Mide Ağrısına Ne İyi Gelir?

0
Mide Ağrısına Ne İyi Gelir

Çoğunlukla karın ağrısı olarak adlandırılan mide ağrısı ile karşılaşmak görüldüğü kadar basit olmayabilir. İnsanları en fazla rahatsız eden ağrılardan biridir. Bu makalede mide ağrısına ne iyi gelir evde yapılacak hangi doğal ve bitkisel çözümler ile bu ağrı nasıl geçer öğreneceksiniz.

Mide ağrısı ile ilgili bilimsel olarak da pek çok çalışma yapılmaktadır. Çözüm olarak da ağrıyı gidermek için ağrı kesici ilaçlar kullanılmakta. Ancak insanlar hemen ilk etapta ağrı kesici kullanmak istememektedir. Çünkü her bilimsel ilacın bir de yan etkisi bulunur. Bu nedenle de insanlar mide ağrılarına bitkisel çözümler bulmak önceliğimiz olmalı.

Mide Ağrısı Neden Olur?

Mide ağrısına neden olabilen pek çok durum vardır. Bunlardan en sık karşılaşılanı ise mide üşütmesidir. Soğuk algınlığı nedeni ile midesini üşüten insanlar oldukça ciddi ağrılar yaşar. Bu ağrılı durum kişilerin yaşam standartlarını düşürür.

Mide ağrısının sebeplerinden biri de dengesiz ve sağlıksız beslenmedir. Yediğimiz ve içtiğimiz şeyler midenin rahatlaması ya da sorun oluşmasında oldukça büyük bir etkiye sahiptir. Özellikle asitli içecekler tüketmek midede ciddi ağrıların yaşanmasına neden olur. İnsanlar asitli ve gazlı içecekleri aç karnına tükettiğinde ise bu ağrı durumu daha üst boyutlara ulaşır.

Zamansız ve dengesiz beslenme de aynı şekilde ağrıyı tetikleyen durumlar arasında yer alır. İnsanlar dengeli beslenmeye dikkat etmelidir. Dengeli ve sağlıklı beslenmek kişileri pek çok hastalığın oluşmasına karşı korur. Bunların başında da mide hastalıkları gelir.

Mide Ağrısı Nedenleri

Mide Ağrısı Nasıl Geçer?

Mide ağrısı yaşayan insanlar doktora gitmeden evde bu sorunu ortadan kaldırmak ister. Bu nedenle de bitkisel ürünler kullanarak mide ağrısını geçirmek ister. Çünkü midede ağrı şikayeti hemen önlenmezse daha büyük sorunlara da neden olabilir. Peki mide ağrısına ne iyi gelir?

Zencefil Çayı

Mide ağrısına evde çözüm arayanlar için zencefil oldukça etkili bir üründür. Zencefil mide ağrısını anında kesecek doğal bir ağrı kesici görevindedir. Zencefili mide ağrısından kurtulmak için çay olarak tüketmek oldukça işe yarar olacaktır.

Mide ağrısına iyi gelen zencefilli çay tarifi:

  • Öncelikle dilimlediğiniz zencefilleri kaynayan suyun içerisine koymalısınız.
  • Daha sonra kaynayan çay 10 dakika daha bekletilmelidir.
  • Bekletilen çayı düzenli olarak tüketerek mide ağrısından kurtulabilirsiniz.
  • Zencefil çayındaki acılık nedeni ile pek çok kişi tarafından sevilmemektedir. Bu nedenle de içerisine bal ekleyerek zencefilin içerisindeki acı tadı ortadan kaldırabilirsiniz.

Rezene Çayı

Rezene, pek çok açıdan insan vücudu için son derece sağlıklıdır. Özellikle hazımsızlık nedeni ile mide ağrısı çekenler için son derece etkili bir ilaç görevi görür. Rezene çayı hazırlamak için rezene tohumu kullanabilirsiniz.

Mide ağrısına iyi gelen rezene çayı tarifi:

  • Kaynar suya rezene tohumu atın.
  • 5 dakika daha kaynamasını bekleyin.
  • Daha sonra dinlendirdiğiniz çayı içerek mide ağrınızdan kurtulabilirsiniz.

Papatya Çayı

Papatya, şiddetli mide ağrısına ne iyi gelir sorusuna verilebilecek en güzel cevaptır. Papatya, mide kaslarının gevşemesini ve rahatlamasını sağlar. Bu sayede de kişilerin mide ağrısından kurtulması da olanaklı bir hale gelir.

Hazırlayacağınız bir papatya çayı ile hem rahatlama yaşayabilirsiniz. Hem de midenizdeki ağrılardan kurtulabilirsiniz. Bu şekilde bitkisel ürünler kullanarak mide ağrılarını ortadan kaldırabilirsiniz.

Sıcak Limon Suyu

Limon suyu, hazımsızlık sorununuz varsa, karın ağrısını geçirmeye yardımcı olur. Yüksek asitlik seviyesi, gıdalarımızı parçalayan hidroklorik asit üretimini uyarır. Üretilen HCL miktarını yükselttiğinizde, sindiriminizi sağlıklı bir tempoda ilerletmeye yardımcı olursunuz. Hidrasyonun da bir başka avantajı var, bu da sistemin temizlenmesini ve sorunsuz çalışmasını sağlıyor.

Nane Çayı

Taze nane çayı mide kaslarını rahatlatmaya yardımcı olabilir. Ayrıca safra akışını iyileştirmeye yardımcı olur, bu da besinleri iyi sindirmenize yardımcı olur. Bu hazımsızlık, gaz ve şişkinlikten muzdarip olmanız durumunda özellikle yararlıdır.

Yoğurt

Mideniz kötü bir şey yediğiniz için ağrıyorsa, bir kase yoğurt yemeyi deneyin. Yoğur, sindirime yardımcı olan probiyotiklerle doludur ve midenize karışan kötü bakteriler ile savaşır. Fakat şekerli bir yoğurttan kaçınmaya çalışın, çünkü şeker mide ağrısını artırabilir.

Ayrıca Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, mide ağrısına ne iyi gelir sorusu üzerine, brokoli kürü uygulanmasını önermiştir.

Bu Konu Hakkında Ne Düşünüyorsun?

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın