Stresi Azaltan Besinler Nelerdir?

0
Stresi Azaltan Besinler

Stres, kortizol seviyelerinin yükselmesine neden olur. Araştırmacılara göre kortizol, daha çok kadınlarda olmak üzere, karbonhidratlı besinleri yeme istekliliğine neden oluyor. Karbonhidratlar ise özellikle tatlı yiyeceklerde bulunur. Burada devreye stresi azaltan besinler giriyor.

Dikkat etmeniz gereken bir nokta var. Stres daha fazla yememize, dolayısıyla obeziteye ve yağ hücrelerinin artmasına sebep oluyor. Özellikle kadınlarda daha fazla karın yağı biriktirmesine neden olur. Bu nedenle doğal ve bitkisel yiyeceklere ağırlık vermelisiniz.

Mutlu olmak, mutsuzluğunuzu örtmek için aldığınız anti depresan ilaçlar alışkanlık yapar. Her stresli durumda bir ilaç kullanmanız gerekir. Stresli hissettiğiniz her zaman anti depresan ilaçları almanıza gerek yok. Stresi azaltan besinler bulunuyor.

Şimdi, bu zararlı ilaçları almaktan vazgeçme zamanı! Bugün size, stresten kurtulmanıza yardımcı olacak bazı faydalı besinleri paylaşmak istiyoruz. Peki stresi azaltan besinler nelerdir?

Stresi Azaltan Besinler

Avokado

Bu meyve stresi azaltan yiyecekler arasında yer alıyor. Glutatyon, oksidatif zengini olarak hasara neden olan bazı yağların, bağırsak emilimini durdurmakta. Avokado ayrıca lutein, beta-karoten, E vitamini ve diğer tüm meyvelerden daha fazla folat içermekte. Tek bir porsiyon (yaklaşık bir avokadının dörtte biri) de bol miktarda B vitaminine sahiptir.

Bazı Meyveler

Yaban mersini, antosiyanin olarak bilinen en yüksek antioksidan düzeylerine sahiptir. Ayrıca çilek, portakal, ahududu ve böğürtlen gibi meyveler, stresle mücadelede yardımcı olduğu kanıtlanan C vitamini açısından zengin.

Yapılan bir araştırmada, C vitamini verilen insanların, stres testinden geçtikten sonra kan basıncı ve kortizol seviyeleri daha hızlı düştü.

Kaju Fıstığı

Kilo vermeye çalışanlar için protein ve yağ açısından son derece tatmin edici bir kombinasyon oluşturur. Özellikle iyi bir çinko kaynağıdır. Düşük çinko seviyesi hem anksiyete hem de depresyon ile bağlantılıdır. Vücudumuzun çinko depolamak için hiçbir yol olmadığından, her gün biraz yemek vücudunuz açısından faydalı olacaktır.

Papatya Çayı

Papatya, stresi azaltan içecekler arasındadır. Muhtemelen yatmadan önce uykunuzu getirmesi için en çok önerilen içecek budur. Pensilvanya Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, papatya çaylarını 8 hafta süreyle yaygın anksiyete bozukluğu olan 57 katılımcıyla test etti ve anksiyete belirtilerinde belirgin bir düşüşe neden olduğunu buldu.

Kurutulmuş çiçeklerin üzerine kaynar su ilave edin ve 10 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Her gece bir fincan içmeyi deneyin: TV’yi, bilgisayarı ve telefonunuzu kapatın ve bütün güne bir son vermek için yatağa girin.

Çikolata

Çikolata, stresi azaltan yiyecekler içindedir. California Üniversitesi’nde yapılan yeni bir araştırma, depresif belirtiler arttıkça hem kadınların hem de erkeklerin daha fazla çikolata yediğini gösteriyor.

Özellikle bitter çikolatanın, kan basıncını düşürmesi, sakinleştirici bir duygu kattığı bilinmektedir. Bazı meyve sularına nazaran daha fazla polifenol ve flavonol (iki önemli antioksidan türü) içerir. Haftada bir kez kendiniz için koyu renkli çikolata partisi düzenleyebilirsiniz.

Sarımsak

Birçok bitki gibi, sarımsak da güçlü antioksidanlar içerir. Hücrelerimize zarar veren ve hastalıklara neden olan serbest radikalleri nötralize edip, neden olduğu hasarı azaltabilir veya hastalığı önlemeye yardımcı olur.

Sarımsaktaki bileşikler arasında, kalp rahatsızlığının, kanserin ve hatta soğuk algınlığının azalmasıyla bağlantılı olan allikin var. Stres bağışıklık sistemimizi zayıflattığından, sarmısak gibi arkadaşlara ihtiyacımız vardır.

Yeşil çay

Yeşilçay bir miktar kafein içerir ve içerisinde theanine adı verilen bir amino asit bulunur. Illinois Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, bazı zehirli kanser türlerine karşı korunmanın yanı sıra, zayıflamak için kullanılan yeşilçayın, zihinsel performansı arttıran bir beyin güçlendirici olduğunu söylüyor. Her gün bir-iki fincan için.

Yulaf Ezmesi

Yulaf ezmesi stresi azaltan besinler arasında yer alıyor. Karbonhidrat kaynağı olan yulaf ezmesi, beyninizin serotonin üretmesini sağlar, bu da iyi hissetmenize neden olur. Serotonin sadece antioksidan özelliklere sahip değil aynı zamanda stresin üstesinden gelmeye yardımcı olan yatıştırıcı bir his yaratır.

Çalışmalar, kahvaltı için yulaf ezmesi yiyen çocukların sabah boyunca daha mutlu kaldıklarını göstermiştir. Ve yulaf ezmesinde bulunan çözünebilir elyaf türü olan beta-glucan’ın diğer bütün tahıllardan daha fazla tokluk skoru oluşturduğu gösterilmiştir.

Ceviz

Ceviz, alfa-linolenik asit, omega-3 yağ asidi ve hafıza kaybını önlemeye yardımcı olduğu gösterilen diğer polifenolleri içerir. Tufts Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, ceviz yedirilen hayvanlarda, beyin yaşlanmasının bazı belirtilerini tersine çevirdiğini keşfetti.

Tüm bu saydığımız stresi azaltan besinler sayesinde daha rahat bir gün geçirebilirsiniz.

Bu Konu Hakkında Ne Düşünüyorsun?

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın