Biberiye Çayının Faydaları Nelerdir?

0
Biberiye Çayının Faydaları

Küçük bir ağaca benzeyen biberiye çayının faydaları oldukça fazladır. Üstelik kilo vermeye de yardımcı olduğu için birçok kişinin favorisi arasında yer alan bir içecektir. Çam kokusunu andıran aromatik bir tada sahip olan biberiye, et ve balık yemeklerinin vazgeçilmezidir.

Lezzetli olan ve yeşil çay gibi bitki çayları sevenlerin beğenisini kazanan bir lezzete sahip olan biberiye, hazımsızlık sorunları ve ödem söktürücü etkisiyle oldukça sık tercih edilen bir bitki türüdür. Her mevsim içilen biberiye çayının faydaları söz konusu olduğunda her yemekten sonra birer bardak içilmesi çok iyi gelecektir.

Kuru biberiye küçük ve ince görünüme sahip olan yeşil renkli bir bitkidir ve çayının yapılması da oldukça basittir. Günde birkaç bardak tüketilmesinde bir sakınca olmadığı için birçok yararını görebileceğiniz biberiye sağlık açısından çocuklarda da kullanılır.

Biberiye Çayının Faydaları

 • Kabızlık,
 • Uykusuzluk,
 • Stres,
 • Ağız ve diş eti hastalıkları,
 • Şişmanlık,
 • Gut hastalığı,
 • Adet düzensizliği,
 • Romatizma,
 • Bağışıklık sistemi sorunlarında da çok etkilidir.

Biberiye Çayı Tarifi

Biberiye Çayı Nasıl Demlenir?

Biberiye çayının tarifi ve malzemeleri:

 • 1 tatlı kaşığı biberiye (kuru, taze veya toz haline getirilmiş),
 • 1 su bardağı su,
 • 1 tatlı kaşığı bal veya şeker,
 • Suyu küçük bir kapta kaynatın ve sonra ılık hale getirin,
 • Biberiye otunu suya ekleyin ve 5-6 dakika kadar bırakın,
 • Karışımı bir çay fincanı içine koyun ve afiyetle için.
 • İsterseniz tatlandırıcı ekleyin.

Biberiye Çayı Adetliyken İçilir Mi?

Biberiye çayının adet düzensizlikleri söz konusu olduğunda içilmesi durumunda adet söktürdüğü bilinmektedir. Adet döneminde de adet sonrasında da düzenli olarak içilebilmektedir.

Adet söktürücü özelliği nedeniyle adet düzensizliği olanlar ve polikistik over sendromu olanlar için günde bir iki bardak içilebilen bir bitki çayıdır.

Biberiye Çayı Hamileyken İçilir Mi?

Hamileyken kesinlikle içilmemesi gereken biberiye çayı düşüklere neden olabilir. Bu yüzden kesinlikle hamilelerin kullanmaması gerekmektedir. Hamilelikte içilen bitki çaylarında çok dikkatli olunmalıdır. Birçok bitki çayının düşüklere neden olması nedeniyle kesinlikle kullanılmaması gerekmektedir.

Biberiye Çayı Zayıflatır Mı?

Biberiye çayının zayıflatıcı bir etkisi vardır. Bu yüzden kilo vermek isteyenler bu çayı tüketmektedir. Adet düzensizliğinde de etkili olan biberiye ile kilo verme yemeklerden sonra birer bardak içilmesi şeklindedir.

Düzenli olarak içildiğinde cildi sıkılaştırması ve zayıflamak için yardımcı olması biberiye çayının faydaları arasındadır.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu Biberiye Çayı

Bitki uzmanı İbrahim Saraçoğlu biberiye çayı konusunda kilo vermeye yardımcı olduğu ve ödem söktürücü olduğunu söylemiştir. Sağlıklı bir gebelik için uzak durulması gereken bu bitki, düşük yaptığı için hamilelik düşünenlerin ve hamilelerin kullanması gerekmektedir.

Ödem Söktürücü Olarak Kullanılır

Bir çeşit detoks olarak kullanılan biberiye çayı, idrara çıkarması, bağırsakları harekete geçirmeleri ve yağ yakıcı özellikleri nedeniyle ödemi söker. Son yıllarda çok fazla tercih edilen biberiye, ödemlerin giderilmesi için oldukça işe yarar bir bitki çayıdır.

Kanseri Önler

Biberiye çayı, hücresel mutasyona, kansere ve apoptoza neden olabilen hücresel metabolizmanın doğal yan ürünleri olan serbest radikalleri aramasını ve nötralize etmesini sağlayan antioksidanlar ile doludur.

Daha spesifik olarak bu çay, rosmarinik asit, kafeik asit ve karnozole sahiptir ve bunların hepsi kanser büyüme oranlarına, özellikle meme kanserini azaltmıştır.

Ağrıyı Azaltır

Biberiye çayının ağrıdan kurtulma özellikleri iyi bilinmektedir ve büyük oranda aspirine oldukça benzer bir bileşik olan salisilatın bir sonucudur. İster bir hastalık, ameliyat ağrısı ya da migren var ise bu çay bu belirtileri hafifletmeye yardımcı olabilir.

Saça Faydaları

Birçok kişi saçlarının sağlığını iyileştirmek için biberiye çayı kullanır. Saç derisini ve saçlarını ovmak, saçların besin içeriğini iyileştirmek ve ayrıca kepekten kurtulmak için bu çayı kullanabilirsiniz.

Antibakteriyel özellikler cilt hastalıklarını önleyebilir. Saç dökülmesine karşı koruma sağlaması biberiye çayının faydaları içindedir.

Biberiye Çayının Zararları

Aşırı tüketiminde sara krizleri ve ciddi alerjik sorunlara neden olan biberiye çayının zararları özellikle yüksek tansiyonu olan kişiler için önemli ölçüdedir. Tansiyon yükseltici özelliği olan çayın hamilelikte de kullanılmaması gerekmektedir.

Hamilelikte kullanılan biberiye çayının düşüklere neden olabileceği bilinmektedir. Ayrıca küçük çocuklarda da ishal yapıcı özelliği vardır. Biberiye yağının da oral yoldan kullanımı ciddi sakıncalara neden olabilir.

Umarız biberiye çayının faydaları sağlığınızı iyileştirmek için yararlı olmuştur.

Bu Konu Hakkında Ne Düşünüyorsun?

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın