Dikkat Eksikliği Bitkisel Tedavisi

0
Dikkat Eksikliği

Dikkat eksikliği ve dağınıklığı, modern dünyada gittikçe artan bir sorun haline geliyor. Bu bilgi çağında odaklanma ve dikkat daha da önem kazanmıştır. Yapılan işlerin hepsi yüksek düzeyde odaklanma ve dikkat gerektirir.

Dikkatsizlik, dikkat dağınıklığı ve hiperaktivite kişinin işinde, okulunda, evinde, ailesinde ve sosyal ortamlarında kalıcı bir sorun haline gelir. Dikkat Eksikliği ve Hiperaktif Bozukluğu (ADHD) hastalığı olarak adlandırılır. Çoğunlukla çocuklara bu teşhis kondu ancak şimdi pek çok yetişkin de bu durumdan muzdarip.

Dikkat Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Dikkat dağınıklığına sahip hastalar genellikle aşağıdaki belirtileri gösterir.

 • Okul işlerinde, işyerinde ya da diğer faaliyetlerde ayrıntılara dikkat etmede başarısız olur veya hata yapar.
 • Görevler veya oyun faaliyetlerine dikkat etmek sıklıkla zordur.
 • Genellikle doğrudan seslenildiğinde dinlenmiyor gibi görünür.
 • Genellikle görev ve etkinlikleri düzenlemede sorun yaşar.
 • Çoğu zaman zihinsel çaba gerektiren (okul çalışması veya ödev gibi) görevlerden kaçınır, hoşlanmaz veya isteksiz davranır.
 • Çoğu zaman, okul malzemelerini, kalemleri, kitapları, cüzdanları, anahtarları, gözlükleri, cep telefonlarını kaybederler.
 • Günlük faaliyetlerde sıklıkla unutkanlık yapar.
 • Genellikle eğlence faaliyetlerinde oynamaz veya katılmazlar.

Dikkat Dağınıklığı Bitkisel Tedavisi

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, dikkat eksikliği bitkisel tedavisi için yardımcı olacak bir kaç kür önermiştir. Bu kürleri doğru bir şekilde uygulayarak dikkat eksikliğini giderebilirsiniz.

Gingko Biloba Kürü (Mabet Ağacı)

 • Kaynamış olan 1 bardak (150-200ml) klorsuz suyun içine 2 yaprak tekabül edecek biçimde ginkgko biloba yaprağı ekleyin.
 • 10dk kısık ateşte kaynatın. Fokur fokur kaynamayacak. Yavaş yavaş kaynaması gerekiyor.
 • 10. dakikadan sonra ocaktan alıp süzün ve ılımaya bırakın.
 • Sabah kahvaltısından yarım saat önce ve 2 saat sonra 1 su bardağı için.
 • Hiç bir şekilde şeker vs ilave etmemelisiniz.

Melisa Otu Bitkisi Kürü

 • Kaynamakta olan 1 su bardağı klorsuz suya 1 tutam (yaklaşık tatlı kaşığı) melisa otu bitkisi atın.
 • 8 dakika boyunca kısık ateşte kaynatmalısınız.
 • 8. dakikadan sonra ocaktan indirip süzün ve ılımasını bekleyin.
 • Her gün akşam yemeğinden 2 saat sonra 1 su bardağı için.
 • İlaveten şeker vs eklemeyin.

Havuç Suyu Kürü

Dikkat dağınıklığı tedavisi için bir başka şifalı kür ise havuç suyu. Her gün 1 çay bardağı taze sıkılmış havuç suyu içmek, dikkat eksikliği bitkisel tedavisi için yardımcı olacaktır.

Dikkat Eksikliğine Çözüm İçin Doğal Yollar

Kişinin odağını ve dikkatini iyileştirmeye yardımcı olabilecek belirli yaşam tarzı değişiklikleri de vardır. Dikkati artırmanın bazı yolları var. Aşağıdaki yöntemleri uygulamanızı tavsiye ederiz.

Sabah Egzersizi Yapın

Egzersiz, (özellikle aerobik egzersiz) odağı ve dikkati arttırır. Egzersiz beyinden türetilen büyüme faktörünü uyarır. Beyni genç ve sağlıklı tutar. Egzersiz, aynı zamanda, yeni sinir bağlantılarının oluşmasına yardımcı olan nörojenezi uyarır.

Güne yarım saat yoğun bir egzersizle başlamak, günün geri kalanında odaklanmayı ve dikkati artıracaktır. Zamanlama burada önemlidir. Akşam egzersizi yararlı olmasına rağmen, sabah egzersizi DEHB için fiziksel ve zihinsel gerginlikleri boşa çıkarır.

Şekeri Kesin

Kola, şeker, kurabiye, dondurma gibi şekerli içecekler ve glisemik indeksi artıran tüm gıdalar kan şekeri düzeylerinde dalgalanmaya neden olacaktır. Kan şekerindeki hızlı yükselme, pankreasın insülin salınımını tetikleyecektir. İnsülin, fazla şekeri karaciğere geri gönderir. Bu, kan şekerinde hızlı düşüşe neden olacaktır. Bu hızlı kan şekeri salınımı dikkat eksikliğine neden olabilir.

Yüksek şeker içeren yiyeceklerden kaçının; hepsi kan şekerini çok hızlı yükselten yiyeceklerdir. Beyaz ekmek, makarna, pizza ve çoğu fast food bu kategoriye girer.

Uykunuzu Alın

Beyin için uyku gençleştiricidir. Yetişkinlerin ortalama olarak ortalama 8 saat uykuya ihtiyacı vardır. Çocuklar ve ergenler, büyüyen beyinleri için 10 saatlik uykuya ihtiyaç duyarlar. Dikkat eksikliği olan insanlar için aşırı aktiviteden sonra beynini dinlendirmek için daha uzun bir uyku saati gerektirebilirler.

Ayrıca uykudan bir saat kadar önce ekrandan uzak durun. Telefonunuzu ve tüm elektronik aygıtlarınızı kapatın ve yatak odasından uzaklaştırın. Güzel bir uyku için oda sessiz, soğuk ve karanlık olmalıdır. Bu şekilde dikkat dağınıklığına çözüm bulabilirsiniz.

Kontrol Listesi Hazırlayın

Artık akıllı telefonlarla yapılacaklar listesi hazırlamak her zamankinden daha kolay. O gün, o hafta gündüzleri olan her şeyi listeleyin. Randevuları takviminizde saklayın. Google takvim’i deneyin, tüm cihazlarla senkronize edin, sizin için neyin işe yaradığını keşfedin. Bütün görevi listeledikten sonra her gün küçük hedefler yapın. Görevleri tamamladıktan sonra daha iyi hissedeceksiniz.

Sentetik Yiyeceklerden Kaçının

Yediğimiz ve büyük marketlerden satın aldığınız yiyecekler genellikle suni renkler, tatlandırıcılar ve koruyucular ile doludur. Ayrıca antibiyotikler, büyüme hormonu ve diğer kimyasalları içerirler.

Laboratuarlarda üretilen kimyasallar vardır. Vücutta birikmesi vücutta sağlık sorunları yaratır. Bu nedenle organik ve doğal beslenmeye dikkat etmelisiniz.

Beyine Faydalı Besinler Yiyin

Beyinler ve sinirler için iyi gelecek bazı gıdalar vardır. Bunlar beynin yapısal bileşeni olan belirli bileşikleri içerir. Böylece dikkat dağınıklığı tedavisi için kullanılabilir. Örneğin kolin. Yumurta sarısı, tam yağlı süt ve kırmızı et, fıstıkta bulunur. Kolinin olmaması bellek problemlerine neden olduğu düşünülmektedir.

Diğeri Omega 3 yağ asitleri. Bunlar vahşi balıklarda özellikle somon, uskumru ve sardalyada bolca bulunmaktadır. Sinir tabakaları, melanin kılıfı adı verilen yağlı bir tabaka ile kaplıdır.

Diğer beyin gıdaları, hayvanlardan alınmış organ et, tereyağı ve peynir. Bitki bazlı beyin gıdaları keten tohumu, chia tohumları, avokado, hindistancevizi, ceviz, kajuya ve ceviz olabilir.

Doğaya Çıkın

İnsanlar zamanının çoğunu ev, ,araba, veya ofis ile sınırlandırıyor. Araştırmalar göstermiştir ki, dışarıda vakit geçiren çocukların davranış ve dikkat sorunları daha azdır. Aynı durum yetişkinler için de geçerlidir. Doğada harcanan zaman, stresin azaltılması ve bağışıklığın geliştirilmesi için iyidir.

Özetle dikkat eksikliği, dikkat dağınıklığı ve hiperaktivite ile ilgili sorunlar göz ardı edilmemelidir. Bu doğal yöntemler başarısız olursa, profesyonel olarak yardım isteyin.

Bu Konu Hakkında Ne Düşünüyorsun?

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın