilinen bu balık yağı çok yararlıdır.

Uskumrunun Faydaları

Uskumrunun sağlığa olan sayısız faydalarının ayrıntılı bir listesi:

Trigliserid düşürücü: Vücuttaki yüksek Kolesterol düzeyleri kalp hastalığı ve inme ile ilişkilendirilmiştir. Yüksek trigliserit düzeyinin en yaygın nedenleri, obezite ve kötü idare edilen diyabettir.

Çoğunlukla, aktif olmayan bir yaşam biçiminden, şekerli gıdaları, karbonhidratları ve alkol tüketimini içeren kötü bir beslenmeden kaynaklanır. Omega-3 yüksek yağ asitlerinin, trigliserit düzeylerini düşürmede çok etkili oldukları kanıtlanmıştır.

Kalp hastalığı: Bazı araştırmacılar, omega-3 yağ asidinin, kolestrolü düşürmek için kullanılan ve yaygın olarak tavsiye edilen ilaçlardan daha fazla kalp krizini azaltmada etkili olduğunu bulmuşlardır.

Kolesterol: Düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) olarak da bilinen kötü kolestrol partikülleri, uskumruda bulunan balık yağı ile düşürülebilir. Ayrıca kolestrolün bağırsakta emilmesine engel olarak düşük kan basıncının düşmesine yardımcı olur.

Kan için iyidir: Kan dolaşımına yardımcı olurlar ve kan damarlarının genişlemesine ve daha elastik olmasına izin vererek kan basıncını düşürürler.

Artrit: Yumurtalar gibi yağlı balıkların, artrite bağlı ağrı, sertlik ve şişmiş eklemleri azalttığı bilinmektedir. Bu, uskumruyu ağrı kesici ilaçlar için iyi bir tamamlayıcı yapar.

Kanser: Başta göğüs, kolon ve prostat bölgelerinde olmak üzere hücrelerinizde kansere neden olan ajan miktarını azaltarak kanserle savaşmanıza ve kanseri önlemenize yardımcı olabilir.

Zayıflatır: Kilo kaybına yardımcı olabilir, birkaç farklı yolu vardır. Araştırmalar, uskumru ya da takviyeli balık yağlarının egzersizle birlikte düzenli olarak alınmasının vücut yağını önemli ölçüde düşürebildiğini göstermiştir. Vücudun metabolizmasını düzenlemeye yardımcı olur ve aşırı kilolu kişilerin kan şekerini düşürmeye yardımcı olabilir.

Zihinsel sağlık: Çeşitli çalışmalarda, balık yağı ile depresyon, intihar, şizofreni ve Alzheimer hastalığının azaltılmış riski arasında bir korelasyon bulmuştur. Bazı durumlarda beyin aktivitesi ve hafıza gelişiminde bir artış gösterdi.

Bağışıklık sistemi: Uskumru, içerdiği vitamin ve besin maddelerinin miktarı nedeniyle bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve genel vücut işlevlerini geliştirmeye yardımcı olabilir.

Uskumru Balığı

Uskumru Balığının Besin Değeri

Uskumruda bulunan omega-3 yağ asidi ile ilişkili sayısız sağlık yararlarının yanı sıra, özellikle bu balık da önemli bir besin kaynağı için yenebilir.

Protein: Uskumru, protein bakımından zengindir. Protein kas oluşturma ve onarımının gerekli bir bileşenidir ve vücudun herhangi bir yerinde depolanmadığından, düzenli olarak yenilmesi gerekir.

Besinler: Kalsiyum, potasyum, selenyum ve magnezyum içeren besin maddeleri bol miktarda bulunur. Bu besinler vücudun düzgün çalışmasını sağlar ve kalp, kemik ve dişler, sinirler ve kaslar ve uygun metabolik işlev için önemlidir.

Vitaminler: Niasin (vitamin B3), kolin, folat, vitamin E, vitamin D, vitamin A, vitamin K, vitamin C ve vitamin B12 gibi vitaminler için iyi bir kaynaktır. Bu vitaminlerin hepsi sağlığa faydalıdır ve ayrıca vücut fonksiyonlarına da yardımcı olur.

Uskumru Balığı Pişirme İpuçları

Taze uskumru, parlak ve net gözlerle, nemli cilt ve parlak pulludur,  güçlü bir kokusu olmamalıdır. Güçlü bir tad elde etmek için sirke veya narenciye esaslı bir sosla sote edin. Uskumru fırında pişirilebilir, ızgara veya kızarmış olabilir. Tereyağı ile kızartın.

Uskumrunun Zararları

Uskumru, diğer yağlı etlere sağlıklı bir alternatif olmasına rağmen, yüksek cıva içeriğinden dolayı hamile kadınlar için sağlık riski oluştururlar. Sık tüketilirse, bir çocuğun sinir sisteminin gelişimi üzerinde olumsuz etkiye sahip olabilirken, aynı zamanda da anne için önemli bir sağlık riski oluşturabilir.

Hamileler yüksek cıva içeriğinden dolayı uskumru almaktan özellikle çekinmelidirler. Umarız uskumru balığının faydalı sağlığınız için yararlı olur.n

Bu Konu Hakkında Ne Düşünüyorsun?

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın