Stevia Bitkisi Nedir? Faydaları Nelerdir?

0
Stevia Bitkisi Faydaları

Stevia, yıllardır içecekleri tatlandırmak için kullanılan bir bitkidir. Besleyici olmayan bir tatlandırıcı ve bitkisel takviye olarak kullanılır. Stevia bitkisi birçok öğün ve içecekte, mutfakta kullandığımız şekere karşı sağlıklı bir alternatif olarak kullanılır.

Stevia otu, Brezilya, Paraguay, Japonya ve Çin’de yetiştirilmektedir. Normal şekerden 200-300 kez daha tatlıdır. Ayrıca “sıfır kalorili” olarak isimlendirilebilir çünkü porsiyon başına kalori çok düşüktür. Diyabet hastalığı olan insanlar için sağlıklı şeker yerine kullanılabilir.

Stevia Bitkisi Faydaları

Sükroza ya da sofra şekerine bir alternatif olarak, steviayı bir tatlandırıcı olarak kullanmak, sağlığınız için yararlı olacaktır. Stevia, “kalorisiz” olarak kabul edilir, bunun anlamı beş gramdan daha az karbonhidrat içermesidir. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu tarafından önerilmektedir.

İşte stevia bitkisi faydaları:

Diyabet Hastaları İçin

Araştırmalar, stevia tatlandırıcılarının diyette kalorilere veya karbonhidratlara katkıda bulunmadığını gösteriyor. Ayrıca, kan şekeri veya insülin yanıtı üzerinde herhangi bir etki göstermediler. Bu diyabetli kişilerin daha çeşitli gıdalar yemelerine ve sağlıklı bir yemek planına uymalarına olanak tanır.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Stevia, toz şekerin yerini alabilir. Fazla şişmanlığın ve obezitenin birçok nedeni var; örneğin fiziksel hareketsizlik, yağlı ve şekerli gıdaların alımının artması gibi. Stevia şeker içermez, çok az kalori içerir.

Kanseri Önleyebilir

Stevia, kaempferol de dahil olmak üzere birçok sterol ve antioksidan bileşikler içerir. Çalışmalar kaemferolin pankreas kanseri riskini yüzde 23 azalttığını gösteriyor. Sonuç olarak, antioksidan besinler açısından zengin olan meyve ve sebzelerin düzenli olarak alınması kanser hücrelerinin büyümesini engelliyor.

Diğer yandan çalışmalar, stevia bitkisinin kaempferol, kerpetin, klorojenik asit, kafeik asit, izoerkületrin ve izosteviol gibi antioksidan bileşiklere sahip olduğunu göstermiştir.

Kan Basıncını Düşürür

İnsanlar kendi kan basıncı seviyelerini izlemek zorundalar. Hem düşük kan basıncına hem de yüksek tansiyona bağlı olarak belli bir sağlık problemi olacağı için bu bir zorunluluktur. Bu koşulları iyileştirmek için sağlıklı besinler tüketmeniz gerekir. Gerçekten, yemeniz gereken yiyecekler vücudunuzun sağlığını destekleyen iyi besin maddelerine sahip olmalıdır.

Stevia ekstresindeki belirli glikozidlerin kan damarlarını genişlettiği bulunmuştur. Ayrıca sodyum atılımını ve idrar çıkışını artırabilir. Kan basıncını düşürmek ve inme dahil olmak üzere bazı hastalıkları önlemeye yardımcı olmak stevia bitkisi faydaları içinde yer alır.

Doğal Tatlandırıcıdır

Stevia’yı doğal tatlandırıcı olarak kullanmak çok iyi bir fikirdir. Ayrıca, organik olmayan tatlandırıcılar kullanmak yerine stevia bitkisi kullanmak daha mantıklı. Kek, yoğurt, dondurma, puding ve lezzetli başka tatlı çeşitlerine ekleyebilirsiniz.

Kalp Hastalığını Önler

Kalp, vücudumuzun ana parçasıdır. Kalbi sağlıklı tutmak için yüksek oranda kötü kolestrol içeren yiyecekleri tüketmemeliyiz. Stevia, vücudun kolesterol seviyesini düşürmeye yardımcı olan stevioside sahiptir. Kalp krizi ve inme gibi kalp rahatsızlıklarını önlemek stevia bitkisi faydaları arasındadır.

Allerjik Reaksiyon Göstermez

Bazı insanların gıdalara karşı alerjileri vardır. Üstelik alerjiden muzdarip olan insanlar, kaşıntı, ciltte kızarıklık, şişkinlik, kusma, ishal gibi çeşitli belirtilere sahip olabilir ve hatta ölüme neden olabilir.

Öte yandan, stevia’ya karşı alerjik reaksiyon potansiyeli bulunmadığı gösterilmiştir. Dahası, steviol glikozitler reaktif değildir ve reaktif bileşiklere metabolize edilmezler. Özetle, stevia bitkisini şeker yerine geçirmeyi isterseniz endişelenmeniz gerekmez.

Glutensizdir

Gluten, buğdayda, çoğu zaman işlenmiş gıdalar ve ekmek bulunan bir protein olarak bilinir. Çölyak hastalığının belirtileri şişkinlik, mide bulantısı ve diyare gibi çeşitli şekillerde olabilir. Bu noktada, bu hastalıktan muzdarip insanlar glutensiz gıdalardan kaçınmalıdır.

Sonuç olarak, çölyak hastası iseniz, o halde stevia bitkisini tüketmeye serbestsiniz. Stevia herhangi bir gluten içermediğinden, herkes için güvenli olacaktır.

Ağız Sağlığını İyileştirir

Şekerli gıdalar, şeker ve soda da dahil olmak diş çürümesine yol açabilir. Bazı gıdalarda bulunan pH miktarı dişin minesini kırabilir. Sonuç olarak, stevia bitkisini diş macunu ve ağız gargaraları olarak kullanmak, ağızdaki bakteri oluşumunu azaltmak için yararlıdır. Diş eti iltihabını önlemeye yardımcı olmak stevia bitkisi faydaları içindedir.

Kemik Sağlığını İyileştirir

Birçok kişi, kemik işleyişini iyileştirmek ve kemik yapısını güçlendirmek için kalsiyum gıdalar tüketir. Nitekim çalışmalar, stevia bitkisinin düzenli olarak alınmasının vücuttaki kalsiyum besin maddesini artırabileceğini göstermektedir.

Demir Kaynağıdır

Demir, vücudumuzun sağlığına önemli katkısı olan minerallerden biri. Demirin ana işi, kırmızı kan hücresi üretimi yoluyla organ sistemlerine oksijen sağlanmasıdır. Ayrıca, demirin başka bir işlevi, semptomlarının kronik yorgunluğa uğramış olan anemiyi önlemektir.

Sonuç olarak, demir besinlerinin eksikliğinden kaynaklanan bazı sağlık problemlerini önlemek için, stevia da dahil olmak üzere demir içeren gıdalar tüketmemiz gerekiyor.

Potasyum Kaynağı

Herkes büyük vücut kasları istiyor. Sonuç olarak, kas büyümesini desteklemek için egzersiz yapmak için spor salonuna gidiyorlar. Gerçekten, vücut kas yapısına katkıda bulunan iyi besinlere ihtiyacınız var. Tüketilecek stevia bitkisi, potasyum ihtiyaçlarını karşılayabilir ve bu besin kas sağlığını geliştirmek ve kan basıncınızı korumak için size yardımcı olur.

Sodyum Kaynağıdır

Sodyum tamamen enzimlerin operasyonlarının ve kas kasılmalarının korunmasında rol oynar. Sodyum eksikliği düşük tansiyon, baş ağrısı ve kilo kaybı varlığını etkileyebilir iken ideal bir sodyum miktarı vücut sağlığının teşvik edilmesine yardımcı olacaktır.

Stevia Bitkisi Cilde Faydaları

Cilt Sağlığını İyileştirir

Güzel cilde sahip olmak istiyorsanız, düzenli olarak stevia bitkisi tüketmeye çalışın. Antioksidan özellikleriyle, kırışıklıklar, cilt lekeleri, dermatit, egzama, akne, yara izi, kızarıklıklar ve kaşıntının giderilmesine yardımcı olur.

Ayrıca, antioksidan besinler, kırışıklıkları düzleştirerek daha yaşlanmayı önler. Stevia yapraklarını hindistancevizi yağı ile birleştirerek elastik bir cilde sahip olmak için doğal yüz maskesini kullanın.

Saça Faydalıdır

Kepek, kuru ve ince saçlardan kurtulmak için günlük şampuanunuza stevia özünü ekleyin. Stevia’nın günlük kullanımı, saçları güçlendirmeye, saç büyümesini arttırmaya ve aynı zamanda parlak ve güzel saçların oluşmasına yardımcı olur.

Özetle, stevianın faydaları oldukça çok. Sadece vücudumuza faydaları değil, aynı zamanda stevia’nın doğal güzellik bakımı rolleri de vardır.

Stevia Bitkisi Çayı Nasıl Kullanılır

  1. 1 litre suya 3 yemek kaşığı stevia şeker otu yaprağı ekleyin.
  2. Kısık ateşte 5 dakika kaynatın.
  3. Biraz beklemeye bırakın.
  4. Ürettiğiniz bu sıvıyı toz şeker yerine kullanabilirsiniz. Çayınıza, kekinize ekleyebilirsiniz.
  5. Bittikçe tekrardan yapabilirsiniz.
  • Stevia’yı toz ve sıvı olarak satın alabilir ve kullanabilirsiniz.
  • Doğal tatlandırıcı olarak kullanıldığı için yoğurt, çay, kahve ve diğer içeceklere stevia ekleyebilirsiniz.
  • Ayrıca,pasta ve diğer tatlıları yapmak için stevia ekleyebilirsiniz.
  • Stevia şekerden daha tatlı olduğu için, az miktarda kullanmanız yeterli olacaktır.

Bu makalemizde stevia bitkisi faydaları ve kullanım şekli üzerine konuştuk, umarız işinize yaramıştır.

Bu Konu Hakkında Ne Düşünüyorsun?

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın