Metabolizmayı Hızlandırma Yolları

0
Metabolizmayı Hızlandırma

Metabolizma hızını arttırmak, zayıflamak isteyen kişilerin başarmak istediği en önemli şeylerdendir; ancak vücudunuzun kalorisini hızlı yakmak birkaç şeye bağlıdır. Bazı insanlar ise zaten hızlı metabolizmaya sahip olurlar(genetiksel olarak).

Erkekler, yapıları itibari ile dinlenme halinde bile kadınlara göre daha fazla kalori yakarlar. İster istemez yaşınız ilerledikçe matebolizma hızınızda yavaşlama görülecektir. Ancak metabolizmayı hızlandırma yolları da vardır.

Metabolizmayı Nasıl Hızlandırırım?

Hızlı Koşan Kadın

Metabolizma, vücudunuzdaki tüm kimyasal tepkimeler için kullanılan terimdir. Bu kimyasal reaksiyonlar vücudunuzu canlı tutuyor ve işlev görüyor.

Yüksek bir metabolizmaya sahip olmak da size enerji verebilir ve kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayabilir.

İşte metabolizmayı hızlandırma için 10 kolay yol:

1. Kas Yapmak

Hiçbir şey yapmadan oturduğunuz yerde bile vücudunuz kalori yakar. Kaslı insanlarda, istirahat halinde yakılan kalori daha yüksektir. 1 kilo kas kütlesi, günde sadece 6 kaloriyi kullanır; 1 kilo yağ kütlesi ise günlük sadece 2 kalori yakar. Yani kaslar yağlardan daha fazla kalori harcar.

2. Yüksek Tempolu Egzersizler Yapmak

Spor salonlarında yada evde yapacağınız aerobik egzersizler, kaslarınızı çok geliştirmez, ancak egzersizden sonra saatler içinde metabolizmanızı hızlandırabilir. Burada dikkat edilmesi gerekli olan şey, kendinizi zorlamaktır. Yağ yakmak istiyorsanız mutlaka yüksek tempolu egzersizler yapmalısınız.

3. Daha Fazla Su İçmek

Vücudunuzun kaloriyi yakmak için suya ihtiyacı vardır. Vücudunuzun susuz kalması, metabolizmanızı yavaşlatabilir. Vücudun sulu kalması için, her öğün ve atıştırmadan önce bir bardak su için. Ayrıca su da sizi doyurmaya yardımcı olabilir. Araştırmalar, yemekten önce yarım saat önce su içmenin daha az yemeye yardımcı olabileceğini gösteriyor. Günde en az 2 litre su içmeyi unutmayın.

4. Daha Sık Atıştırmalıklar Yemek

Daha sık yemek yemek kilo vermenize yardımcı olabilir. Yemek aralıklarını uzun saatler tutarsanız, metabolizmanız yemekler arasında yavaşlar. Her 3 saatte küçük bir öğün veya atıştırmalıklar, metabolizmanızın gücünü korur ve böylece bir gün boyunca daha fazla kalori yakarsınız.

5. Yemeklerde Baharat Kullanmak

Baharatlı gıdalar, metabolizmanızı daha da yükseltecek doğal kimyasallara sahiptir. Biberlerde, metabolizmanızı artıracak kapsaisin adında bir madde bulunur. Yemeklere doğranmış kırmızı veya yeşil biber ile bir çorba pişirmek, metabolizma hızınızı artırabilir.

6. Daha Fazla Protein Tüketmek

Vücudunuza yağ veya karbonhidrat yedirmekten çok protein tüketirseniz daha fazla kalori yakmasına yardımcı olursunuz. Vücut dengesini ve diyetinizi bozmadan karbonhidratları, proteinden zengin gıdalarla değiştirmek, metabolizmayı hızlandırabilir. En iyi protein kaynakları arasında sığır eti, hindi, balık, tavuk, fındık, fasülye, yumurta ve süt ürünleri vardır.

7. Yeşil Çay ve Oolong Çayı İçmek

Yeşil çay veya oolong çayı içmek, birkaç saat boyunca metabolizmayı hızlandırabilir. Araştırmalar yeşil çay ve oolong çayının metabolizma hızını %4-5 oranında arttırdığı göstermiştir. Bu çaylar vücudunuzda depolanan yağların bir kısmını serbest yağ asitlerine dönüştürmeye yardımcı olur. Düşük kalorili oldukları için bu çayları içmek hem zayıflamak hem de kilo kontrolü için iyi olabilir

8. Kahve İçmek

Eğer kahve tiryakisi iseniz, muhtemelen enerji ve konsantrasyon bakımından güçlüsünüzdür. Kahvenin faydalarından biri, metabolizma hızınızda kısa vadeli bir artış olabilir. Kafein, spor yaparken daha az yorgun hissetmenize yardımcı eder ve dayanıklılığınızı artırabilir. Yapılan bazı araştırmalar, kahvedeki kafeinin metabolizma hızını %3-11 oranında artırabileceğini gösteriyor. Yeşil çay, aynı zamanda yağ yakmayı teşvik edip, zayıflamanıza yardımcı olur.

9. Enerji İçeceklerini Denemek

Enerji içeceklerinde bulunan bazı maddeler metabolizmanızı daha da güçlendirir. Çünkü enerji içeceklerinde kafein oranı yüksektir. Ayrıca içecekler içerisinde bir amino asit olan taurin bulunur. Taurin metabolizmayı hızlandırabilir ve yağ yakmanıza yardımcı olabilir. Ancak bu içecekleri kullanmak bazı insanlar için yüksek tansiyon ve uyku sorunları gibi problemlere neden olabilir. Daha doğal yöntemler varken bu seçeneği kullanmanızı tavsiye etmeyiz.

10. Gece Uykunuzu Almak

Uyku eksikliği obezite riskinde önemli bir artış gösterir. Uyku eksikliği hem artan kan şekeri düzeyleri hem de insülin direnci ile bağlantılıdır. Uyku eksikliği, yaktığınız kaloriyi azaltabilir, şekeri işleme şeklinizi değiştirebilir ve iştahı düzenleyen hormonlarınızı bozabilir. Bu nedenle geceleri uykunuzun tadını almaya çalışmalısınız.

Umarız metabolizmayı hızlandırma yolları işinize yaramıştır.

Bu Konu Hakkında Ne Düşünüyorsun?

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın