Keçiboynuzunun Faydaları Nelerdir?

0
Keçiboynuzunun Faydaları

Şifalı bitkilerden olan keçiboynuzunun faydaları genelde cinsel gücü artırmak ve enerji vermek açısından oldukça bilinir. Keçinin boynuzuna benzeyen bir bitki olması nedeniyle bu adı almış ve genelde Kıbrıs’ta yetişir.

Keçiboynuzunun faydaları arasında kolesterol ve sindirim sistemi sorunlarının giderilmesi vardır. Tadı tatlı olmasına rağmen ağırdır ve fazla tüketilmesi hoş bir duyguya neden olmaz. Bu yüzden genelde bir iki kaşıktan fazla tüketilmez.

Keçiboynuzu ğekmezi, alerji ve astıma iyi gelir. Ayrıca Ahmet Maranki ve İbrahim Saraçoğlu gibi birçok ismin önerdiği kürlerle çeşitli hastalıkların tedavi edilmesi için kullanılmaktadır.

Keçiboynuzunun Faydaları

Keçiboynuzu Pekmezi

 1. Cinsel gücü arttırır,
 2. Sperm sayısını arttırır,
 3. Kolesterolü yoktur,
 4. Akciğerlere iyi gelir,
 5. Kandaki zehirli maddeleri temizler,
 6. Kansızlık sorununun giderilmesine yardımcı olur,
 7. Bağırsakların çalışmasına yardımcı olur,
 8. Balgam söktürücüdür,
 9. Kalsiyum oranı sütten 3 kat daha fazladır.

Diğer adıyla harnup pekmezi, katkısız ve doğal tadıyla kahvaltılarda çok sık tercih edilir. Pekmez olarak kullanıldığında, içine zencefil atılarak soğuk algınlıklarına ya da ses kısıklığına iyi geldiği bilinmektedir. Keçiboynuzu pekmezi, sindirim sistemini düzene sokmak için de kullanılır.

Bebeklerde Keçiboynuzu Pekmezi Kullanımı

Ek gıdaya geçen bebeklerde keçiboynuzu pekmezi sade olarak ya da peynirle karıştırılarak verilebilir. Bu yüzden keçiboynuzunun bebeklere faydaları olduğu ve iştah açtığı düşünüldüğünden verilebilir.

Birçok ek gıda ve kahvaltı seçeceği için bulamaç şeklinde kullanılan keçi boynuzunun tatlandırıcı gibi kullanılması tercih edilmektedir.

Keçiboynuzunun Akciğere Faydası

Akciğer kanserine etkili olduğu düşünülen keçiboynuzunun genel olarak birçok faydası vardır. Akciğere faydası, öksürük, astım ve bronşit gibi sorunların çözülmesine destek verdiği için oldukça önemlidir.

Keçiboynuzunun Astıma Faydası

Astımı iyileştirme özelliği keçiboynuzunun faydaları içindedir. Özellikle alerjik sorunlar söz konusu olduğunda en etkili ilaçlardan biridir. Kaşıntı ve alerjik astıma faydalarının ciddi yararları olup, günde bir kez kullanmak tedaviye yardımcı olmaktadır.

Keçiboynuzunun Cinsel Hayata Yararları

Keçiboynuzu pekmezinin en bilinen yararları arasında olan cinsel hayata etkileri erkekler açısından oldukça fazladır. Cinsel gücü arttıran ve sperm sayısını arttırdığı kanıtlanan keçiboynuzu pekmezi ile keçiboynuzu özü cinsel güce etkisi açısından erkeklerin favorisidir.

 • Yarım litre suyun içine ekleyeceğiniz keçiboynuzu parçalarını kaynar suya atıp ağzı kapalı bir şekilde bekletin.
 • Daha sonra ılındığında süzüp için.
 • Her akşam yatmadan önce bu çayı içerseniz sperm sayınızın artması mümkün olacaktır.

Keçiboynuzu Ağacı

İlk 15 yıl meyve kesinlikle vermeyen keçiboynuzu ağacı doğal ortamda yetişen bir bitki olduğu için oldukça bol bulunur. Doğanın en güzel ilaçlarından olan bu bitkinin meyveleri siyahlaştığı zaman tüketilir. Doğal ve katkısız bir şeker çeşididir.

Akdeniz bölgesinde doğal olarak yetişen keçiboynuzunun genelde ekilmesi söz konusu olduğunda birçok zorluk ve özen de gerekmektedir. Ağacın faydaları meyvelerin verimiyle ilgili olmaktadır.

Keçiboynuzunun Zararları

Keçiboynuzunun zararları alerjik reaksiyonlar başta olmak üzere ishal, sivilce ve deride kızarıklık gibi durumlar söz konusu olduğunda görülebilir. Ancak her insanda zarar ve yarar derecesi farklıdır. Bu yüzden her yaştan insanın tercih edeceği bu yemiş kullanıldığında öncelikle kullanım amacınıza göre tercih etmeniz gerekecektir.

Kullanım amacı belli olduğunda ise yemiş olarak, pekmez olarak ya da kaynatıp suyla içilerek kullanılabilir. Her yemişte olduğu gibi keçiboynuzunda da bilinçsiz bir şekilde kullanılması durumunda birçok etki söz konusu olmaktadır. Bu yüzden alerjik reaksiyon olup olmadığını anlamak için aşırı tüketmemeniz gerekmektedir.

Umarız keçiboynuzunun faydaları sağlığınızı iyileştirmek adına yararlı gelmiştir.

Bu Konu Hakkında Ne Düşünüyorsun?

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın