Ayak Şişmesine Ne İyi Gelir?

0
Ayak şişmesine ne iyi gelir

İnsanlar genellikle hayatlarının bir bölümünde mutlaka ayak şişmesi sorunu yaşamaktadır. Özelikle yaşlılar, bazı hastalıklar sonucu bu durumla daha sık karşılaşır. Veya herhangi bir travma sonrası oluşur. Peki ayak şişmesine ne iyi gelir? Ayak şişmesi nasıl geçer?

Ayakta ödem olmasının pek çok sebebi olabilir. Ancak evde yapılacak basit yöntemlerle ayak şişmesinin önüne geçebilir ya da durumunuzun daha kötüye gitmesini engelleyecek tedavileri uygulayabilirsiniz.

Ayak Şişmesi Neden Olur?

Şişmiş ayak bilekleri çoğunlukla sıvı tutma veya ödemden kaynaklanır.

 • Doğal hormonal değişiklikler: Değişen östrojen ve progesteron seviyeleri, bacaklarda dolaşımın azalmasına neden olabilir ve şişme ile sonuçlanabilir. Hormon seviyelerindeki bu değişiklikler gebelik sırasında ve bir adet kadının adet döngüsünde görülebilir.
 • Bacakta kan pıhtısı: Bacak damarında bir kan pıhtısı oluşursa, kan akışını zayıflatabilir. Şişme ve rahatsızlıklara neden olabilir.
 • Yaralanma veya enfeksiyon: Ayak, bacak veya ayak bileklerini etkileyen bir yaralanma veya enfeksiyon, bölgede kan akışının artmasını sağlar. Bu şişlik olarak ortaya çıkar.
 • Venöz yetmezlik: Bu durum, damarlar kanları yeterince pompalamadığında, bacaklarda kan dolaşmasına neden olduğunda oluşur.
 • Perikardit: Kalbin çevresindeki kese benzeri zar olan perikardın uzun süreli bir iltihabı. Durum, nefes darlığı ve bacaklarda ve ayak bileğinde şiddetli, kronik şişkinliğe neden olur.
 • Lymphedema: Lenfatik tıkanıklık olarak da bilinir, lenfödem lenfatik sistemde tıkanmalara neden olur. Bu sistem, gövde boyunca sıvı taşımaya yardımcı olan lenf düğümleri ve kan damarlarından oluşur. Lenfatik sistemdeki bir tıkanıklık, dokuların sıvı ile şişmesine neden olur, bu da kollarda ve bacaklarda şişme ile sonuçlanır.
 • Preeklampsi: Bu durum hamilelik sırasında yüksek tansiyona neden olur. Tansiyonun artması yüz, el ve bacaklarda sirkülasyon yetersizliğine ve ayakta şişmeye neden olabilir.

Yukarıda saydığımız gibi bir çok sebebi olabilir. Peki ayak şişmesi nasıl geçer?

Hamilelerde Ayak Şişmesine Ne İyi Gelir?

Hamilelikte vücudun su tutma oranı %50 artış gösterir. Bu da dokularda ödem ve şişlik meydana getirebilir. Gebelerin bu konuda başvurdukları geleneksel tedavi yöntemi, soğuk su uygulamasıdır.

Hamilelikte ayak şişmesini tedavi etmek için şunlar yapılabilir:

 • Günde ortalama 10 su bardağı su için. Bol su tüketmeye özen gösterin. Su vücuttaki ödemin atılmasına yardımcı olmaktadır.
 • Lahana yapraklarını buzlukta soğuttuktan sonra bacaklarınıza lahana yaprağı koyun. Yaprakların buzu çözünene kadar bacaklarınızda tutun ve sonra diğer yapraklar ile değiştirin.
 • Yürüyüş ve egzersiz yapmaya özen gösterin.
 • Ilık tuzlu su içerisinde ayaklarınızı bekletin. Tuzlu su ayaklarınızdaki kan dolaşımını hızlandırır. Bu işlemini mümkün olduğu kadar uyumadan önce yapmaya özen gösterin.
 • Uyurken ayaklarınızı az miktarda yükseltmeye özen gösterin.
 • Hamileyken topuklu ayakkabı kullanmaktan kaçınmalısınız.

Ayak Şişmesi Neden Olur

Doğumdan Sonra Ayak Şişmesine Ne İyi Gelir?

Doğum sonrasında ayak şişmesi bütün kadınların sıkça karşılaştığı bir sorundur. Özellikle sezaryen doğum sonrasında daha çok görülür. Doğum sonrasında ayaklarınızda meydana gelen şişkinliği önlemek için, bacak bacak üstüne atmadan oturmalısınız.

Geceleri uyurken yan tarafa doğru yatmaya özen göstermelisiniz. Bu şekildeki yatış, ana toplardamar üzerinde oluşabilecek baskıyı giderir. Bu dönemde bol bol sıvı tüketmeye özen gösterin. Su içmek vücuttaki ödemin dışarıya atılmasına yardımcı olacaktır.

Ayrıca ayakkabı seçimine dikkat etmelisiniz. Topuklu ayakkabılardan uzak durmalısınız. Bunun dışında gün içerisinde ayaklarınızı en az 1 saat boyunca altına yastık koyarak dinlendirmelisiniz. Ayaklarınızı yüksekte tutmak sizi rahatlatacaktır.

Ayak Şişmesine Buz İyi Gelir Mi?

Ayak bileğinizdeki ağrıyı azaltmak veya ödemini indirmek istiyorsanız ayağınıza mutlaka buz koymalısınız. Buzu bir plastik poşetin içerisine koyun. Bunun dışında buzlukta duran sıvı buz küplerini kullanabilirsiniz.

Eğer ben buz kullanmak istemiyorum diyorsanız ayağınızı soğuk suyu içerisine koyun. Ortalama 15 ila 20 dakika ayaklarınızı bu su içerisinde bekletin. Bu işlemi 3 gün boyunca her 3 saatte bir tekrar edin. Buz ödemi ve şişliği azaltır.

Bileklerinizde meydana gelen sakatlamalar için ilk olarak ayağınıza soğuk su daha sonra hemen sıcak su koyun. Bu sebeple meydana gelen ısı değişimi kan dolaşımını arttırmaktadır. Ayağınızda morluk oluşuyorsa bu yöntemi tekrar etmelisiniz.

Ayak Baş Parmağının Şişmesine Ne İyi Gelir?

Ayak başparmağı şişmesi genellikle fiziksel bir temas sonucunda meydana gelmektedir. Uzun süre boyunca yürümek, sıkı ayakkabılar giymek veya da başparmağın bir yere çarpılması sonucunda ayak başparmağınız ağrıyabilir veya şişebilir.

Bunun dışında damar hastalıkları ve gut hastalığı gibi rahatsızlıklar ciddi sebeplerle da ayak başparmağı şişebilir. Özellikle çarpma ve vurma gibi oluşan şişlikler için dinlenmeli ve dinlenirken de ayak başparmağınıza buz koyabilirsiniz.

Bu Konu Hakkında Ne Düşünüyorsun?

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın