Alıç Yaprağının Faydaları Nelerdir?

0
Alıç Yaprağının Faydaları

Alıç, başta kalp ve damar sorunları olmak üzere çeşitli tıbbi hastalıkları başarıyla tedavi etmek için kullanılmıştır. Bu çalı cinsi bitkiden elde edilen ilaçlar şimdi kalp yetmezliği tanısı konmuş insanlarda kalp fonksiyonlarını iyileştirmek için kullanılmaktadır.

Anksiyetenin yanı sıra çarpıntı, ekstrasistoller veya daha düşük yüksek tansiyon gibi kardiyovasküler semptomların iyileşmesine yardımcı olmak alıç yaprağının faydaları arasındadır.

Alıç yaprağı kürünün çarpıntılara, kalp yetmezliği ile ilişkili yorgunluğa, nefes darlığı, göğüs ağrısı ve hipertansiyona yardımcı olduğunu biliyoruz. Prof. İbrahim Saraçoğlu kalp ve damar sistemi rahatsızlıkları için alıç yaprağı kürünü tavsiye etmekte. Öncelikle alıcın faydaları nelerdir inceleyelim:

Alıç Yaprağının Faydaları

Alıç, Mayıs-Haziran’da çiçek açar ve son bahar aylarında meyvesi olgunlaşır. Alıç yaprakları, çiçekleri ve meyvesi güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Vücudumuza yararlarından bazıları:

Konjestif (Kronik) Kalp Yetmezliğinin Tedavisi

Geniş kapsamlı yapılan araştırmalara göre, bitkiden elde edilen ekstraktların kalp yetmezliğinin tedavisinde yardımcı olduğunu gösteriyor. Çoğu araştırmada, kronik kalp yetmezliği tanısı alan hastalara, 4 hafta ile 2-4 ay arasında değişen zaman aralıklarıyla çeşitli miktarlarda alıç özleri verildi.

Sonuçlar, yorulma, nefes darlığı ve çarpıntı gibi zayıflamaya neden olan kalp yetmezliği semptomlarını geliştirerek egzersiz toleransında belirgin bir artış olduğunu gösterdi.

Yüksek Tansiyon Tedavisi

Alıç yaprağının ve çiçeğinin tüketimi yüksek kan basıncı (hipertansiyon) düşürmek için etkilidir. Hipertansiyon hem bir semptom ve kronik kalp yetmezliğinin bir nedeni. Normal kan basıncının korunması, kalp ve damar hastalıklarının ve inme veya kalp krizi gibi kardiyovasküler olayların önlenmesinde önemli bir rol oynayabilir.

Ateroskleroz Önlemek İçin Doğal Bir İlaç

Alıç yaprağı, kan damarlarının bütünlüğünü koruyarak, kolesterol düzeylerini düşürerek ve dolayısıyla ateroskleroz riskini azaltarak kardiyovasküler sağlığa katkıda bulunan güçlü antioksidanların zengin bir kaynağıdır.

Ateroskleroz çoğunlukla yağın birikmesi, aynı zamanda kalsiyum ve diğer damarların arter duvarlarının iç kısmında birikmesiyle kan akışını kısıtlar. Zamanla durum kötüleşir ve koroner arter hastalığı, angina (veya göğüs ağrısı) ve miyokard enfarktüsü meydana gelir.

Alıç Yaprağı Çayı

Alıç Yaprağı Çayının Hazırlanışı

  1. 1 su bardağı suyu kaynatın.
  2. Kaynamış suyun içerisine 1 tatlı kaşığı alıç yaprağı ekleyin.
  3. Karşımın demlenmesini bekleyin.
  4. Daha sonra yaprakları süzgeç ile süzün.
  5. Aç karnınıza günde 2 bardak içebilirsiniz.

Zararları ve Yan Etkileri

Kalp yetmezliği ciddi bir tıbbi durum olduğu için hiçbir koşulda olursa olsun önce doktorunuza danışmadan herhangi bir bitkisel ilaç kullanmayın. Tamamlayıcı bir tedavi olan alıç, sağlığınızı geliştirmeye büyük olasılıkla yardımcı olacaktır, ancak aldığınız ilaçla etkileşimde bulunup bulunmadığına bakmak için önce doktorunuza danışın.

Beta blokerlerle aynı etkiye sahip olduğu için bazı ilaçların aktivitesini artırabilir. Doktorunuz, alıç tarafından size verilmiş olan ilaçla etkileşime girmeyeceğini düşünürse genel sağlık durumunuzu arttırmak için onu tamamlayıcı bir ilaç olarak alabilirsin.

Bulantı, aşırı terleme veya ışığa duyarlılık gibi yan etkiler yaşıyorsanız, alıç ve kalp ilaçlarını kombine etmeniz sonucunda kan basıncında düşüş yaşıyor olabilirsiniz.

Diğer yan etkiler arasında, genellikle bir yemekten sonra, hafif fiziksel çaba boyunca ve sonrasında veya yatağa yatarken, çarpıntılar, baş dönmesi veya yorgunluk artışı benzeri bir his yaşayabilirsiniz.

Bu Konu Hakkında Ne Düşünüyorsun?

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın