Distile Su Nedir? Saf Suyun Faydaları ve Zararları

0
Distile Su Nedir

Distile suyun faydaları ve zararlı konusuna girmeden önce, önce distile su nedir, nasıl yapılır, saf su ile aynı şeyler mi ayrıntılı olarak açıklayalım.

Damıtılmış su, damıtma olarak bilinen özel bir işlemle saflaştırılan sudur. Damıtma işlemi sırasında, su buharlaşana kadar kaynatılır. Daha sonra orijinal durumuna geri soğutulur. Bu süreç, inorganik mineraller ve ağır metaller de dahil olmak üzere sudaki kirletici maddeleri ortadan kaldırır.

İşte yukarıda ortaya çıkan suya distile su veya saf su denir. Bu işlemleri kolayca yapmak için su damıtma cihazı icat edildi. Uygun fiyatlara bu makinelerden alıp evinizde kullanabilirsiniz.

(Damıtılmış) Distile Suyun Faydaları

Klordan Korur

Klor, suyu temiz tutmak ve güvenli tüketmek için kullanılan bir kimyasaldır. Halka açık bir havuzda vakit geçirdiyseniz, muhtemelen klor kokusuyla tanışmış olursunuz.

Klor, suda zararlı bakterileri öldürmek için çok iyi bir iş yapar. Ancak, kanserle bağlantılı kimyasallar oluşturmak için diğer bileşiklerle de birleştirilebilir.

Klor ayrıca cilt ve gözler için de çok kötüdür, bu nedenle hassas ciltlere sahip insanlar için banyo yapmak için ideal değildir.

Saf Su Tercih Edin

Klordan arındırılmasının yanı sıra, distile su, çeşitli zararlı kimyasallardan arındırılmıştır. Damıtma işlemi sırasında su aşırı derecede yüksek ısıda kaynatıldığı için, kendinizi zararlı maddelere maruz bırakma riski çok düşüktür.

Damıtılmış su, çok saf olduğu için laboratuvarlarda ve parfümeri ve tıbbi kliniklerde kullanılmak üzere en çok tercih edilir.

Evinizde mümkün olan en temiz suyu kullanmak istiyorsanız, damıtma işlemi yapın.

Sindirimi Geliştirir

Distile su, vücudunuzun besin maddelerini doğru şekilde emebilme yeteneğini engelleyen inorganik minerallerden ve kirleticilerden kurtulur. Kötü şeylerden kurtularak ve içme suyunu arındırarak, organlarınızın düzgün çalıştığından ve en çok ihtiyacınız olan mineralleri ve vitaminleri emdiğinden emin olabilirsiniz.

Sağlığınızı İyileştirir

Herhangi bir sebebi olmayan kronik sağlık sorunlarınız var mı? Belki kronik baş ağrıları veya egzama ile boğuşuyorsunuzdur.

Bunun gibi sağlık sorunlarının sebebi kirli su gibi çevresel bir faktör olabilir. Birçok insan, içme, yemek pişirme ve banyo yapmak için damıtılmış su kullanmaya geçtikten sonra bu tür sorunlara yönelik iyileştirmeler oldu.

Bazı Hastalıkları Engeller

Distile su aynı zamanda bakteriyel ve paraziter enfeksiyonlar dahil olmak üzere çeşitli ciddi hastalıkların önlenmesine yardımcı olabilir.

İçtiğinizde, banyo yaparken ve yemeğinizi düzenli musluk suyuyla hazırlarken, kendinizi her türlü suyla bulaşan hastalığa maruz bırakırsınız. Damıtılmış su ile, bu hastalıkların bulaşma riski azalır.

(Saf) Distile Suyun Zararları

Sadece damıtılmış su içmenin başlıca riskleri, magnezyum ve kalsiyum gibi çözünmüş minerallerin eksikliği ile ilişkilidir.

Sadece distile veya düşük mineralli su içmenin olumsuz etkilerinden bazıları şunlardır:

  • Birçok insanın rahatsız edici bulduğu düz bir tada sahiptir ve bu da su tüketimini azaltmaktadır.
  • Vücudun metabolik fonksiyonunda bir azalma.
  • Elektrolit dengesizliği ile sonuçlanabilecek idrar çıkışında artış.
  • Ter ile kaybolan minerallerin yerini alamamak.

Damıtma sırasında tüm katkı maddeleri ve mineraller uzaklaştırıldığı için, distile su içmek terden kaybolan minerallerin yerini almayacaktır.

Ancak, çoğu insan gün boyunca çeşitli yiyecek ve içecekleri yediği ve içtiği için bu diğer kaynaklardan ihtiyaç duydukları tuzları ve mineralleri alacaktır.

Kan ve Dokuların pH, Elektrolit ve Mineral Dengesi Değişebilir

Bir kişinin sadece distile su içtiği ve doğru beslenmediği durumlarda, suyun asidik pH’ı nedeniyle “asidoz” denilen bir durum ortaya çıkabilir. Bu durum, kanın pH dengesini değiştirerek oluşur. Nadir olsa da, sadece damıtılmış su aşırı miktarlarda içilmesi durumunda bu durumun meydana gelmesi mümkündür.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, bu ve diğer ilişkili sağlık sorunları, sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum, çinko, fosforun hassas dengesindeki sağlıksız değişiklikleri başlatan damıtılmış sudaki mineral ve elektrolit eksikliğinden kaynaklanmaktadır.

Distile su pH değeri 7,0’dır ve kanın pH değeri 7,35 ila 7,45 arasında kalmalıdır. Asidoz, kanın pH’ı 7.35’in altına düştüğünde gerçekleşir. Vücuttaki elektrolit ve mineral dengesindeki asidoz ve önemli değişiklikler, sıvı tutma, besin yetersizlikleri, yorgunluk, kas krampları, baş ağrısı, kalp atım hızı ve organ yetmezliği de dahil olmak üzere daha da kötü sağlık sonuçlarına yol açabilir.

Yapılan bir çalışmada, tuzdan arındırma yöntemleriyle demineralize suyun içilmesinin bir prokarsinojenik etkiye sahip olabileceği de anlaşılmaktadır.

Bu Konu Hakkında Ne Düşünüyorsun?

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın