Narın Faydaları Nelerdir?

0
Narın Faydaları

Nar suyu, çekirdeği, kabuğu ve taneleri ile adeta hastalıklara şifa olup, vücudumuzu hastalıklara karşı da korumaktadır. İçerdiği bol miktarda demir, potasyum, C vitamini ile bağışıklık sistemini de güçlendirmesi narın faydaları içindedir.

Bir bardak nar suyu insan vücudunun günlük ihtiyacı olan C vitaminin yaklaşık olarak yüzde 2’sini karşılamaktadır. Nar ismi, Kuran-ı Kerim’de de geçtiği için halk arasında da “Cennet Meyvesi” olarak biliniyor. Günlük olarak tüketilen bu meyve yorgunluk giderir ve insan vücuduna zindelik sağlar.

Narın Besin Değeri

Nar, bilimsel adıyla Punica granatum, kırmızı bir meyve üreten bir çalı türüdür. Çilek olarak sınıflandırılan meyveleri yaklaşık 5-10 cm çapındadır.

Bir bardakta (174 gram) aşağıdakileri öğeleri8içerir:

 • Lif: 7 gram.
 • Protein: 3 gram.
 • C vitamini: BKA’nın %30’u.
 • K vitamini: BKA’nın %36’sı.
 • Folate: BKİ’nin %16’sı.
 • Potasyum: BKİ’nin %12’si.

Narın Faydaları

 • Antioksidandır.
 • C vitamini bulunur.
 • Kansere karşı korur.
 • Alzheimer hastalığına karşı korur.
 • Sindirime faydalıdır.
 • Kalbi güçlendirir.
 • Hafızanızı artırır.
 • Cinsel performansı ve doğurganlığı artırır.
 • Kan şeker düzeyini sürdürür.
 • Kanser riskini azaltır.
 • Anemiyi önler.
 • Diş plaklarının etkisini azaltır.
 • Ve sivilceleri iyileştirmesi narın faydaları arasında.

Nar Suyu

Narın Bebeklere Faydaları

Yetişkinlere faydasının olduğu gibi narın bebeklere faydaları da saymakla bitmez. Doktorlar elbette ilk 6 ay anne sütün önemli olduğunun altını çiziyor. 6 aydan sonra ise sınırlı ve az miktarda meyve suyunun verilebileceğini söylüyorlar.

Bebeklerde ek gıda ilk 6 aydan sonra başlamaktadır. Asla bebeklere taneli bir halde verilmemelidir. Narın taneleri bebeklerde boğulmalara yol açabilir. Bu sebeple bebeklere nar suyu verebilirsiniz. Doktorunuzdan onay aldıktan sonra 1 çay bardağı suyundan içirebilirsiniz.

Bebekler için narın faydaları arasında şunlar bulunmaktadır:

 • Nar suyu bebekleri yatıştırır.
 • Bebeklerde oluşan ishali kontrol altına almaya yardım eder.
 • Bakteriyel hatalıkları önler.
 • Bağışıklık güçlendirir.
 • Özellikle diş çıkarma dönemlerinde, bebekleri sakinleştirir.

Narın Dişe Faydaları

Nar sadece bizi hastalıklardan korumaz. Özellikle dişlerde oluşan iltihapları gidermek için kullanılır. Ancak dişiniz için kullanacaksanız, günlük olarak taze nar kullanmanız gerekmektedir. İşte diş için narın faydaları:

Nar ağız sağlığı için faydalı meyvelerden biridir. İçerisinde barındırdığı anti bakteriyel özelliği sayesinde vücutta ve dişte bulunan bakteriler ile savaşır. Diş plaklarını önler ve plak oluşumunu büyük ölçüde azaltır.

Plak oluşumu azaldığı için diş çürüğü, diş eti kanamaları, diş eti iltihabı ve özellikle diş eti hastalıklarının önüne geçer. 2011 yılında yapılan araştırmalara göre nar kullanımı dişlerde plak oluşumunu ortalama yüzde 32 azalttığı tespit edilmiştir.

Narın Sivilcelere Faydaları

Narın cilde faydaları sıralandığı zaman ilk başta sivilce oluşumunu önlemek gelir. Narın çeşitli alanlarda olan kullanımı 1500’lü yıllara dayanmaktadır. Eski dönemlerde özellikle enfeksiyon, sindirim ve dolaşım sorunları için kullanılmış. Günümüzde ise narın her türlü formu çeşitli sebeplerle kullanılmaktadır.

Narın faydaları arasında sivilcelerin azaltması yanında yara izlerini hafifletme özelliği de vardır. Bunun dışında narlı kozmetik ürünleri de tercih edebilirsiniz. Ancak uzmanlar narlı kozmetik ürünlerinin sadece narın bulunmadığı zamanlarda kullanılmasını öneriyor.

Birçok sebeple yüzde çıkan sivilceler nar ile azaltılabilir ve hatta düzenli olarak kullanıldığında tamamen ortadan kaldırılabilir. Sivilcelerin hızlı olarak kuruması için pamukla sivilcelerinizi silebilirsiniz.

Narın Kalbe Faydaları

Adeta ayaklı şifa deposu olan narın kalbe faydaları da bulunuyor. Kalbin düzenli olarak çalışmasına destek olup özellikle damar sertliğini azaltır. Bu sebeple de kolesterolün düşmesine de yardımcı olur. Bir nar ortalama 230 kaloridir. Kalorisinin bu kadar fazla olmasının sebebi ise içerisinde 39 gram şeker bulunmasından kaynaklanmaktır.

İçerisinde barındırdığı antioksidanlar sebebi ile damara zarar veren oluşumları önlüyor ve kalpte yorgunluğun olmasını önlüyor. Bu sebeple kalbe en faydalı meyveler arasında bulunmaktadır.

Narın Kansere Faydaları

Uzmanlar kansere karşı her gün ortalama bir bardak nar suyunun tüketilmesini öneriyor. İçerisinde bulunan antioksidan, potasyum ve C vitamini sebebiyle portakal, kızılcık ve yeşil çaya kıyasla daha fazla koruyucu olduğu bilinmektedir.

Nar meyve suyu ve meyve olarak tüketilen kabuğu özellikle meme kanseri olmak üzere pek çok kanseri önlemektedir. Bağışıklık sistemini güçlendirdiği için bol bol tüketilmesi gerekmektedir. Uzmanlar nar kabuğunun nar suyundan çok daha faydalı olduğunu söylemektedir.

Nar kabuğunu içerisinde bulunan özellikleri sebebiyle anti-kanser özelliklerine sahiptir. Kanserli hastalarının kullanması için kabuğundan üretilen antioksidanlı kapsüller 50 gramlı olarak eczanelerde satılmaktadır.

Kanserli hastalarda ilk olarak vücut pH’ını 7.4’ün üzerine çıkartılmaktadır. Bu sebeple kanserden korunmak ve kanseri yenmek için hiçbir özelliği bulunmayan siyah çay, kola, ada çayı, bitki çayı gibi içeceklerin yerine nar kabuğundan yapılan çaylardan tüketilmesi gerekmektedir.

Nar Suyu Zayıflatır Mı?

Yarım bardak nar, 72 kaloridir. Düşük kalorili düşük diyetler için oldukça ideal bir meyvedir. Medikal ansiklopedilerinde nar suyunu kilo vermeye yardımcı olduğu bilgisi yazmaktadır. Lif bakımından oldukça zengindir. Kilo vermeye yardımcı olması narın faydaları arasında yer alıyor.

Lifli gıdalar kişiyi süre tok tutup acıkmayı önlemektedir. Bu sebeple nar suyu zayıflatmaktadır. Yapılan araştırmalara göre nar tüketen insanların tüketmeyen insanlara göre ortalama yüzde 22 daha az yediği belirlenmiştir.

Tatlı, ekşi ve beyaz renkte çeşitleri olan narın faydaları umarız hastalıklarınız için tedavi yerine geçer.

Bu Konu Hakkında Ne Düşünüyorsun?

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın