Serotonin İçeren Besinler ve İlaçlar

0
Serotonin içeren besinler

Serotonin, ruh halini ve iştahı etkileyebilen mutluluk hormonudur. Doktorlar, depresyon yaşayan insanlarda, beyin serotonin düzeylerini yükseltmeye yardım etmek için antidepresan ilaçlar yazar. Peki serotonin içeren besinler ve yiyecekler nelerdir?

Serotonin, sindirim sisteminde de bulunan bir maddedir. Bazı yiyecekler serotonin seviyesini artırabilir veya düşürür. Triptofandan yoksun olan diyetler, insanlarda düşük serotonin seviyelerine sebep olur. Bu da depresyon, baş ağrısı ve uyku bozukluklarına maruz kalınmasına neden olabilir. Bu makalede serotonin içeren besinler ve bitkisel ilaçlar ile şifalı bitki çayları hakkında konuşacağız.

Serotonin Ne İşe Yarar?

Serotonin, vücudumuzda duygu düzenleyici olarak işlev gördüğü düşünülen kimyasal bir uyarıcıdır. Sağlıklı bir uyku düzenine yardımcı olmanın yanında ruh halinizi iyileştirmeye de yardımcı olduğu söylenir.

Yapılan araştırmalara göre, serotonin seviyesinin ruh hali ve davranış üzerinde bir etkisi olduğu tespit edildi. Bu kimyasalın sıklıkla iyi hissetme ve daha uzun yaşamak ile ilgili bağlantısı var.

Serotonin, triptofandan sentezlenir. Atıştırmalık besinler, amino asit triptofan yoluyla serotonin düzeyinizi artırabilir. Serotonin seviyesinidoğal yöntemler ile yükseltmek için, triptofan içeren yiyecekler yiyebilirsiniz.

Serotonin Eksikliği ve Fazlalığının Belirtileri

 • Aşırı serotonin tüketimi vücudunuz için zararlı olabilir. Aşırı tüketmek, kemiklerin zayıflamasına, iç organlar da kalsifikasyona, kalp krizi riskinin artmasına ve birçok damar hastalıklarına sebep olabilir.
 • Düşük serotonin, iştahsızlık, raşitizm, anemi, kas ağrısı, vücutta uyuşma, depresyon ve bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olabilir. Serotonin eksikliği şu belirtileri gösterebilir: terleme, baş ağrısı, mide bulantısı, yüksek ateş ve bilinç kaybıdır.

Serotonin İçeren Besinler

Serotonin İçeren Yiyecekler

Yumurtalar

İlk tavsiyemiz olan yumurtalar, protein bakımından zengin olup, serotonin üretmek için gerekli olan amino asitleri ve esansiyel yağ asitlerini içerir.

Sür Ürünleri

Süt ürünleri de serotonin içeren besinler arasındadır. Peynir ve tereyağı triptofanın büyük bir kaynağı olarak gösterilebilir. Evde kaşar peyniri ve yumurta ile yapılacak nefis bir omlet sizin için oldukça faydalı olacaktır.

Kümes Hayvanları ve Et

Tavuk ve hindi gibi doğal kümes hayvanları, serotoninin vücutta ve beyinde normal seviyede kalması için gerekli olan triptofan maddesi için kaliteli besin grupları arasındadır. Sığır eti ve kuzu eti, serotonin oluşumunu artıran amino asitler ve diğer besin maddeleri bakımından zengindir.

Meyveler

Meyveler de serotonin içeren yiyecekler içindedir. Muz, kivi, ananas, erik, greyfurt ve mango, serotonin üretiminde faydalıdır.

Sebzeler

Sarımsak, havuç, bamya, kuşkonmaz, brokoli, ıspanak, yeşil fasulye, patates, lahana, marul, soğan ve domates gibi sebzeler serotonin içeren besinler arasında yer alıyor.

İçecekler

Siyah çay, kakao, kahve gibi sıcak içeceklerde az miktarda serotonin bulunur. Fakat bu içecekler, içerdikleri kafein yüzünden az miktarda alınmaları gerekir.

Balıklar

Balıklar serotonin içeren besinler arasında yer alıyor. Ton balığı, istiridye, somon, orkinos balığı, sardalya, ringa balığı, uskumru triptofandan zengindir. Balıklar kolesterol dengesini sağlamakta yardımcı olurlar. Ayrıca Omega-3 yağ asitlerinden zengindir.

Kuruyemişler

Omega yağı bakımından zengin olan ceviz de serotonin üretimi için yararlıdır. Ayrıca kabak çekirdeği, susam tohumu, keten tohumu, ayçiçeği tohumu, yer fıstığı, badem ve kaju da vücuttaki serotonin değerini artırabilir.

Serotonin Sendromu için İlaçlar

Lütfen bu ilaçları kullanmak için doktorunuza başvurun.

 • Seçici serotonin geri alım inhibitörleri (SSRIs), citalopram (Celexa), fluoxetine (Prozac, Sarafem), fluvoxamine, paroxetine (Paxil) and sertraline (Zoloft).
 • Serotonin ve norepinefrin geri alım inhibitörleri (SNRIs), duloxetine (Cymbalta) and venlafaxine (Effexor).
 • Bupropion (Wellbutrin, Zyban), antidepresan ve tütün bağımlılığı ilaçları.
 • Monoamin oksidaz inhibitörleri (MAOIs), isocarboxazid (Marplan) and phenelzine (Nardil) gibi antidepresanlar.
 • Triptans (Axert, Amerge, Imitrex), carbamazepine (Tegretol) and valproic acid (Depakene) gibi anti-migren ilaçları ,
 • Fentanyl (Duragesic), hydrocodone meperidine (Demerol), oxycodone (Oxycontin, Percocet, Percodan) and tramadol (Ultram) gibi opioid ağrı kesici ilaçlar.

Serotonin Artırmanın Diğer Yolları

Besin takviyeleri, serotonin düzeyini artırmanın tek yolu değildir.

 • Egzersiz: Düzenli egzersizin antidepresan etkilere sahip olabileceği bilinmektedir.
 • Güneş: Işık tedavisi mevsimsel depresyon için bir çare. Araştırmalar, parlak ışığa maruz kalma ile serotonin seviyeleri arasında net bir ilişki olduğunu gösteriyor. Daha iyi uyku almak veya ruh halinizi artırmak için dışarıda günlük yürümeyi deneyin.
 • Pozitiflik: Araştırmalar, günlük yaşantıya ve başkalarıyla olan etkileşimlerin olumlu bir bakış açısına sahip olmanın, serotonin değerini önemli ölçüde artırabileceğini göstermektedir.
 • Bakteriler: Liften zengin besinler yemek, bağırsak ve beyin ekseni boyunca serotonin düzeylerinde bir rol oynamaktadır. Sağlıklı bağırsak bakterileri bu görevi üstlenir.

Umarız bol serotonin içeren besinler tüketerek daha mutlu vakitler geçirebilirsiniz.

Bu Konu Hakkında Ne Düşünüyorsun?

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın