Kerevizin Faydaları Nelerdir?

0
Kerevizin Faydaları

Kereviz sebzesinin yetiştirme yerine bağlı olarak, sapları veya yaprakları tüketilir. Vücudumuza faydaları nedeniyle aynı zamanda baharat olarak da kullanılır ve özü ilaçlarda kullanılır. Peki kerevizin faydaları nelerdir?

Kereviz, inanılmaz derecede düşük kalorili bir besindir. Enflamasyonu azaltan ve kalp hastalığını önleyen belli başlı vitaminler ve mineraller ve hatta bazı flavonoidler içerir.

Kerevizin düzenli bir diyetle eklenmesinin hafıza kaybı, meme kanseri ve tümör riskini hatta pankreas kanseri riskini azalttığı bulundu. Üstelik sindirim sağlığını iyileştirme kerevizin faydaları arasındadır.

Tüm bu yararları, bu şifalı bitkinin içerdiği besin maddelerine atfedilebilir. Kerevizin besin değerlerine göz atmak için aşağı kaydırın.

Kerevizin Besin Değeri

1 bardak kesilmiş kereviz içinde:

  • 16 kalori
  • 1 gram protein
  • 5 gram fiber
  • 5 miligram K vitamini (%37)
  • 36 miligram folat (%9)
  • 22 miligram A vitamini (%9)
  • 263 miligram potasyum (%8)
  • 1 miligram  C vitamini (%5)
  • 40 miligram kalsiyum (%4)
  • 0.08 miligram B6 vitamini (%4)

Kerevizin Faydaları

Kan Basıncını Düşürür

Yüksek tansiyon düzeylerinin yaşam tarzı hastalıklarının başlıca nedenlerinden biri olması şaşırtıcı değildir. Ancak mutfaktağınızda ki kereviz ile kimsenin endişelenmesi gerekmez.

Kereviz, damar duvarlarını rahatlatan ve kan akışını artıran, böylece kan basıncını düşüren phthalidler denilen bir fitokimyasal madde ile doludur. Ayrıca fitokimyasal kan damarlarındaki düz kasları rahatlatır.

Kereviz, tansiyonu düşüren nitratlardan da zengindir. Maryland Tıp Merkezi Üniversitesi’ne göre, kereviz tohumu özleri ayrıca kan basıncını düşürebilir. Geleneksel Çin tıbbında, kereviz, yüksek tansiyonu düşüren serin bir gıda olarak adlandırılır.

Kolesterolü Düşürür

Birincil nedeni kereviz düşük kolesterol diyetinizin bir parçası olabilir, bol miktarda lif ve daha az kalori içerir. Kerevizin trigliseridleri ve kolesterol düzeylerini düşürdüğü ve aynı zamanda HDL düzeyini (iyi kolesterol) arttırdığı ve böylece hiperlipidemiyi de tedavi ettiği bulunmuştur.

Enflamasyonu Azaltır

Kereviz antienflamatuar özelliklere sahip fitotötif antioksidanlarla doludur. Kereviz ayrıca akciğer, prostat, diş etleri ve beyindeki hücrelerin iltihaplanmasını önleyebilen luteolin adı verilen bir bileşik de içerir.

Kerevizin ayrıca, gastrite neden olan bir bakteri (veya mide astarı iltihabı) olan Helikobakter Pilori’nin büyümesini engellediği bilinmektedir.

Kereviz Zayıflatır mı?

Kereviz sağlıklı kilo vermeniz için tüketebileceğiniz birkaç ideal gıdalardan biridir. Çünkü kalorisi düşüktür. İkincisi, elyaf oranı yüksek. Elyaf aynı zamanda yedikten sonra kendinizi daha uzun süre tok hissetmenizi sağlar.

Kerevizin yüksek su içeriği, kilo vermek isteyenler için bir başka nimet olabilir. Çünkü yetersiz su alımı dehidrasyona neden olur, sizi yorgun düşürür.

Kanseri Önlemeye Yardımcı Olur

Kereviz, çok sayıda kanser oluşumunu önleyen bileşikler olan poliasetilenleri içerir. Biyoaktif flavonoid, serbest radikallerle savaşmakta ve vücudun herhangi bir kanser hücresini öldürmektedir.

Kerevizdeki flavonoidlerin de pankreas kanseri hücrelerini öldürdüğü bulundu. Luteolin’in meme kanserini önlediği de tespit edilmiştir. Kerevizdeki flavonoidler, kimyasal önleyici özelliklere sahiptir ve bu nedenle antioksidanlar gibi davranırlar.

Sindirime Yardımcı Olur

Kerevizdeki çözünebilir elyaf, kalın bağırsakta bulunan bakteriler tarafından fermente edilir. Bu fermantasyon süreci kısa zincirli yağ asitleri üretir, bunlardan biri (bütirat) gastrointestinal sağlığı teşvik eder.

Diyabet Tedavisine Yardımcı Olabilir

Kerevizlerin antidiyabetik özellikleri, vitamin K içeriğine atfedilebilir. Bu vitamin inflamasyonu azaltır, böylece insülin duyarlılığını arttırır ve glikoz metabolizmasını geliştirir.

İran’da yapılan bir çalışmada, kerevizi tohumu ekstraktının sıçanlarda şeker hastalığını kontrol ettiği tespit edildi.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Kereviz bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinen C vitamini ile doludur. Ve kereviz de antioksidanlar açısından zengin olduğundan, vitamin daha da uyarılır ve daha verimli olur.

Sinir Sistemini Yatıştırır

Kereviz sinir sistemini düzenleyen ve sakinlik hissi uyandıran özel uçucu yağlar içerir. Kerevizdeki yüksek magnezyum seviyeleri dinlenmeye ve dinlendirici bir uykudan faydalanmanıza yardımcı olabilir.

Ayrıca tıbbın babası olarak bilinen Hipokrat’ın kerevizin sinirleri yatıştırabileceğini ve sinirsel rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanılabileceğini belirttiği yaygın bir şekilde bilinmektedir.

Böbrek Taşı Tedavisinde Kullanılır

Kereviz yağı, luteolin ve diğer esansiyel bileşikleri içerir. Bu nedenle böbrek taşlarının tedavisi kerevizin faydaları içindedir.

Eklemleri Korur

Kereviz, mafsal ağrıları ve gut tedavisinde kullanılabilir. Eklem ağrılarının başlıca sebeplerinden biri ürik asit oluşmasıdır ve yoğun ağrıya neden olabilir. Kereviz aynı zamanda diüretiktir ve ürik asit atılmasına yardımcı olur. Böylece eklem ağrıları tedavi edilir.

Mide Ekşimesi Tedavisi

Kereviz, özofagustan yukarı doğru çıkan asidi nötralize eden alkalin bir gıdadır. Bitkinin yüksek su içeriği mide asidini bile nötralize eder ve genellikle asit reflüsü ve mide yanması için önerilir.

Gözlere Faydalıdır

Göze olan yararları kerevizin faydaları içindedir. Kereviz, gözler için mükemmel olan A vitamini bakımından zengindir. Vitamin A, gözün önemli bir bölümünü oluşturur ve eksikliği komplikasyonlara neden olabilir.

Migreni Azaltır

Kereviz tohumlarının tentürleri baş ağrılarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Dehidratasyon migreni ağırlaştırır ve kereviz suyu içmek rahatlatmaya yardımcı olabilir. Maryland Tıp Merkezi Üniversitesi’ne göre, magnezyum migrenleri önleyebilir. Mineral migren süresini bile azaltabilir. Magnezyum açısından zengin olan kereviz tohumları bu konuda faydalı olabilir.

Ülseri Önler

Ülserlere genellikle helikobakter pilori bakterileri neden olur. Flavonoid bakımından zengin olan Kereviz, helikobakter pilori üremesini engeller ve ülser tedavisine yardımcı olur. Kerevizdeki flavonoidler midenin ve yemek borusunun hasar görmesini önlemeye de yardımcı olabilir.

Kabızlığı Önler

Lif alımını arttırmak, kabızlığı tedavi etmenin en iyi yollarından biridir. Kereviz zengin bir lif kaynağıdır, kabızlığı tedavi eder ve bağırsak hareketlerini azaltır.

Nefesin Kötü Kokmasını Engeller

Kereviz genellikle “deterjan-gıda” olarak da adlandırılır. Ağzınızdaki kokuyu öldürmeye yardımcı olur ve çiğnerken dilindeki bakterileri bile sıyırır. Kötü kokuları engellemek kerevizin faydaları arasındadır.

Sivilceleri Yok Eder

Çok sayıda vitamin ve mineral içeren kereviz, ‘akne katili’ olarak adlandırılır. Ve sadece sivilce savurmakla kalmaz, geride bırakılabilecek izleri bile yok eder. Kereviz deriyi temizlemeye yardımcı olur, böylece cildinizi temiz tutar.

Kerevizin Zararları

Besinleri tüketirken aşırıya kaçmamaya özen göstermelisiniz. Kerevizin faydaları olduğu gibi yan etkileride olabilir. Ayrıca her zaman yan etkilerinden korunmak için doktorunuz ile iletişim halinde olmalısınız.

Alerji yaratabilir

Kereviz alerjisi yaygındır. Belirli alerjik reaksiyonlar ciddi olabilir. Kepek veya huş ağacı polenine alerjiniz varsa, kerevize de tepki gösterebilirsiniz. Semptomlar yüzün şişmesi, tahriş ve kızarıklıklar ve baş dönmesi olabilir.

Böbrek sorunları olabilir

Su ve doğal bir diüretik bakımından zengin olmak böbrek problemi olan insanlarda sorunlara neden olabilir. Aşırı derecede kereviz alımı böbreklere fazla baskı uygulayabilir ve böylelikle böbrek hastalığına maruz kalmış insanlar kereviz alımına dikkat etmelidir.

Gebe ve emziren kadınlarla ilgili endişeler

Kereviz veya kereviz tohumları kanamayı tetikleyebilir. Bu nedenle hamile kadınlar büyük miktarda kullanmaktan kaçınmalıdır. Aynı zamanda düşük yapabilir.

Emziren kadınlar için kereviz kullanımı ile ilgili yeterli bilgi yoktur. Bu nedenle, kullanmaktan kaçınmak daha iyidir. Kerevizin faydaları derken, zarar görmenizi istemeyiz.

Bu Konu Hakkında Ne Düşünüyorsun?

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın