Tırnak Mantarı Neden Olur? Tedavisi Nedir?

0
Tırnak Mantarı Nasıl Geçer

Tırnak mantarı (onikomikoz), el veya ayak tırnaklarında beyaz veya sarı nokta renginde, enfeksiyon olarak başlayan ve çok sık rastlanan bir hastalık türüdür. Belirtileri arasında iltihaplanma, şişme, sararma, tırnakların kalınlaşması veya parçalanması yer alır.

Tedavi edilmezse, tırnağının tamamen kesilmesine dahi neden olabilir. Tırnak mantarı tedavisi mümkün. Evde yapabileceğiniz doğal ve bitkisel ilaç tedavileri uygulamanız sizi kesin çözüme götürecektir. Ancak tedavi başarılı olsa dahi tekrarlayabilir.

Tırnak Mantarı Neden Olur?

Tırnakta ki enfeksiyonlara çeşitli fungal organizmalar (mantarlar) neden olur. En çok sebebi dermatofit adı verilen mantar türüdür. Bulaşıcıdır ve genellikle başka insanlardan bulaşır.

Tırnak mantarı her yaştan insanda çıkabilir, ancak yaşlılarda daha sık görülür. Tırnak, hücresel olarak yaşlandığında kalın ve kuru olur ve çatlaklar oluşmaya başlar. Tırnaklarda ki bu çatlaklar mantarların içeri girmesine izin verir.

Ayakta kan dolaşımının azalması ve bağışıklık sisteminin zayıflaması gibi diğer faktörler de rol oynayabilir. Üstelik yüzme havuzu ve spor salonu gibi nemli ortak alanlarda yalın ayak yürümek, en sık rastlanan bulaşma yoludur.

Tırnak Mantarı Belirtileri

Tırnak mantarı ellerde de görülebilir ama daha çok ayak tırnaklarınızda oluşur.

 • Tırnaklar kalınlaşmıştır.
 • Beyaz-sarı-kahverengi renk değişikliğine uğrar.
 • Gevrek, kırıntı veya parçalanmış olabilir.
 • Biçimleri bozulmuştur.
 • Kötü kokuyor olabilir.

Tırnak Mantarı Fotoğrafları

Bu görseller sayesinde, kendi tırnaklarınız ile aralarındaki farkı inceleyebilirsiniz. Böylece sizde de tırnak mantarı olup olmadığınızı anlayabilirsiniz.

Tırnak Mantarı Tedavisi

Aşağıdaki alışkanlıklar tırnak mantarı tedavisi için faydalı olabilir:

 • Ellerinizi ve ayaklarınızı düzenli olarak yıkayın.
 • Tırnakları düz bir şekilde kesin ve her kullanımdan sonra tırnak makasını dezenfekte edin.
 • Ter emici çoraplar tercih edin veya çoraplarınızı her gün değiştirin.
 • Nefes alıp veren malzemelerden yapılmış ayakkabılar seçin.
 • Eskimiş ayakkabıları kullanmayın, mantar ve bakterilerin üremesi için uygun zemin sunmayın.
 • Yüzme havuzlarında ve soyunma odalarında ayakkabı takın.
 • Kuaföre gittiğinizde kendinize ait manikür araçlarını kullanın.
 • Halk arasında uygulanan, spreyi, cilayı ve kınayı deneyebilirsiniz.

Terbinafin (Lamisil) veya flukonazol (Diflucan) gibi ağız yolu ile alınan mantar önleyici ilaçlardır. Geleneksel olarak tırnak mantarı tedavisi için doktorunuz tarafından yazılabilir veya eczaneden temin edilebilir.

Bu tedaviler genellikle işe yarar ancak, her ilaçta olabilecek mide ve baş dönmesi gibi yan etkilere neden olabilirler. Bu yüzden birçok kişi evde yapılacak doğal ve bitkisel tedavileri arıyor. İşte en faydalı yöntemler:

Lavanta, Kekik ve Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı, lavanta yağı ve kekik yağı, anti bakteriyel özelliğe sahip olup, duyuları uyandırırken canlı bir alanı arındırarak küf önlemeye yardımcı olabilir. Çay ağacı yağını günde iki kez mantar oluşan bölgeye bir pamuk ile sürün.

Sirke

Sirke, tırnak mantarı tedavisi için etkili bir asidiktir. Elma sirkesi kullanabilirsiniz.

Ayaklarınızı, sirke ve su çözeltisi içerisine koyun. (½ sirke ve ½ su kullanın.) Ayaklarınızı her gün 20 dakika bekletin. Her gün taze bir solüsyon yapın.

Zeytin Yaprağı Yağı

Zeytin yaprağı yağı, tırnak mantarı tedavisi ile ünlüdür. Sadece mantarları öldürmekle kalmaz, bağışıklık sistemini önemli derecede arttırarak vücudu temizler. Böylece soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıkların azaldığını göreceksiniz.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı inanılmaz derecede güçlü antibakteriyel, antiviral ve mantar önleyici ajanlar içerir. Hindistan cevizi yağı aynı zamanda cildi, saçları ve tırnakları nemlendirir.

Limon Suyu

Antiseptik ve antifungal özelliklerinden dolayı, limon suyundaki sitrik asit, ayak tırnağı mantarının yayılmasını önlemeye yardımcı olacaktır.

Enfekte ayak tırnağına taze limon suyu uygulayın. Sıcak suyla durulamadan önce yaklaşık yarım saat bırakın. Günde birkaç kez tekrarlayın.

Bir başka seçenek, eşit miktarlarda limon suyu ve zeytin yağı karıştırmak ve karışımı, enfekte bölgeye masaj yapmak için kullanmaktır. Zeytinyağı cildinizi yumuşatırken limon suyu mantar enfeksiyonunu kontrol etmeye yardımcı olur.

Umarız tırnak mantarı tedavisi için önerdiğimiz çözüm yolları işinize yaramıştır.

Bu Konu Hakkında Ne Düşünüyorsun?

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın