Soğuk Sıkım Susam Yağının Faydaları

0
Susam Yağının Faydaları

Susam yağı, susam tohumlarından elde edilir. Asya mutfağında ve alternatif tıpta belirgin bir rol oynamaktadır. Preslenmiş yağ, susam tohumlarını basitçe ezilerek elde edilir. Soğuk sıkım susam yağı açık sarı renkte iken sıcak işlenmiş susam yağlarının koyu tonları ve belirgin şekilde farklı bir lezzeti vardır.

Soğuk sıkım susam yağı, her 100 g yağ için 11.8 mg vitamin içeren iyi bir E vitamini kaynağıdır. E vitamini, antioksidan özelliklidir. Aynı zamanda çoklu doymamış omega-6 yağ asitleri ve tekli doymamış omega-9 yağ asitleri de dahil olmak üzere yüksek yağ asidi konsantrasyonuna sahiptir.

Soğuk pres susam yağının diğer bileşenleri çinko, bakır, magnezyum, kalsiyum ve demir ile B-6 vitamini içerir. Çinko sağlıklı kemiklere katkıda bulunur; bakır romatoid artritin tedavisi için iyidir; kalsiyum, osteoporoz, migren ve kolon kanserinin önlenmesi için gereklidir; ve magnezyum solunum sistemi sağlığına katkıda bulunur.

Susam Yağının Faydaları

Kardiyovasküler Sisteme Faydaları

Soğuk sıkım susam yağı içindeki çoklu doymamış yağ asitlerinin yüksek konsantrasyonu, hipertansiyonun kontrolünde yararlı olmaktadır. Kan basıncını düşürmede yardımcı olur. Ayrıca, kolestrol üretimini ve emilimini engeller ve bu nedenle genel kalp sağlığına katkıda bulunur.

Kozmetik İçin Faydaları

Cilde veya saça uygulandığında, antibakteriyel, antiviral ve anti-inflamatuar özellikleri, hasar görmüş cilt üzerinde koruyucu, besleyici ve detoksifiye etkileri sağlar. Soğuk preslenmiş susam yağı içindeki omega-6 yağ asitleri, onu nemlendirici ve ideal bir masaj yağı yapar.

Susam yağı cildi gençleştirir ve erken yaşlanmayı önler. Özellikle kuru ve hasar görmüş ciltlerin yanı sıra güneş yanığı, deri alerjileri, kimyasal yanıklar, egzama, kuru saçlar ve kepeklerin tedavisinde de yararlıdır. Kemoterapi alan hastalar ve yüzme havuzu kloruna duyarlı olanlar için de bir avantaj sağlar.

Yaşlı İnsanlar İçin Etkilidir

Yaşlı insanlar daha fazla hastalığa yakalanır. Soğuk preslenmiş susam yağı masajı çok yardımcı olabilir ve aynı zamanda kasları ve dokuları daha kuvvetli hale getirebilir.

Diyabet yaşlılarda yaygındır. Diyabet, birçok insanı zayıflatmış ve vücudunda çeşitli hastalıklara neden olmuştur. İlaçlar yararlı olabilir ancak bunlar doğal değildir ve genel sağlık ve vücut üzerinde kötü etkiler yaratabilirler. Bu nedenle, yaşlılık çağındaki insanlara, bu şifalı soğuk sıkım susam yağı tedavisini denemelerini öneriyoruz.

Bu Konu Hakkında Ne Düşünüyorsun?

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın