Pırasanın Faydaları Nelerdir?

0
Pırasanın Faydaları

Pırasa, güçlü anti-inflamatuar özelliği olan bir sebzedir. Gevrek, sağlam bir dokuya sahip ve Akdeniz ve Orta Asya’ya özgüdür. Çok besleyici olan bu sebze sarımsak ve soğan için kardeş bir bitkidir. Peki pırasa neye iyi gelir?

Pırasanın faydaları, kalp sağlığını iyileştirme, kolesterolü düzenleme, enfeksiyonla mücadele etme ve daha fazlasını içermektedir. Pırasa 10’dan fazla vitamin ve mineral içeriyor. Bu vitaminler ve mineraller, metabolizmayı düzenler, kan glikozunu dengeler ve diğer birçok işlevler arasında kırmızı kan hücreleri üretirler.

Pırasanın Besin Değeri

100 gram ham pırasa şunları içeriyor:

  • 0.3 g yağ
  • 1.5 g protein
  • 14 g karbonhidrat
  • 61 Kalori
  • 83 g su

Pırasa büyük miktarlarda bulunan diğer mikro besin maddeleri manganez, vitamin B6, bakır, demir, folattır. Bu mikro besinler çok çeşitli fonksiyonlara sahiptir:

• Manganez, kemik üretimini, cildin bütünlüğünü ve kan glikoz dengesini arttırır.
• B6 vitamini, karbonhidrat metabolizması ve karaciğer detoksifikasyonunun yanı sıra, kırmızı kan hücrelerinin ve nörotransmitterlerin üretimi için gereklidir.
• Bakır, antioksidan üretmeye ve kolestrol dengesine yardımcı olur.
• Demir, hemoglobinin oksijeni kan yoluyla dağıtması için gereklidir.
• Folat, bu bileşik sınıfı beyin ve sinir sistemi sağlığı, üreme sağlığı (özellikle hamile kadınlarda) ve genel kardiyovasküler sağlık için önemlidir.

Pırasa aynı zamanda iyi bir C vitamini, A vitamini, lif, magnezyum, E vitamini, kalsiyum ve omega-3 yağ asitleri kaynağıdır.

Pırasanın Faydaları Nelerdir?

Kansere Karşı Korur

Pırasanın faydaları arasında vücudu kanserden korumak girebilir. Diyet lifi olan inulin içerir. Araştırmalar gösteriyor ki insülin, DNA’yı mutasyona neden olan hasardan koruma yeteneğine sahip. Pırasa ayrıca vücuttaki serbest radikalleri nötralize etmek için çalışan allisin içerir.

Kalp Sağlığını İyileştirir

Pırasanın faydaları, kalp sağlığını iyileştirme ve kardiyovasküler hastalık riskini azaltma kabiliyetini içerir. Flavonoidler, arterleri açıp kapamak için çalışırken kan basıncını ve kolesterol seviyelerini iyileştirmeye yardımcı olur. Pırasa ayrıca kalp sağlığında önemli bir rol oynayan folat içerir. Folate, kalp krizi ve inme riskini azaltmaya yardımcı olur.

Hamileler ve Bebekler Üzerindeki Etkisi

Pırasa sebzesinde bulunan yüksek folat seviyesi sayesinde, hamile annelere ve bebeklerine sağlıklı bir gebelik hayatı sunar. Folate, doğum kusurlarını önlemeye yardımcı olur ve sağlıklı fetüs gelişimini teşvik eder. Pırasa, hem yenidoğanda hem de yetişkinlerde kabızlığı önlemek için düzenli barsak hareketlerini sağlamaya yardımcı olur .

Kolesterolü Düzenler

Pırasanın faydaları doğal olarak kolesterol seviyelerini düzenleme yeteneğini içerir. Besleyici bitki, kolesterol üretiminden sorumlu karaciğerdeki bir enzimi inhibe etmek için çalışan allisin içerir. Pırasanın içerdiği phytonutrients ayrıca LDL kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olur.

Metabolizmayı Hızlandırır

Pırasanın faydaları, doğal olarak metabolizma işlevini artırma kabiliyetini içerir. Yüksek lifli bir gıda olarak, vücuda daha hızlı bir oranda daha fazla kalori yakmak için metabolizmaya doğal bir destek vererek vücuda enerji sağlarlar.

Pırasada bulunan inulin, prebiyotiktir ve bu da obezite riskini düşürmeye yardımcı olur. Prebiyotikler bağırsakta dengeli bakteri seviyelerinin yükseltilmesi ile kilo alma riskini azaltmak için çalışırlar.

Bağırsak Sağlığını Geliştirir

Pırasa prebiyotikleri, vücudun besin maddelerini düzgün şekilde emmesine yardımcı olur. Ayrıca, atıkları ortadan kaldırmak ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olmak için çalışırlar. Bağırsak sağlığını iyileştirerek sızdıran bağırsak sendromuna karşı da yardımcı olur.

Enfeksiyonla Mücadele Eder

Pırasanın faydaları, soğuk algınlığı ve grip gibi enfeksiyonlarla mücadele kabiliyetini içerir. Sebze, sağlıklı kan hücrelerinin gelişimini destekleyen büyük bir A vitamini dozu içerir. Vücuttaki enfeksiyonlara karşı savaşmak için doğal bir antiseptik gibi davranır.

Kemik Sağlığını Geliştirir 

Pırasa zengin bir magnezyum ve kalsiyum kaynağıdır. Kalsiyum ve magnezyum, kemik sağlığı için önemlidir; çünkü bunlar, D vitamininin vücuttaki aktif formuna dönüştürülmesine yardımcı olur ve böylece kemiklerinizi güçlendirir.

Ayrıca Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, pırasanın faydaları için kabızlığı ve böbrek taşını engelleyici özelliği olduğunu söylemiştir.

Bu Konu Hakkında Ne Düşünüyorsun?

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın