Karnabaharın Faydaları Nelerdir?

0
Karnabaharın Faydaları

Diğer sebzeleri tükettiğimiz kadar tüketmiyoruz turpgiller ailesinen olan karnabaharı. Kimileri hiç sevmiyor. Oysa karnabaharın faydaları vücudumuz için çok yararlı şeyler içerir.

Bu sebze sülfür bileşiğinin iyi bir oranına sahiptir ve karaciğerin toksinleri nötralize etme kabiliyetini de desteklediği bilinmektedir. Aynı zamanda kanseri önleme yeteneğine de sahiptir. Karnabaharın faydaları hakkında daha fazla bilgi edinmek için aşağıyı okuyun.

Karnabaharın Besin Değeri

 • Enerji 25 Kcal %1
 • Karbonhidratlar 4.97 g %4
 • Protein 1.92 g %4
 • Toplam yağ 0.28 g %1
 • Kolesterol 0 mg 0%
 • Diyet lifi 2.0 g %5

Vitaminler

 • Folat 57 μg %14
 • Niasin 0.507 mg %3
 • Pantotenik asit 0.667 mg %13
 • Piridoksin 0.184 mg %14
 • B2 vitamini 0.060 mg %4.5
 • Tiamin 0.050 mg %4
 • C vitamini 48.2 mg %80
 • E Vitamini 0.08 mg %0.5
 • K vitamini 15.5 μg %13

Elektrolitler

 • Sodyum 30 mg %2
 • Potasyum 299 mg %6

Minareller

 • Kalsiyum 22 mg %2
 • Bakır 0.039 mg %4.5
 • Demir 0.42 mg %5
 • Magnezyum 15 mg %3.5
 • Manganez 0.155 mg %7
 • Çinko 0.27 mg %2.5

Karnabaharın Faydaları

Kalp Sağlığını Geliştirir

Karnabahar, kalp sağlığı için yararlı bir sebzedir. Yapılan araştırmalar, inflamasyon, diyabet, kalp hastalığı, inme, Parkinson ve Alzheimer hastalığı gibi nörodejeneratif bozukluklar ile ilgili riskler karşısında yardımcı olduğunu göstermekte.

Bu, karnabaharın anti-inflamatuar özelliklerini daha da ön plana çıkarmakta. Bu durum, kalp ve kardiyovasküler sistemi korumaya yardımcı olduğu anlamına gelir.

Kolesterolü Düşürür

Karnabahar zengin bir lif kaynağıdır. Bu lifler, vücuttaki kolesterol düzeylerini düşürmede yardımcı olur. Kolesterolü düşürmek karnabaharın faydaları arasına giriyor.

Bağışıklığı Artırır

Karnabahar ayrıca antioksidan da içerir. Tek başına antioksidanlar birçok yarara sahiptir. Anti-inflamatuar bir ajan olarak hareket ederler ve bağışıklık sistemi kurmaya yardımcı olurlar. Ayrıca vücudun sıvı dengesini yönetmeye yarayan sodyum içerir. Böylece bağışıklığınız daha da güçlenmiş olur.

Fetüsün Gelişiminde Faydalıdır

Karnabaharın faydaları içinde hamilelik sırasında kadınlara yardımcı olması da yer alır. Folat bakımından zengin olduğu gibi A vitamini ve B vitamini gibi vitaminler de hücrelerin büyümesine yardımcı olur. Yani, rahimdeki fetüsün düzgün gelişiminde yardımcı olur. Karnabahar aynı zamanda hamilelik sırasında faydalı olan C vitamini için iyi bir kaynaktır.

Kalsiyum Kaynağıdır

Karnabahar yüksek miktarda kalsiyum içerir. Ve yağda çözünen bir vitamin olan K vitaminin mükemmel bir kaynağıdır. Kalsiyum, kemik ve dişlerimizi sinir uyarılarının iletimi gibi birçok önemli işlevle birlikte sağlamlaştırmaya yardımcı olur.

K vitamini, kemiklerin sağlıklı kalmasını sağlar ve ayrıca osteoporoza neden olabilecek kemik mineral yoğunluğundaki kayıpları önler. K vitamini de iyi bir kan pıhtılaştırıcıdır. Ayrıca etkili bir anti-inflamatuar olduğu da gözlenmiştir.

Mineral Açısından Zengindir

Karnabahar, çinko, manganez, fosfor, magnezyum ve ayrıca selenyum ve sodyum içerir.

 • Çinko, yeni hücrelerin yapımında ve yaraların iyileşmesinde yardımcı olur.
 • Magnezyum, kemik için gerekli olan hormonları üreten paratiroid bezinin normal çalışmasına yardımcı olur.
 • Fosfor, kemiklerin güçlenmesine yardımcı olur.
 • Selenyum, bağışıklık sisteminin daha iyi çalışmasına yardımcı olur.
 • Sodyum, vücuttaki sıvıların dengelenmesine yardımcı olur.
 • Manganez, enzimlerin yapımında ve etkinleştirilmesine yardımcı olur.

Kanser Riskini Azaltır

Karnabahar ayrıca kanser riskini azaltmada yardımcı olur. Akciğer kanseri, meme kanseri, mesane kanseri vb.

Sebzenin, kanser gelişiminin erken safhalarını engelleyen, tümör gelişimini ortadan kaldırmaya yardımcı olan kemo önleyici özelliklere sahip olduğu gösterilmiştir.

Ayrıca karnabaharlar, glikosinolatlar adında yararlı bir kükürt içeren element ile doludur. Bu koruyucu bileşikler, kanser hücrelerinin büyümesini önlemeye yardımcı olur. Glukosinolatlar, DNA onarımı için kullanılır ve kanser hücrelerinin mutasyonunu geciktirerek hastalığı önlemeye yardımcı olur.

Ultraviyole Radyasyon Korumasını Artırın

Karnabahar, mor ötesi radyasyona maruz kalma nedeniyle hasar görmenizi engelleyerek, cildi destekleyen sulofaphana sahiptir. Sulforaphanın vücudu, cilt kanseri, inflamasyon ve hücresel hasardan koruduğu gözlemlendi.

Hormonları Kontrol Altında Tutar

Karnıbahar gibi antioksidan bakımından zengin besinlerin, anormal östrojen seviyelerinin azaltılması yoluyla hormonların dengelenmesine yardımcı olduğu gözlenmiştir. Kandaki fazla östrojen, otoimmün hastalık, kronik yorgunluk, yumurtalık kanseri ve hipotiroidizm gibi sağlık sorunlarıyla bağlantılıdır.

Karnabahar Zayıflatır mı?

Karnabahar kilo vermemize yardımcı olur. Yağ yakmak için önemli bir element olan C vitamini içerir. Ve aynı zamanda kilo kaybına yardımcı olan folatları da içerir. Bir bardak karnabahar yaklaşık 30 kalori içerir. Sınırsız miktarda yenilebilen nişastasız gıda maddelerinden biridir.

Üstelik lif yüksek olduğu için, kabızlık sorunlarını gidermek karnabaharın faydaları içindedir.

Karnabaharın Cilde Faydaları

Bir sebze olarak karnabaharın faydaları arasında, cildinizi gençleştirmek de yer alır.

 • Karnabahar, cilt için yaşlanma karşıtı ajanlar olarak işlev gören antioksidanlar içerir.
 • Karnabaharda bol bulunan C ve manganez, güçlü antioksidandır. Antioksidanlar kandaki oksijen miktarını arttırır ve metabolizmayı hızlandırır. Sağlıklı ve hızlı metabolizma, sindirmenizi kolaylaştırır ve besinleri beslemeniz için size yardımcı olur. Kanınızdaki oksijen ne kadar çok olursa vücudunuz o kadar zehirli maddeleri dışarı atacaktır. Kanınızdaki toksik materyal miktarı düşükse cilt sağlıklı hale gelir.

Karnabaharın Saça Faydaları

Saç, kişiliğinin önemli ve çekici bir özelliğidir. Günümüzde erkekler, kadınlar ve çocuklar için saç dökülmesi büyük bir endişe kaynağı. Bu sebze size birçok vitamin ve mineral sağladığı için hemen hemen her gün tüketilmelidir.

 • Karnabaharın faydaları, saçın doğru bir şekilde büyümesine yardımcı olmak için vücuda çeşitli besinler sağlar. Karnıbaharda doğal olarak bulunan vitaminler, mineraller ve diğer yararlı besinlerin bazıları A vitamini, E vitamini, C vitamini, K vitamini, sodyum, potasyum, kalsiyum, manganez, çinko, yağlar, niasin, bakır ve demirdir.
 • Tüm bu gerekli besinler, vücudun kendisini geliştirip büyütmesine yardımcı olur. Karnabahar düzenli aralıklarla tüketildiğinde saç dökülmesi ile mücadele etmenize yardımcı olabilir. Bu vitaminler ve mineraller vücudun saç dökülmesinden kurtulmayı da içeren vücudun iyileşme sürecini doğal olarak iyileştirmesine ve hızlandırmasına yardımcı olur.
 • Kuru ve kaşıntılı bir saç derisi, bu temel besin öğelerinden birinin eksik olmasının sonucu olabilir.

Karnabahar Nasıl Saklanmalı?

Karnabaharları 1 haftaya kadar saklayabilirsiniz. Karnabahar saklanırken, plastik poşetlerde buzdolabında saklayın. Hatta karnabaharın başlarını kesin ve sıkıca sızdırmaz bir plastik torba içinde saklayabilirsiniz.

Buzdolabında sabit bir sıcaklıkta tutmak, bu sebzenin saklama kapasitesini artıracaktır. Ayrıca, karnabahar soğutulsa dahi çürümeyi hızlandıracağından karnabaharınızı saklarken yıkamayın. Sebzeyi pişirmek istediğinizde, sadece su ile yıkayın.

Karnabahar Pişirmek İçin Bazı İpuçları

Karnabaharı bir sebze olarak tüketmenin sağlığa faydaları sınırsızdır. Karnabahar pişirirken, aşırı pişirmeyin, aksi takdirde tadı kötü olacak ve renk azaltıp besin değerini düşürecektir.

Karnabahar kimyasallar içerir ve pişirildiğinde nahoş bir koku bırakır. Kokuyu en aza indirgemek için birkaç damla limon suyu veya sirke ekleyin. Ayrıca tabağınıza keskin bir lezzet katacaktır.

Ayrıca, karnabahar alüminyum veya demir kaplarda kesinlikle pişirilmemelidir. Çünkü sebzede bulunan kimyasallar metallerle reaksiyona girebilir. Bu, sebzenin rengine ve tadına zarar verebilir.

Karnabahar çok lezzetli görünmeyebilir, ancak yapay tablet ve ilaçlara kıyasla çok daha fazla enerji, gerekli vitaminler ve mineraller verebilir. Sağlıklı bir diyet, yiyecek seçerken her zaman çok temkinli davranmanız gerektiği anlamına gelmez.

Sağlıklı bir diyet düzenli miktarda tüketilecek besin ve minerallerin doğru miktarını içerir. Bu vücudunuzu aktif ve sağlıklı tutabilir.

Karnabaharın faydaları üzerine olan bu makalenin daha sağlıklı günler geçirmenize yardımcı olmasını diliyorum.

Bu Konu Hakkında Ne Düşünüyorsun?

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın