Alzheimer Hastalığına Ne İyi Gelir?

0
Alzheimer Hastalığına Ne İyi Gelir

Yaşlı insanlarda en sık görülen hastalıklardan biri Alzheimer hastalığıdır. Alzheimer hastalığı beyin hücrelerinin ölümünün hafıza kaybına ve bilişsel gerilemeye neden olduğu nörolojik bir hastalıktır. Bu nörodejeneratif bir demans tipidir ve hastalık hafif başlar ve gittikçe kötüleşir.

Peki alzheimer hastalığına ne iyi gelir? Aşağıda bu hastalığın belirtilerini ve hastalık riskini azaltmak için kullanılması gereken ilaçlar ile tüketilmesi gereken yiyecekler ve bitkiler üzerine konuşacağız.

Alzheimer Belirtileri

Öncelikle Alzheimerın, bunama olarak kabul edilmesi gerekir.

Alzheimer Hastalığı Belirtileri

1. Yeni bilgileri almak ve bunları hatırlamak için kötüleşen yetenek:

 • Tekrarlayan sorular ya da konuşmalar.
 • Kişisel eşyaların kötüye kullanılması.
 • Olayları veya randevuları unutmak.
 • Bilinen bir adreste kaybolmak.

Alzheimer Hastalığı ve Unutkanlık

2. Akıl yürütme, karmaşık görevler ve yargılama işlevlerinde bozulmalar:

 • Güvenlik risklerinin anlaşılmaması.
 • Mali yönetim yetersizliği.
 • Zayıf karar verme yeteneği.
 • Kompleks veya ardışık faaliyetler planlayamamak.

3. Bozuk görsel-mekansal yetenekler:

 • Yüzleri ve nesneleri tanıyamamak.
 • Elbiseleri giyememek veya yanlış giymek.

Alzheimer Hastalığı Okuma Yazmayı Zorlaştırır

4. Bozuk konuşma, okuma ve yazma:

 • Konuşma sırasında, söylemesi gereken sözcükleri dile getirme güçlüğü, tereddütler.
 • Konuşma ve yazım hataları.

5. Kişilik ve davranış değişiklikleri:

 • Karakter dışı ruh hali değişiklikleri; daha az ilgi, motivasyon veya inisiyatif.
 • Empati kaybı.
 • Zorlayıcı, obsesif veya sosyal olarak kabul edilemez davranış.

Alzheimer Doğal ve Bitkisel Tedavisi

Antikolinerjik İlaçlar

Antikolinerjik İlaçlar Kullanmamak

Araştırmalar, antikolinerjik ilaçların demans riskini artırdığını kanıtladı. Uyku ilacı, alerji ilaçları, antidepresanlar ve hatta kalp ilaçları sizi risk bölgesine sokar; bu nedenle onları kullanmaktan çekinmelisiniz. Bu ilaçları kullanmadan önce kesinlikle doktorunuzla konuşmalısınız.

Ayrıca Canan Karatay gibi uzmanlar bazı aşıların içinde alüminyum olduğu için Alzheimer nedeni olduğunu söylüyorlar.

B Vitaminleri

Birtakım hastalıkları önlemek için, vücudunuzdaki homosistein düzeylerinin çok yüksek olmadığından emin olmanız gerekir. B vitamini, homosistein tutmak için yardımcı olur, bu nedenle diyetinize Vitamin B takviyesinin eklenmesi düşünülmelidir.

D Vitamini

D vitamini eksikliği, birçok insanın demansa maruz kalmasının nedenlerinden biri olarak düşünülür. Bu nedenle, günlük diyetinize vitamin-D zengin gıdaları tanıtmanız veya günlük olarak D vitamini takviyeleri almalısınız.

Hindistan Cevizi Yağı

Kaprilik asit, işlenmiş hindistancevizi yağı içerisinde bulunan bir yağ asididir. Ketasyn adı verilen bir ilaçta kullanılır. Bazı araştırmalar, Ketasyn’i kullanan kişilerin daha iyi bellek performansı ve daha az bilişsel düşüşe sahip olduğunu bulmuştur. Bazı insanlar, Ketasyn içeren tıbba daha ucuz bir alternatif olarak hindistancevizi yağı kullanıyorlar.

Aromaterapi

Aromaterapi mutluluğu arttırmak için uçucu yağlar kullanır. Kısa süreli çalışma, bir grup yaşlı yetişkinde aromaterapiyi test etti. Çalışmanın sonunda, ilgili her kişi düşünme yeteneklerinde iyileşme gösterdi. Çalışmada kullanılan uçucu yağlar şunları içermektedir:

 • Biberiye
 • Limon
 • Lavanta
 • Portakal

Bu bulguları doğrulamak için daha uzun sürelerle daha büyük çalışmalar yapılması gerekmektedir.

Ginseng

Şeker hastalığına, kansere, soğuk algınlığa ve gribe ek olarak, Alzheimer hastalarında potansiyel olarak faydalı etkileri vardır. Çin Tıbbi Materyalleri Dergisinde yayınlanan 2008 tarihli bir makalenin yazarı SQ Hu, Amerikan ginseng’in Alzheimer hastalığında hücre ölümünde azalmaya sebep olduğunu iddia ediyor.

Balık Yağı

Vücudunuzda balık yağı bulunmaması hafif hafıza kaybına yol açabilir. Bu nedenle, uygun miktarda balık yağı tüketilmesinin yalnızca bunama olayını önlemesi değil, aynı zamanda erken evrede iyileştirilmesi de kanıtlanmıştır.

Fiziksel Aktivite

Fiziksel aktivite kan dolaşımınıza yardımcı olur, böylece kardiyovasküler sisteminizin çalışmasını iyileştirir. Hatta demansdan kaçmak için günde birkaç kilometre yürüyün ya da basit bahçe işleri yapmak çok önemlidir.

Beyin Aktivitesi

Beyni aktif tutun, bulmacaları çözün, her zaman yeni şeyler öğrenmeye devam edin. Böylece bunama şansını azaltmış olursunuz.

Sosyal Aktivite

Diğer insanlarla etkileşim kurmak, zihinsel olarak iyi kalabilmek için çok önemlidir. Zira yalnızlık, birçok zihinsel rahatsızlığa neden olur.

Alzheimer Hastalığı

Sigara İçmemek

Sigara içmeyen insanlar demans için %45 daha az eğilimli ve alkol tüketimi için de aynı şey geçerli, çünkü aşırı içki bunama için hızlı bir yoldur.

Kilo Kontrolü

Ağırlığınızı kontrol altında tutmak bir çok hastalığı önlemeye yardımcı olur, demans mutlaka bunlardan biridir.

Kafa Travmalarından Kaçınmak

Baş travmaları demansın en yaygın sebebidir. Bu nedenle demansla sonuçlanmamak için kafa travmalarından kaçınmak için elinizden geleni yapmanız gerekir.

Umarız paylaştığımız bu makale alzheimer hastalığına ne iyi gelir sorunuza cevap olmuştur.

Bu Konu Hakkında Ne Düşünüyorsun?

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın