Kabızlığa Ne İyi Gelir? Evde Bitkisel Çözüm

0
Kabızlığa Ne iyi Gelir

Bu makalemizde kabızlığa ne iyi gelir, hamilelikte ve bebeklerde kabızlık nasıl geçer ayrıntılı bir şekilde ilaç, doğal ve bitkisel çözüm yöntemlerinden bahsedeceğiz.

İnsanların %90’ı yaşamlarında bir noktada kabızlıktan etkileniyor. Bunlardan en az %60’ı kronik (sürekli) olarak kabızlık rahatsızlığı çekmekte. Kabızlığı evde nasıl giderebilirsiniz, kadınlar ve bebekler için ilaç kullanmadan nasıl geçer anlatacağız.

Kabızlık Nasıl Geçer?

İlaçlar ve tedaviler vücut üzerinde yan etkilere sahip olabilir. Kabızlığı gidermek ve çözüm için doğal tedavileri kullanmak en iyisidir. Eğer mide rahatsızlıkları veya irritabl bağırsak sendromunuz varsa, dikkatli olmalısınız.

Vücudunuzu dinleyin ve kabızlık belirtileriniz olup olmadığını bulmaya çalışın. Eğer var ise, kesin çözüm için aşağıdaki kabızlığa iyi gelen yiyecekleri tüketin.

Kabızlığa İyi Gelen İlaçlar

Kabızlık Şurubu

Kabızlık Şurubu (Müshil)

İhtiyacınız Olanlar:

Laktuloz şurubu.

Uygulanışı:

 • Şurubu 15 ml su veya meyve suyu ile günde iki kez için.
 • Bu iki doz arasında 10-12 saat aralığını koruyun.
 • Bunu üç ila beş gün için yapın ve dışkı hareketinizi gözlemleyin.
 • Hala rahatlama yoksa, bir doktora danışın.

Bebeklerde Kabızlık Nasıl Geçer?

Bebek şurubu olan Laktuloz’un, bebeklerde ve çocuklarda kullanım için güvenlidir. Yetişkinlerde olduğu gibi günde iki kez aynı doz önerilir. Ancak verilecek şurup miktarı farklıdır. Lütfen dozaj için doktorunuza danışın.

Hamilelikte Kabızlık Nasıl Geçer?

Bebeklerde kullanıldığı gibi Laktuloz, ince bağırsaklarda emilmediği için, fetus için bir tehdit değildir ve kabızlığı tedavi etmek için hamileler tarafından kullanılabilir.

Vitaminler

B ve C Vitaminleri

İhtiyacınız Olanlar:

C vitamini tableti
B vitamini kapsülü

Uygulanışı:

Bir bardak suya C vitamini tabletini çözün ve bunu iç.
Onunla birlikte bir B vitamini kapsül alın.
Bunu birkaç günlüğüne yapın.

B ve C Vitamini Kabızlık İçin Ne İşe Yarar?

C vitamininin kabızlığın etkilerini azalttığı ve detoksifiye edici gastrik uyarıcı olarak davrandığı gösterilmiştir. Sadece sindirim kanalını işini sonuna kadar yapmaya teşvik etmekle kalmaz, aynı zamanda sağlıksız toksinleri de ortadan kaldırır.

B1, B5, B9 ve B12 esas olarak bağırsaklardan oluşan karmaşık bileşenlerden oluşur. Sağlıklı bir sindirim sistemi için bu vitaminlerden zengin yiyecekler yiyin.

Kabızlığa İyi Gelen Yiyecekler

Hint Yağı

Hint Yağı

Malzemeler:

1 çay kaşığı hint yağı.

Uygulanışı:

 • Sabah aç karnına hint yağı alın.
 • Yağı yutmayı zor bulursanız, limon suyu veya bir bardak ılık süt ile karıştırabilirsiniz.
 • Bunu birkaç gün uygulayın.

Kabızlığa Hint Yağı İyi Gelir mi?

Hint yağı, kabızlık tedavisinde inanılmaz derecede faydalıdır. Aç karnına alındığında bu yağ, dışkıyı yumuşatır ve kabızlığı birkaç saat içinde hafifletir.

Dikkat:

Doktor onayı olmadan yedi günden fazla bu yağı kullanmayın.

Zeytinyağı

Zeytinyağı

Malzemeler:

2 yemek kaşığı zeytinyağı

Uygulanışı:

 • Sabahları aç karnına zeytinyağı alın.
 • Kabızlık giderilene kadar bunu birkaç gün için yapın.

Zeytinyağı Kabızlığa İyi Gelir mi?

Doğal yağlar da kabızlığa çözüm için iyi bir yoldur. Zeytinyağı dışkı hareketini ve atılımı yumuşatarak müshil gibi davranır. Yetişkinler ve çocuklar için de kullanılabilir. Bağırsak duvarlarını örtmek için doğal bir eğilime sahiptir ve bu da dışkıların geçmesini kolaylaştırır.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan Cevizi Yağı

Malzemeler:

Yarım yemek kaşığı hindistan cevizi yağı

Uygulanışı:

 • Sabah ve akşam yemeklerinde kullanın.
 • Sadece yemeğinize karıştırabilirsiniz.
 • Kabızlıktan kurtulmak için bunu iki ila üç gün boyunca yapın.

Kabızlık İçin Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı, sık sık bağırsak hareketlerinden kurtulmaya yardımcı olan yüksek miktarda orta zincirli yağ asitleri içerir. Bu yağ, düzenli olarak tüketildiğinde, kronik kabızlıktan muzdarip kişiler için de iyi sonuç verir.

Dikkat

Yüksek dozda hindistancevizi yağı ishal benzeri semptomlara neden olabileceğinden, günde dört çorba kaşığını geçmeyiniz.

Lifli Besinler

Taze meyve ve yeşil sebzeler yiyin. Havuç ve patates gibi nişasta alımını azaltın. Yüksek yağlı işlenmiş gıdaların alımını azaltın veya ortadan kaldırın ve kabızlık halindeyken hayvansal gıdaların alımını sınırlayın. Onları koyu yapraklı yeşillikler ve bütün meyveler gibi lif açısından zengin besinlerle değiştirin.

Şimdi de içecekler arasında kabızlığa ne iyi gelir hep birlikte bakalım.

Kabızlığa İyi Gelen İçecekler

Erik Suyu

Kuru Erik

Malzemeler:

2 bardak kuru erik suyu

Uygulanışı:

 • Sabahları ve geceleri bir bardak iç.
 • Ayrıca suyu içmek yerine birkaç kuru erik yiyebilirsiniz.
 • Bunu bir gün için yapmak kabızlıktan anında rahatlama sağlayacaktır.

Kabızlığa Kuru Erik Suyu İyi Gelir mi?

Kuru erikler, dışkıda hacimli ve kolay geçebilen lif bakımından zengindir. Ayrıca kolon fonksiyonunu hızlandıran dihidroksifenil izatini de içerirler. Önemli vitamin ve mineraller de mevcuttur ve ayrıca antioksidan özelliklere sahiptir.

Dikkat

Aşırı kuru erik yemek veya suyu içmek ishale neden olabilir.

Bitkisel Çaylar

Yeşilçay ve Nane

Malzemeler:

Yeşil çay, nane veya siyah çay.

Uygulanışı:

 • Su kaynatın ve ocaktan indirin.
 • Bir miktar bitkisel çay yaprakları veya granül ekleyin.
 • Birkaç dakika bekletin (en fazla 20-30 dakika).
 • Çayı süzün ve için.
 • Günde üç ila dört bardak içebilirsiniz.

Kabızlık İçin Bitkisel Çaylar Faydalı mı?

Bitkisel çaylar ile kabızlık nasıl geçer? Bitkisel çaylar doğal laksatiflerdir ve dışkıların daha kolay geçmesinde yardımcı olurlar. Kolonda belli miktarda su tutmalarına neden olurlar, bu da kolayca geçebilen daha yumuşak dışkılara yol açar. Çayın müshil özelliklerine daha fazla yardımcı olmak için bal veya pekmez ilave edilebilir.

Ananas Suyu

Ananas suyu, dışkının geçmesine yardımcı olabilecek sıvı ve su sağladığından kabızlık için çok iyidir. Ananas ayrıca bağırsak fonksiyonunu iyileştirmeye ve düzenliliğini kontrol etmeye yardımcı olan bromelain adı verilen bir enzime de sahiptir.

Karpuz Suyu

Karpuz, özellikle yazları boyunca çok iyi bir seçenek olabilir, çünkü sizin serin kalmanıza, sindirim sisteminizi temizlemesini ve aynı zamanda bağırsak hareketlerinizi düzenlemede yardımcı olacaktır.

Limon Suyu

Limon suyu, hazımsızlık tedavisinde yardımcı olan C Vitamini açısından zengindir. Kabızlık hissediyorsanız, en az iki bardak limon suyu için. Rahat bir geçiş için dışkıyı yumuşatmaya yardımcı olur.

Elma Suyu

Elma suyu da sindirim düzenlemeye yardımcı olan sorbitol içerdiğinden, müshil bir etkisi olduğu gibi kabızlık çözümü olabilir.

Portakal Suyu

Portakal suyu, C vitamini açısından çok zengindir ve liflere sahiptir. Dışkının geçişini kolaylaştırır. C vitamini de sindirim döngüsünü geliştirmeye yardımcı olur.

Kabızlığa ne iyi gelir

Kabızlık Neden Olur?

Lifli Besinlerden Az Yemek

Kaba yemekler sindirilmeyen gıdaların bir parçasıdır. Bol miktarda lif içeren bir yiyecekler, kabızlığı önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı olur.

Suyu Az İçmek

Liflerin çalışması için sıvıya ihtiyacı vardır. Günde en az iki litre su için. Bu, bağırsağın tıkanması önleyecektir.

Bazı İlaçlar

Bazı ilaçların yan etkileri kabızlığa sebep olabilir. Antihistaminler, antidepresanlar, ağrı kesici ilaçlar (kodein), antasitler ve demir takviyelerinin kabızlığa neden olduğu gösterilmiştir.

Hamilelik

Hamilelik sırasında, bağırsağın içinden yiyecek taşıyan kas kasılmaları, progesteron sekresyonu nedeniyle yavaşlar. Ayrıca, hamile kadınların aldıkları ekstra demir kabızlığa da katkıda bulunabilir. Hamilelikte kabızlığa ne iyi gelir diye sorarsanız, bitkisel çayları kullanmanızı öneririz.

Hipotiroidizm

Hipotiroidizmin metabolizmanın yavaşlamasına neden olur. Metabolizma yavaşladıkça daha belirgin belirtiler ve semptomlar geliştirebilirsiniz. Hipertiroidizm belirtileri yorgunluk, açıklanamayan kilo alımı ve kabızlık içerebilir.

BS (İrritabl Bağırsak Sendromu)

İrritabl Bağırsak Sendromu veya IBS, kalın bağırsağı etkileyen yaygın bir hastalıktır. IBS başlıca kramplar, şişkinlik, gaz, ishal ve kabızlığa neden olur.

Fiziksel Aktivitenin Olmaması

Fiziksel aktivite eksikliği varsa, metabolizma süreci yavaşlar. Bu kabızlığa ve diğer sağlık sorunlarına neden olabilir. Egzersiz bir kişiyi formda ve pozitif tutar. Kabızlığa ne iyi gelir sorusuna verilecek en iyi cevaplardan birisidir, egzersiz yapmak.

Çikolata

Hepimiz çikolataları severiz, ama çok fazla şey iyi değildir. Bağırsak sendromu (IBS) olan insalar tamamen çikolatadan kaçınmalıdır. Çikolatalardaki yağ konsantrasyonunun sindirim sürecini yavaşlattığı söylenmektedir.

Depresyon

Depresyon ve zihinsel stres, doğrudan kabızlık ile bağlantılıdır. Depresyon ve kabızlığı önlemek için günlük rahatlama teknikleri uygulanmalıdır. Her türlü stres vücudun normal işlevini etkileyebilir ve düzensiz bağırsak hareketlerine neden olabilir.

Kabızlık, ayrıca vücuttaki toksinlerin birikmesiyle de bağlantılıdır. Kabızlığa ne iyi gelir, sorunuza verdiğimiz cevaplar umarız işinize yaramıştır.

Bu Konu Hakkında Ne Düşünüyorsun?

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın