Mide Üşütmesine Ne İyi Gelir?

0
Mide üşütmesine ne iyi gelir

Mide üşütmesi insanların üzerinde çok da durmadığı bir konudur. Ancak sağlıklı bir yaşam için en fazla dikkat edilmesi gereken sorunlardan biridir. Bu şikayeti olanlar için mide üşütmesine ne iyi gelir?

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’una göre özellikle bebeklerde, çocuklarda ve hamilelikte bu durumu yaşayan insanların daha hassas davranması gerekmekte.

Mide Üşütmesi Neden Olur?

Sık görülen bir durumdur. Mide üşütmesinin iki sebebi olabilir. Birincisi soğuk algınlığı, ikincisi ise virüsler. Virüsler dışında bazı bakteriler nedeni ile de oluşabilir.

Virüsler ile alakalı bir durum olduğu için öncelikli olarak bağırsakların etki olduğu bir hastalıktır. Mide üşütmesinin ilk belirtileri de bağırsaklarda meydana gelir. Diğer etkileri de bağırsağı ciddi oranda etkiler. Bu nedenle de özellikle hamilelik döneminde kadınların bu virüslerden etkili biçimde kurtulması gerekmektedir.

Mide Üşütmesi Bitkisel İlaç

Hamilelikte Mide Üşütmesi

Hamilelik kadınlar için son derece hassas bir durumdur. Gebelikte, onlar için en önemli şey bebeklerinin sağlıklarıdır. Bu nedenle de hiçbir şekilde ilaç kullanmak istemezler. Çünkü ilaç kullanmak bebeklerin sağlıklarını olumsuz etkileyebilir.

Ancak aynı şekilde vücutlarında dolaşan virüsleri de ortadan kaldırmak isterler. Çünkü anne adayının midesinde bulunan bir virüs ya da parazit bebeği de etkileyebilir. Hamileler için mide üşütmesine ne iyi gelir?

Olabildiğince doğal ürünler kullanarak mide üşütmesini anında ortadan kaldırdırabilirsiniz. Bitkisel ürünler kullanarak ve beslenmesine dikkat ederek anne adayı, hem kendisini hem de bebeğini korumuş olur.

Mide Üşütmesine Ne İyi Gelir?

Tüm anne adayları bu yiyecekleri tüketerek midelerindeki virüslerden kurtulabilirler. Ayrıca mide üşütmesinin tek nedeni virüsler değildir. Virüsler dışında aşırı soğuk almak ya da çok soğuk içecekler tüketmek de kişilerde mide üşütmesine neden olur. Hamilelerin vücudu daha hassas olduğu için de bu etki hemen ortaya çıkar. Peki mide üşütmesine ne iyi gelir?

Sarımsak Yemek

Mide üşütmesi şikayeti olanlar için etkili ürünlerden biri de sarımsaktır. Sarımsak doğal bir ilaç olarak pek çok hastalık durumu için karşımıza çıkar. Son derece etkili bir yiyecektir. Özellikle mide üşütmesinin sebebi soğuk algınlığı ise sarımsak tüketerek bu durumu ortadan kaldırabilirsiniz.

Zencefil Çayı

Zencefil, her türlü mide üşütmesini ortadan kaldırmak için son derece etkili bir üründür. Zencefil ila hazırlayacağınız çay sayesinde karında ortaya çıkan ağrılardan anında kurtulmak olanaklıdır. Kaynar suya eklediğiniz zencefil dilimlerini bir süre daha kaynatmaya devam eder. Yaklaşık 10 dakika bu şekilde bekleyen çayı tüketerek mide problemlerinizden kurtulabilirsiniz.

Bal Yemek

Mide üşütmesi sorununun en iyi çözümü bal tüketmektir. Bal içeriğinden dolayı pek çok hastalığın tedavisinde kullanılır. Balı tek başına değil de limon ile tüketmek daha etkili sonuç ortaya çıkarır. Düzenli olarak sabah aksam bal limon karışımı tüketmek mide üşütmesini anında ortadan kaldırır.

Yoğurt Yemek

Mide ağrınız olduğunda büyük olasılıkla bir şey istemezsiniz. Yoğurt, canlı bakteri olarak da bilinir. Yoğurdun probiyotik özellikleri, sindirim rahatsızlığını hafiflettiği ve bağışıklık sisteminizi güçlendirdiği için iyi bir tedavi olabilir.

Karahindi Tohumları

Karahindi tohumları, hazımsızlığa, gaza veya şişkinliğe neden olan kötü bakterilerin büyümesini engeller. Mide rahatsızlığını ortadan kaldıran vitaminler ve mineraller ile doludur. Yemeğini yedikten sonra veya karnınızda gaz hissettiğinizde bir avuç tüketin.

Rezene Çayı

Hazımsızlık veya gaz olup şişkinlik olsun, rezene de en iyi mide ağrı kesici yöntemlerden biridir. Bir rezene çayı yudumlayın, birkaç rezene tohumunu çiğneyin. Sindirimi destekler, gazları azaltır, kramplara yardımcı olur ve mide bulantısını azaltır.

Sıcak Su Uygulaması

İlaçsız mide ağrısı tedavisi listesine bir diğer büyük ek olarak, bir sıcak su şişesi veya sıcak su torbası kullanabilirsiniz. Isı deri yüzeyine kan akışını arttırır ve midenizdeki ağrı algısını dışa aktarır.

Mide Üşütmesi İçin Kullanılabilecek İlaçlar

  • İbuprofen – ateş ve ağrılara yardımcı olabilir.
  • Asetaminofen – genellikle tavsiye edilir ve ibuprofen’den daha az yan etkiye sahiptir.
  • Antiemetics – bulantı hissini rahatlatır.
  • OTC antidiare – Pepto-Bismol çocuklarda kullanılmamalıdır.

Not: İlaçları kullanmadan önce mutlaka doktorunuza başvurun.

 

Bu Konu Hakkında Ne Düşünüyorsun?

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın