Grip Aşısının Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir?

0
Grip Aşısının Zararları

Kimse grip olmak istemez. Ateş ve burun akıntısı insanları çileden çıkartır. Bazı durumlarda ise grip yaşamı tehdit edebilir ve ölümcül olabilir. Her yıl milyonlarca insan grip olurken çocuklar, hamile kadınlar ve 50 yaşın üstündeki insanlar özellikle risk altındadır. Peki grip aşısının zararları ve yan etkileri nelerdir?

Yılda bir yapılacak olan grip aşısı ile bu sorunlardan kurtulabilirsiniz. Öncelikle aşıya karşı olmadığımızı belirtelim. Biz sadece eleştirel düşünceleri dile getiriyoruz.Karşı olduğumuz şey, bağışıklık sisteminizi artırmak için birçok doğal alternatif bulunurken, güvenli olup olmadığı tam olarak kanıtlanmamış bir bileşim kullanmaktır.

Canan Karatay gibi uzmanlar içeriğinde alüminyum olduğu için özellikle yaşlılarda Alzheimer hastalığına sebep olacağını belirtiyorlar. Ayrıca grip aşısının bağışıklık sistemini artırmadığını, doğal besinler tüketerek bağışıklık sisteminin güçlendirileceğini belirtiyor.

Grip Aşısının Zararları Var Mı?

Sağlık görevlilerinin aşı yolu yerine, gripden kaçınmanın çeşitli kanıtlanmış yollarını hiçbir zaman teşvik etmemeleri ilginç değil mi? Bağışıklık sistemini artırmak için zararlı ve bazen ölümcül olan aşılar yerine gripten korunmak için bize doğal yollar öğreten reklamlar yayınlamaları daha faydalı olacaktır.

İki tür grip aşısı vardır: iğne ile yapılan ve burun spreyi. Her birinin küçük ama farklı riskleri vardır.

İğneden korkanlar ve hoşlanmayan kişiler için ikinci tip grip koruması FluMist adı verilen burun spreyidir. Bu sprey canlı virüs içeriyor, bu nedenle bağışıklık sistemi bozulmuş birisinde grip hastalığına neden olabilir. B

u nedenle sprey formu, gebe kadınlar, 2 yaşından küçük çocuklar, kanser tedavisi görenler veya yaşlılar gibi zayıf bağışıklık sistemine sahip kişiler için önerilmez.

Grip Aşısı Alzheimer Hastalığına Sebep Olabilir

Grip aşısının Alzheimer hastalığına neden olabileceğine dair deliller mevcuttur. Bir rapor, her yıl 3 ila 5 yıl boyunca grip aşısı yapan kişilerin Alzheimer hastalığına yakalanma olasılığının grip aşısı olmayan insanlara göre 10 kat fazla olduğunu gösteriyor.

Ayrıca, yaşla birlikte bağışıklık sistemi zayıflar, böylece enfeksiyonları savuşturma kabiliyetinizi düşürür. Gripli virüsün yaşlı organlarda tanıtımı tehlikeli sonuçlar doğurması grip aşısının yan etkileri içindedir.

Grip Aşısı İçerisinde Civa Bulunuyor

Grip aşıları, insan sağlığına zararlı olduğu bilinen ağır metal cıva içermektedir. Çok dozlu bir grip aşısında bulunan cıva miktarı, izin verilen maksimum günlük maruz kalma limitinden çok daha yüksektir.

Cıva, hafıza kaybına, depresyona,  oral sağlık sorunlarına, sindirim dengesizliklerine, solunum problemlerine, kardiyovasküler hastalıklara ve daha birçok ciddi sağlık rahatsızlığına neden olması grip aşısının yan etkileri arasındadır.

Aşıdan Sonra Grip Olunur mu?

Grip aşısı içeriğinde bulunan İnaktif bir virüs, bir laboratuarda yetiştirilen ve sonra ölen bir virüstür. Ölü virüs sizi hasta yapamaz, ancak vücudunuzun canlı virüse karşı bağışıklık kazanmasını sağlar. Fakat bu sizin grip olmayacağınız anlamına gelmez.

Grip Aşısı Her Yıl Yapılmalı mı?

Grip virüsleri sürekli değişiyor. Dolayısıyla aşılar her yıl gözden geçirilir ve gerektiğinde güncellenir. Geçen sezonki aşı, geçen yılın virüsü ile savaşmak için geliştirildi, ancak muhtemelen bu sezon etkili olmayacaktır. Bu nedenle, bu yılki virüsle mücadele etmek için bu yıl grip aşısı yaptırmak önemlidir.

Grip Aşısı Faydalı mı?

CDC’nin yaptığı araştırmalara göre, aşılar virüslere karşı iyi bir şekilde eşleştirildiğinde, aşılamanın grip hastalığı riskini %40 ila %60 arasında azalttığını söylemektedir.

Grip Aşısı Çocuklara Yapılır mı?

Bazı insanlar grip aşısının çocuklar için uygun olmadığını düşünüyor. Etkinliğin yaşa göre değiştiği doğrudur. Bunun nedeni, bir çocuğun bağışıklık sisteminin büyüdükleri şekilde değişmesidir.

CDC , “grip aşılarının grip riskiyle ilişkili pediatrik yoğun bakım başvuru riskini %74 oranında azalttığını” gösteren bir araştırma yaptı. Çocuğuna grip aşısı yaptıranlar gönüllerini ferah tutabilirler.

Grip Aşısı Hamilelere Yapılır mı?

Gebe olmayan sağlıklı kadınlara kıyasla, gebe kadınlarda şiddetli hastalığa neden olma olasılığı daha yüksektir. Çalışmalar, hamile bir kadının aşı yaptırmasının, bebeği doğumdan sonra gripten koruyabileceğini göstermiştir. (Anne gelişmekte olan bebeğe doğumdan sonraki ilk birkaç ay boyunca gribe karşı koruyacak antikorları iletir.)

Grip Aşısının Yan Etkileri Nelerdir?

Grip aşısı, bazen hafif ağrılar, yorgunluk, baş ağrısı veya ateş gibi yan etkilere neden olabilir. Diğer enjeksiyonlar gibi grip aşısı da bayılmaya neden olabilir. En sık görülen yan etki, enjeksiyon bölgesi çevresinde rahatsızlık ya da hafif ağrı. Grip aşısı gribe neden olmadığından, bu semptomlar gripten daha ciddi değildir.

Antibiyotiğin Gribe Faydası Var mı?

Bakterilerle savaşmak için antibiyotikler verilir. Grip gibi virüslerin üzerinde herhangi bir etkisi yoktur. Grip için antibiyotik kullanmak, gereksiz yan etkilere yol açar.

Grip Öldürür mü?

Altta yatan bir sağlık durumunuz varsa, gripten kaynaklanan ciddi komplikasyonların riski yüksektir. Fakat güçlü, sağlıklı insanlar bile çok hasta olabilirler. Birçok sağlıklı yetişkin ve çocuk, gribe bağlı komplikasyonlar nedeniyle her yıl ölen binlerce insan arasındadır.

Grip Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Optimal olarak aşılama, toplumdaki influenza aktivitesinin başlamasından önce yapılmalıdır. Sağlık hizmeti sağlayıcıları mümkünse ekim ayı sonuna kadar aşı sunmalıdır. Grip aşıları, virüsler bulunduğu sürece faydalıdır. Ve grip mevsimleri bazen Nisan ayına kadar sürer.

CDC, insanlara ekim ayı sonuna kadar aşı yaptırmalarını öneriyor (aşının tamamen aktife girmesi yaklaşık iki hafta sürüyor). Ne kadar beklerseniz, o kadar duyarlı hale gelirsiniz.

Grip Aşısı Fiyatı Ne Kadar? (2018) 

Grip aşısı fiyatı yıllara ve markalara göre değişiklik göstermektedir. Vaxigrip aşısının 2018 fiyatı 17,17 TL’dir.

Umarız grip aşısının zararları ve yan etkileri üzerine yazdığımız bu makale faydalı olmuştur.

Bu Konu Hakkında Ne Düşünüyorsun?

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın