Çörek Otunun Faydaları Nelerdir?

0
Çörek Otunun Faydaları

Bilimsel adı “Nigella” olan çörek otu,  “Siyah kimyon” veya “Kara çekirdek” olarak da bilinir. Daha çok ekmek ve pastahane ürünlerine katılan çörek otunun faydaları kilo vermeye yardımcı etkisi ile kanıtlanmıştır.

Çörek Otunun Dinler Arasındaki Yeri

Çörek otu tohumu ve yağı tarihte önemli bir rol oynamıştır. Eski Mısır’da tıbbi olarak birçok uygulama alanı bulmuştur. Unan ve Aşurede gibi Hint geleneksel tıp sisteminde faydalanılan önemli bir ilaçtır.

İncil‘de adından bahsedilmiştir. Eski Yunan’da kan toplanması, baş ve diş ağrısı, bağırsak kurtlarına karşı tedavi edici olarak kullanılmıştır. İdrar söktürücü özelliğiyle ayrıca kadınlarda adetleri tetikleyici ve süt artırıcı olarak faydalanılmıştır.

Peygamberimiz hadislerinin birinde, ölüm haricindeki tüm hastalıklara çare olduğundan bahseder ve en önemli şifa ilaçlarından biri olduğu kabul edilir. Araplar birçok özelliğinden dolayı ‘Kutsal Tohum’ olarak adlandırır. Yani bu tohumun dinimizde ki yeri önemlidir.

Çörek Otunun Faydaları

Çörek Otu Bitkisi

Çörek otu aslında bitkinin tohumlarıdır. Çiçekleri narindir. Genellikle 5-10 yapraklı, beyaz, sarı, pembe, soluk mavi veya soluk mor renklidir. Biz bu tohumları kullanarak çeşitli yiyeceklere katıp tüketiriz.

Birçok vitamin içeren çörek otu, bağışıklık sistemini güçlendirir ve antioksidan özellikleri bulunur. Bu özelliklerle birçok ilaç için hammadde olarak kullanılıp, birçok kişinin evinden eksik olmaz.

Çörek otunun birçok farklı türü vardır. Bunların en popüler olanı nigellae sativa adı verilen çeşididir. Siyah tohumlar olgunlaştığında toplanmaya başlar ve bağışıklık sistemi başta olmak üzere birçok vücut sistemine yararları bilinmektedir.

Çörek otunun faydaları:

 1. Kemik iliği ve bağışıklık hücrelerini arttırır.
 2. Antioksidan özelliği bulunur.
 3. İltihap oluşumunu önler.
 4. Prostat ve meme kanserini yavaşlatır.
 5. Kan şekerini düşürür.
 6. Alerjiye iyi gelir.
 7. Mideye yararlıdır.
 8. Kalp sağlığını korur.
 9. Ve bahar nezlesini geçirmesi çörek otunun faydaları içindedir.

Çörek Otu Kullanımı

Çörek otunun kullanımı tohum ya da yağ şeklindedir. Yoğurtlara, tuzlu çöreklere ve ekmeklere eklenen çörek otu nasıl kullanır diyenler, 1 çay kaşığından fazla tüketilmemesi gerektiğini bilmelidir.

Yoğurda ekleyerek ya da çiğneyerek kullanılan çörek otu, ezilerek macun haline getirilip de kullanılmaktadır. Bu yüzden kullanım şeklinden daha çok dozu önemlidir. Hamileler ve emziren kişiler kesinlikte kullanmamalıdır.

Çörek Otu Yağı Faydaları

Aktarlarda bulunabilen çörek otu yağının faydaları asırlardır alternatif tıpta kullanılmıştır. Özellikle omega 3 ve 6 yağlarının etkisiyle saç bakımında da kullanılan bu yağ, İbni Sina’nın kitabında da metabolizmayı hızlandırdığı için önerilmiştir.

Günümüzde birçok metabolik hastalığa iyi geldiği düşünülen çörek otu yağının kullanımı, birkaç damla direkt olarak içilmesi, suya katılması ya da cilde sürülmesi şeklindedir.

Çörek otu yağının faydaları:

 1. Tansiyonu düşürür,
 2. Mantar gibi virüsleri öldürür,
 3. Romatizmaya iyi gelir,
 4. Yorgunluk ve halsizliği giderir,
 5. Hormon sistemini geliştirir,
 6. İdrar söktürücü olarak kullanılır,
 7. Kanı sulandırır,
 8. Alerjiyi önler,
 9. Kolesterol ve trigliserit düzeyinin düşmesine yardımcı olur.

Çörek Otunun Cilde Faydaları

Asırlardır merak edilen Kleopatra’nın güzellik sırlarından biri de çörek otuydu. Çörek otu yağını cildine ve saçlarına süren birçok kişi, cildinin daha genç göründüğünü fark edecektir. Bunun dışında çatlakların gidermesi, sivilcelerdeki mikropların öldürülmesi için kullanılabilir.

Zeytinyağı ile birlikte kullanılarak yüz bakımı için çok etkili bir nemlendirici olan çörek otu yağı, genelde haricen kullanılmaktadır.

Çörek Otu Zayıflama Kürü

Son yıllarda bu tohumu popüler yapan şüphesiz ki zayıflama üzerindeki etkisiydi. Çörek otu metabolizmanın hızlanmasını sağlar ve yemeklerden önce tüketilmesi daha uygun olur. Kilo vermenize yardımcı olması çörek otunun faydaları içinde yer alıyor.

 • Çörek otu yağı olarak kullanırsanız, aç karnına 1 bardak suyun içine 3 damla olacak şekilde tüketin.
 • Kuru tohum olarak ise bir çay kaşığı su ile birlikte çiğnenip yutularak kullanılmaktadır.

Adet Düzensizliğine Etkisi

Hormonlar üzerinde de olumlu etkisi çörek otunun faydaları arasındadır. Bu da adet düzensizliği söz konusu olduğunda kullanımını tercih edilir hale getirir. Adet düzensizliği kullanımında günde bir çay kaşığı çiğnenmelidir. Adetin düzene girmesine yardımcı olmaktadır.

Hastalıklara Göre Çörek Otunun Kullanımı

Çörek otunun faydaları ve kullanımı her hastalığa göre değişiklik göstermektedir demiştik. Bunun için hangi hastalıkta hangi çörek otu çeşidinin kullanılacağı iyi bilinmelidir.

 • Astım için çörek otu yağıyla göğsünü ovduktan sonra, 2 çay kaşığı Türk kahvesinin içine bir çay kaşığı ekleyerek sabah ve akşam içmeniz gerekmektedir. Bu sayede üst solunum yollarınız açılacaktır.
 • Sırt ağrısı çekenler de çörek otu yağını az miktarda ısıtarak masaj yaptıkları takdirde ağrıların hafiflediğini görebilirler.
 • Şeker hastalığı için çok yararlı olan çörek otu blenderda toz haline getirilerek bal ya da reçelle karıştırılır. Her gün bir tatlı kaşığı yenirse şeker düzeyi dengelenecektir.
 • İshal için bir kase yoğurdun içine bir findan çörek otu eklenerek yenmesi durumunda ishalin kesilmesi söz konusu olur.
 • Kuru öksürük için de birebir olan çörek otu yine Türk kahvesine katılarak tüketilebilir.
 • Burun tıkanıklığı için de çörek otu yağının burna damlatılması çözüm olabiliyor.
 • Çörek otu yağı ve zeytinyağını karıştırıp cilde sürmeniz kırışıkların azalmasını sağlar.
 • Çörek otu yağı saçın kırlaşmasını engelleyen bir kür olarak kullanılabiliyor. Saç diplerine haftada bir masaj yapılması saç renginin koyulaşmasını sağlıyor.
 • Çörek otu yağı baş ağrısı için de oldukça ideal bir yöntem. Şakaklara masaj yapılarak çörek otu yağını sürmeniz baş ağrınızın da hafiflemesine neden olacaktır.
 • Elma sirkesi ve çörek otu tohumu kaynatılıp ağızda gargara yapılırsa diş ağrıları da gidecektir.
 • Bir bardak portakal suyunun içine bir çay kaşığı çörek otu ekleyerek içerseniz yorgunluğunuzun gittiğini görürsünüz.

Çörek Otu – Bal – Tarçın Kürü

Çörek otunu bal ve tarçınla tüketmek iştahınızı açacağı için kilo almanızı sağlar. Ayrıca düşük kan şekeri olanların kan şekerini de dengeler. Kilo vermek istiyorsanız bal gibi tatlandırıcıları eklemeden bu ürünü kullanmanız gerekmektedir.

Yoğurdun içine çörek otu katınca tok tutma özelliği olduğu için çok fazla tercih edilen bir kür olan bu kür kilo vermenize yardımcı olur. Ayrıca dilerseniz içine tarçın ve zencefil de katabilir bu şekilde tüketebilirsiniz. Yemeklerden önce tüketilmesi iştahı kapatmaktadır.

Çörek Otu Kahvesi

Herkesin bilmediği çörek otu kahvesi, Türk kahvesinden daha hafif bir lezzete sahiptir. Çörek otu kahvesi, çörek otu ve nohutun toz haline getirilmesiyle oluşur. Her iki malzemeyi de toz haline gelene kadar döverek pişirdiğinizde kilo vermeye yardımcı olduğu bilinen çörek otu kahvesi içebilirsiniz.

Çörek Otunun Zararları

Peygamberlerin bile övgüyle bahsettiği çörek otunun zararları da vardır. Özellikle hamileler için sakıncalı olan çörek otu, kan şekerini düşürdüğü için bu tür sorunları olanlara iyi gelmemektedir.

Düşüklere neden olabileceği için hamilelikte kullanılması tavsiye edilmez. Ayrıca aşırı derecede alındığında karaciğerin yorulmasına neden olabilen çörek otu, her yaşta ve rahatsızlıkta farklı ölçülerde kullanılmaktadır.

Umarız çörek otunun faydaları şifasını aradığınız hastalıklarınız için yararlı olmuştur.

Bu Konu Hakkında Ne Düşünüyorsun?

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın