Havuç Suyunun Faydaları Nelerdir?

0
Havuç Suyunun Faydaları

Havuç, vücudumuza bir çok yararları olan bir kök sebzedir. Kısaca organik havuç suyu, vücudun toksinlerden temizlenmesine, metabolizmanın düzenini korumasına olanak tanıyan harika vitamin ve minerallere sahiptir. Peki havuç suyunun faydaları nelerdir?

Havucun Besin Değeri

 • Kalori 41
 • Su %88
 • Protein 0.9 g
 • Karbonhidrat 9.6 g
 • Şeker 4.7 g
 • Lif 2.8 g
 • Doymuş yağ 0.04 g
 • Tekli doymamış yağ 0.01 g
 • Çoklu doymamış yağ 0.12 g
 • Omega-3 0 g
 • Omega-6 0.12 g
 • K, C, D, E ve A Vitamini

Amniyon Sıvısı İçin Havuç Suyu Kürü

Hamile bayanların çoğunun başına bu olay gelmiştir. Doktora kontrole gittiklerinde amniyon sıvısında azalma görürler. Bunun üzerine doktor ya bir tedavi uygular yada bebeği doğum(sezeryan) yaptırmak ister. Amniyon sıvısını artırmak havuç suyunun faydaları içindedir.

Eğer sizin de amniyon sıvınızda azalma varsa Prof. İbrahim Saraçoğlunun havuç suyu kürünü denemelisiniz. Anında faydası olduğunu göreceksiniz.

 • Taze havuçları pazardan alın.
 • Sıktığımızda 1 bardağı dolduracak şekilde havuçları sıkın.
 • Havuç suyunu, ilk 1. hafta sabah ve akşam olacak şekilde için. (Aç karnına.)
 • 2. hafta ise günde 1 bardağa düşürün.
 • Amniyon sıvısının arttığını göreceksiniz.

Havuç Suyunun Faydaları

Bağışıklık Sistemi

Vücudumuzun bağışıklığı havuç suyunda bol miktarda bulunan beta-karoten ile korunmaktadır. Havuç suyunun bize sunduğu direnç gelişimi hakkında fazla açıklama yapılmamaktadır. Ayrıca sizi enfeksiyon veya virüslerden koruyarak sağlıklı kalmanıza yardımcı olabilir.

Kan ve Kalp 

Havuç kolesterol düzeylerini düşürerek vücudun yağları daha kolay ve etkili bir şekilde sindirmesini sağlar. Araştırmalar, havuç suyunun bir kişinin bazı kardiyovasküler hastalıklara karşı savunmasını arttırdığını ileri sürdüğünden, kardiyovasküler hastalık riskini azalttığı söyleniyor.

Kan basıncı dalgalanmaları ve kolesterol seviyeleri, havuç suyu vitaminleri tarafından mükemmel dengelenmiş aralıkta muhafaza edilir. Havuç suları içindeki potasyum, bu esnada kalp krizinin hipertansiyon riskini geciktiren kolesterol seviyelerini düşürür.

Kemik Sağlığı

Havuçtaki K vitamininin görevi, proteinin güçlenmesini geliştirdiğinden, kalsiyum bağlarının sıkılaşmasına yardımcı olur. Kemik sağlığının iyileştirilmesi mekanizması budur. Ve havuç suyunun faydalarının yeterli ve özel olduğu ortaya çıkıyor.

Yaralar ve Enfeksiyonlar

Havuçta C vitamini de var. Yaralar nedeniyle oluşabilecek herhangi bir kızarıklık, havuç tarafından çabucak iyileştirilir.

Bir detoks ajanı olduğu için, ağız, boğaz, mide, üriner sistem enfeksiyonlarını tedavi eder. Yani, havuç bir dezenfektan ajan ve antiviral ilaç olarak ön plana çıkıyor. Üstelik doğal bir ilaç.

Kanser

Havuç karotenoid olarak adlandırılan antioksidanlarla dolu (havucun canlı rengini veriyor). Çeşitli tipteki kanserler, prostat, kolon, mesane, göğüs kanseri, havuçta bulunan karotenoidlerle mücadele eder. Kanser ile mücadele etmek havuç suyunun faydaları arasında yer alıyor.

Karaciğer

Havuç, diğer benzer meyvelerle bile karşılaştırılamayan mükemmel detoksifikasyon özelliklerine sahiptir. Toksinler başka yollardan vücuttan kolaylıkla çıkartılamaz, ancak deriden alınırlar. Havuç aynı zamanda karaciğerdeki yağ depolamasını önler, bu da kilo alımını azaltır.

Yaralar ve Kuruluk

Havuç suyundaki vitamin bol bulunurken eklenen limon, cildin canlandırıcılığı için gerekli unsurları çizer. Yara izleri ve lekeler, havuçtaki zengin potasyum içeriği ile mükemmel bir şekilde iyileştirilir.

Güneş Yanığı

Havuç düzenli olarak alırsanız, güneş yanığı sizin için göz ardı edilebilir bir konudur. Havuç suyundaki Beta-karoten, cildi ve yüzü hasara karşı dayanıklı hale getirir.

A Vitamini

Havuç inanılmaz derecede A vitamini açısından zengindir. Cildinize ve sağlıklı bir bağışıklık sisteminize yardımcı olduğu bilinir. Yüksek seviyede A vitamini içerdiği halde zengin C, D, E ve K vitaminleri de vardır.

Dişleri Korur

Havuç yemesi aslında dişlerinizi temizleyebilir. Bir havuç ısırdığında, gevrek dokusu dişlerinizden plak sıyrılır ve tükürük üretimini tetikler, ağzınızdaki bakterileri dengeler.

Havuç suyunun faydaları gördüğünüz gibi bütün vüdumuz için çok yararlı. Mümkün olduğu kadar pazardan satın alınan taze havuç tüketmelisiniz.

 

Bu Konu Hakkında Ne Düşünüyorsun?

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın