Melisa Çayının Faydaları Nelerdir?

0
Melisa Çayının Faydaları

Nane ailesinin bir üyesi olan melisa çayı, kendi kendine yetişen, çeşitli iklim koşullarına karşı dayanıklı ve genellikle bakım gerektirmeyen bir bitkidir. Geleneksel tıp, parfümeri ve aromaterapi tedavisinde kullanılır.

Güzel bir kokusu ve tadı vardır. Bu yüzden bazı insanlar bahçelerinde süs bitkisi olarak kullanılmak üzere yetiştirirler. Ayrıca, melisa çayının faydaları içinde çeşitli hastalıkları tedavi etmek için yararlı maddeler bulunur.

Melisa çayı, geleneksel tıpta uykusuzluk, mide rahatsızlıkları, psikiyatrik koşullar, migren, hipertansiyon ve bronşiyal koşulların tedavisinde kullanılır. Fakat hamile ve emziren kadınlar tarafından tüketilmemelidir. Ayrıca HIV ilaçları, sedatifler ve tiroid ilaçlarıyla etkileşime girebilir, bu nedenle herhangi bir şekilde tüketmeden önce doktorunuza danışın.

Melisa Çayının İçerdiği Maddeler

Melisa çayı içeriğinde aşağıdaki maddelere sahiptir:

 • Eugenol
 • Tanen
 • Terpen
 • Folik asit
 • Rosmarinik asit
 • Glucoside
 • Süksinik asit

Melisa Çayının Faydaları

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu‘na göre melisa çayının yaraları iyileştirici özelliği vardır. Göz tansiyonuna iyi gelir. Kalp spazmına karşı korur. İdrar yolları enfeksiyonunu önler. Östrojen hormonunu yükseltir. Ayrıca vücudumuza diğer yararları şunlardır:

Sakinleştirici Etkisi Vardır

Hayatınız kaygı ve stres tarafından yönetilirse, sakin kalmak için melisa çayından faydalanabilirsiniz. Kendinizi endişeli veya huzursuz hissederseniz melisa çayını içmeye çalışın. Dolayısıyla bu bitkinin içeriği sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Bir çalışmaya göre, sakinliği arttığını ve stresi azalttığı tespit edilmiştir. Ayrıca depresyon tedavisi için de uygundur.

Uykunuzu Getirir

Melisa bitkisi içindeki maddeler dolayısıyla uykunuzu getirir. Küçük uyku bozukluklarını tedavi etmek, uykusuzluğu hafifletmek ve uyku kalitesini yükseltmek için genellikle diğer şifalı bitkilerle birlikte kullanılır. Bir araştırma, kediotu ve melisa bitkisi karışımını tüketen kişilerin daha iyi uyku kalitesine sahip olduğunu gösterdi.

Demans Hastalığı Tedavisinde Yardımcı Olabilir

Melisa çayı yağı ruh hallerini modüle ederek demans hastalarına fayda sağlar. Bir çalışma, melisa yağı ile aromaterapinin hastalığın etkisini azalttığını gösterdi. Melisa çayının faydaları arasında, yüksek antioksidan etkileri demans ile ilişkili serbest radikal hasarına karşı bir miktar koruma sağlayabileceğini gösteren çalışmalar da bulunmaktadır. Alzheimer hastalığının belirtilerini azaltabilir.

HIV Virüsünü İnhibe Edebiliyor

Retrovirology tıp dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, melisa çayı insan vücudundaki HIV virüsünü engelleyebilir. Bu, bitkide bulunan çeşitli bileşiklerden kaynaklanmaktadır. Bilindiği gibi HIV, dünyada birçok ölümle sonuçlanan bir hastalıktır.

Herpes Simpleks Virüsü ile Savaşır

HIV virüsüne ek olarak, herpes simpleks virüsü gibi diğer ölümcül hastalıkların tedavisinde de yardımcı olabilir. Bu, Natural Products Research dergisinde yayınlanan bir çalışmanın sonucudur.

Kalbe İyi Gelir

Melisa çayı faydaları içinde aritmiden veya düzensiz kalp atışlarından korunmayı içerdiğini gösteren kanıtlar da vardır. Sıçanlar üzerinde yapılan araştırmalar, melisa çayı özütünün antiaritmik bir ajan olduğu sonucuna varmıştır.

Kolesterolü Düşürür

Karaciğerdeki kolesterol üretimini kontrol ederek, yağ kolestrolü düşürmeye yardımcı olmak melisa çayının faydaları arasında.

Doğal Sivrisinek Losyonu

Antik çağlarda, bahçıvanlar sivrisinek ısırmalarını önlemek için bu bitkiyi bir losyon olarak kullandı. Elbette bu losyon kullanımı daha doğal ve güvenlidir. Çünkü doğrudan doğadan materyalleri kullanıyor. Yapraklarını cildinize sürün. Bu bitkide bulunan bileşiklerin içeriği sivrisinekleri uzaklaştırabilir.

Mide Sorunlarını Giderebilir

Karın ağrısı, karın şişliği ve mide sağlığıyla ilgili diğer semptomlar gibi probleminiz varsa, melisa çayı içmeye çalışın. Bu sayede karnınızdaki tüm sorunlar çözülecektir.

Melisa Çayının Zararları

Melisa çayı, glokom hastaları için önerilmez. Çünkü eğer tüketilirse, glokom hastalarının kötü durumunu arttırabilir. Ayrıca gebe ve emziren anneler üzerinde etkisi henüz bilinmediğinden dolayı, bu dönemlerde içilmemesine dikkat edilmeli.

Üstelik kullandığınız ilaçlar ile etkileşime girmesi tehlikesine karşı mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Çocuklarınızın uykusunu getirmek için içirebilirsiniz. Ancak aşırıya kaçmamaya özen göstermelisiniz.

Melisa Çayı Nasıl Demlenir

Prof. İbrahim Saraçoğlu Melisa Çayı Kürü

Ziyaretçilerimizden hep şu soru gelir, “melisa çayı nasıl demlenir?” diye. İşte size Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’na ait melisa çayı kürünün tarifi:

 • 1 bardak suyu kaynatın.
 • Kaynamış olan suya 1 tatlı kaşığı melisa bitkisi ilave edin.
 • Kısık ateşte 5 dakika boyunca kaynatmalısınız.
 • 5 dakika sonra ocaktan indirip süzün.
 • Ilıyınca içebilirsiniz.

Lütfen kaynama sürelerine dikkat edin. Umarız melisa çayının faydaları sağlığınıza iyi gelir.

Bu Konu Hakkında Ne Düşünüyorsun?

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın