Keçiboynuzu Tozu Faydaları Nelerdir?

0
Keçiboynuzu Tozu

Organik keçiboynuzu tozu, genellikle kek ve ev yapımı çikolatalara eklenen doğal açık kahverengi bir tozdur. Keçiboynuzu kabuklarından elde edilir. Keçiboynuzu unu, kafein ya da teobromin içermediğinden, bunlara alerjisi olan insanlar için iyi bir seçimdir.

Keçiboynuzu tozu kakaoya göre üç kat daha fazla kalsiyum içerir ve hiçbir oksalat (mineral emilimini engelleyen bileşikler) içermez.

Keçiboynuzu Unu Besin Değeri

2 yemek kaşığı keçiboynuzu tozu aşağıdakileri içerir:

  • Şeker 6 g
  • Sodyum 0 g
  • Kalsiyum 42 mg
  • Lif 5 g
  • Demir 0,35 g
  • Magnezyum 6 mg
  • Potasyum 99 mg
  • B 2 vitamini 0,055 mg
  • Niasin 0.228 mg

Keçiboynuzu Tozu Faydaları

Keçiboynuzu unu genellikle çikolata ve şeker yerine kullanılır. Organik olduğu için bebekler için rahatlıkla kullanılabilir. Fakat çok tatlı olduğu için kullanım miktarına dikkat etmelisiniz.

Selenyum Kaynağıdır

Sağlıklı bir tiroid için ve DNA’nın yapımında yardımcı olmak için selenyuma ihtiyacımız var. Tek bir keçiboynuzu tozu, ihtiyacımız olan günlük selenyum miktarının yaklaşık %10’unu sağlar.

Kolesterolü Azaltır

Keçiboynuzu unu, vücudunuzdaki kolesterol seviyelerini azaltmaya yardımcı olabilir. Midede kolesterole bağlanan ve sisteminizden geçmesine yardımcı olan polifenolleri içerir.

Çikolataya Alternatiftir

Çikolata veya kakaonun yerini alabilmek için çok daha sağlıklı bir alternatif oluşturur. Sütsüzdür, düşük kalorilidir ve kafein içermez. Bu durum, laktoz intoleransı olan ve çikolatayı seven ama kilo vermeye çalışan insanlar için mükemmeldir.

Kanserden Korur

Kanserden korunmaya yardımcı olur. Keçiboynuzu unu, 20 farklı polifenol bileşiğinin üzerinde bir kesişme içerir. Bunların tümü kanserle mücadele özellikleri olan antioksidanlardan ve flavonoidlerden oluşur.

Sağlıklı Sindirim Sistemi Sağlar

Keçiboynuzu tozu faydaları arasında sindirim sistemini iyileştirmesi bulunur. Keçiboynuzu unu, sindirim sisteminizi iyi çalışır durumda tutmak için mükemmel olan yüksek seviyelerde tanen içerir.

Güçlü Kemikler Oluşturur

Keçiboynuzu unu faydaları sonucu güçlü kemikler oluşur. Bir fincan keçiboynuzu tozu, günlük kalsiyum ihtiyacınızın yaklaşık %35’ini içerir. Sağlıklı kemiklerin gelişimi için temel mineral olmanın yanı sıra kalsiyum, sağlıklı bir sinir sisteminin korunmasına da yardımcı olur.

Herhangi Bir Uyarıcı İçermez

Teobromin ve kafein içeren çikolatanın aksine, keçiboynuzu unu hiç bir uyarıcı içermez. Gayet sağlıklı bir üründür.

Cilde ve Saça Faydaları

Cilt ve saçlar için iyidir. Keçiboynuzu tozu içerisinde bulunan E Vitamini hem cildiniz hem de saçınız için yararlıdır. E vitamini, cildin sağlıklı kalmasına yardımcı olur ve kırışıklıklarla savaşır. Güçlü ve sağlıklı saçlar için de önemli bir bileşendir.

Enfeksiyonla Savaşmaya Yardımcı Olur

Keçiboynuzu unu faydaları içinden bir diğeri de bu tozun hastalık ve enfeksiyonla mücadele için lezzetli bir yol olmasıdır. Hem antiviral hem de antibakteriyel özelliklere sahiptir, çünkü gallik asit ve tanenler içerir. Mide şikayetleriyle mücadelede özellikle yararlıdır.

Keçiboynuzu Tozu Boy Uzatır Mı?

Evet uzatabilir. İçerdiği kalsiyum miktarı oldukça fazladır. Süt içerisine karıştırılarak içilirse daha fazla faydası olacaktır.

Keçiboynuzu Unu Fiyatı

Çok pahalı bir ürün olmamakla birlikte, 200 gramını 10TL gibi bir fiyata bulabilirsiniz. Veya evinizde sizde yapabilirsiniz. Çekirdeklerini çıkardıktan sonra öğütücü yardımı ile un haline getirebilirsiniz.

Bu Konu Hakkında Ne Düşünüyorsun?

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın