Geniz Akıntısına Ne İyi Gelir?

0
Geniz akıntısına ne iyi gelir

Aslında bir hastalık olmayan ancak insanları sürekli rahatsız eden bir durum olan geniz akıntısına ne iyi gelir? Nasıl geçer? Evde yapabileceğiniz bitkisel ilaçlar ve doğal tedavi yöntemleri nelerdir?

İnsan, günde ortalama 2 ila 3 litre kadar mukus üretir. Üretilen bu mukus salgısı, ağız, geniz, boğaz ve mide gibi bölgelerin nemli olmasını sağlar. Normal bir şekilde bile boğazımızdan midemize doğru akan mukusu biz hissetmeyiz.

Geniz akıntısı tedavisi için ilk önce mukusun fazla olmasına neden olan sebep veya da sebepler belirlenmelidir.

Geniz Akıntısı Neden Olur?

Geniz akıntısı insandaki mukus üretimi ile ilgilidir. Mukus üretimi her insanda mevcuttur. Üretilen bu mukuslar boğazda normal olarak akışkan bir şekilde bulunur. Burun ve boğazın nemli kalmasını sağlar.

Sağlıklı mukus üretiminin olduğu kişilerde bu akıntı kimseyi rahatsız etmez. Hatta insanlar mukus akıntısını fark etmez. Ancak mukus üretiminin artması ile kişilerde ciddi şekilde sorun oluşturur.

Günlük olarak 2 litre üretilen mukus vücut için normal olarak kabul edilmektedir. Mukuslar özellikle burunun temizleme görevini görmektedir. Geniz akıntısının fazlalığı kişiden kişiye farklılık göstermektedir.

Geniz Akıntısı Neden Olur

Geniz akıntısı neden olur:

  • Soğuk algınlığı hastalıkları
  • Alerji
  • Sinüslerde enfeksiyon sonucu
  • Gebelik
  • Burunda yabancı cisim olması
  • Havanın aniden değişmesi
  • Parfüm, duman, temizlik ürünleri ve çeşitli kimyasallar

Geniz akıntısı gebelik sürecinde de oldukça doğal bir durumdur. Bu nedenle de gebeler tarafından son derece rahatsızlık veren bu durum hamilelik sürecinin bir parçasıdır. Gebeler dışında da çocuklarda ve bebeklerde sık bir şekilde görülür.

Grip esnasında ilaç kullanımı da geniz akıntısını tetikleyen bir durumdur. İnsanların kullandığı ilaçlar da geniz akıntısını ortaya çıkarır. Özellikle kadınların kullandığı doğum kontrol hapları da akıntıya neden olur.

Sürekli baharatlı gıdalar tüketmek insandaki mukus miktarını arttıran bir etmendir. Peki evde yapılacak bitkisel tedaviler arasında geniz akıntısına ne iyi gelir?

Geniz Akıntısına Ne iyi Gelir?

Geniz Akıntısı Tedavisi

Doktor bu gibi durumlarda kişilere kişisel sorular soracak ve ardından fiziksel muayene edecektir. Geniz akıntısını evde tedavi etmek istiyorsanız bol bol su tüketmeye özen gösterin. Baharatlı ve özellikle yağlı yemeklerden kaçınmaya özen gösterin. Gargara yapın ve boğazınızı sürekli olarak temizleyin. Tozlu ortamlarda durmamaya dikkat edin.

Yatağınızın ve özellikle çarşaflarınızın sürekli temiz olmasına dikkat edin. Bu süre zarfında limon tüketmek sizlere iyi gelecektir. Bunun dışında bal, karabiber ve zencefil gibi gıdaları kullanırsanız tedavi aşamasında çok faydasını göreceksiniz.

Evinizdeki havanın kuru ve nemsiz olmadığından emin olun. Eğer evinizdeki hava nemsiz ve çok kuru ise buhar makinesi kullanabilirsiniz. Ayrıca geniz akıntısına Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun soğan kürü uygulayanlar da var.

Geniz Akıntısına Tuzlu Su İyi Gelir mi?

Tuzlu su ile burunda bulunan sinüslerin sürekli olarak temizlenmesi gerekir. Burunun düzenli olarak temizlenmesi fazla mukusun zaman içerisinde kaybolmasına yardımcı olmaktadır.

Geniz akıntısını ortadan kaldıracak en hızlı yöntem tuzlu su gargarasıdır. Tuzlu suyu hazırlamak sanılanın aksine oldukça kolaydır. Evde yapabileceğiniz bu yöntem ile geniz akıntısından kurtulabilirsiniz.

  • Bir bardak su içerisine 2 çay kaşığı kadar tuz ve 1 çay kaşığı karbonat ilave edin,
  • Günde 4 ila 5 defa ağzınızı gargara yapın.
  • Aynı şekilde günde 4-5 defa tuzlu suyu burnunuza çekin ve temizleyin.

Bunun dışında deniz suyu ile sinüslerinizi temizleyebilir, geniz akıntısını ortadan kaldırabilirsiniz.

Bu Konu Hakkında Ne Düşünüyorsun?

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın