Ağız Yarasına Ne İyi Gelir?

0
Ağız Yarasına Ne iyi Gelir

Ağız yaraları oldukça can yakıcıdır. Üstelik insanların yedikleri ve içtikleri her şeyden tat almasının da önünde bir engel olur. Bu nedenle doğal ve bitkisel çözüm yolları ile ortadan kaldırılması gerekmektedir. Peki ağız yarasına ne iyi gelir? Hangi ilaç geçirir? Ağız yarasına iyi gelen şeyler nelerdir?

Ağız Yarası Neden Olur?

Ağız yarasının en önemli nedeni temiz olmayan bir ağza sahip olmaktır. Ağız hijyeni noktasında yeterince önlem almayan kişiler ağız yaraları ile çok daha fazla karşılaşır.

Aşırı derecede sıcak ya da aşırı soğuk içecekler de ağızda istenmeyen yaraların oluşmasına neden olur. Bir anda sıcak ya da soğuk bir şey içmek oldukça hassas olan ağzımızın içerisinde yaraların oluşmasına neden olacaktır. Ayrıca şiddetli bir şekilde yanağımızı ısırmak da ağız içerisinde yaranın oluşmasına neden olan etmenler arasındadır.

Önemli bir konu ise uçuk ile ağız yarasının karıştırılmamasıdır. Uçuğun tedavisi ise ağız yarasının tedavisinden daha farklıdır.

Ağız Yarası Tedavisi

Bazen ağız yarasının nedenleri:

 • Reçetesiz veya reçeteli ilaçlar,
 • Radyasyon veya kemoterapi,
 • Otoimmün bozukluklar,
 • Kanama bozuklukları,
 • Kanser,
 • Bakteriyel, viral veya fungal enfeksiyon,
 • AIDS veya yeni organ nakline bağlı olarak zayıflamış bir bağışıklık sistemi.

Bu sebeplerden emin olmak için mutlaka bir doktora başvurmalısınız. Peki ağız yarasına ne iyi gelir? Hangi doğal ve bitkisel çözümler ile ağızdaki yara hemen geçer?

Ağız Yarasına Ne İyi Gelir

Ağız yarası içerisinde de en fazla karşılaşılan aftlardır. Tüm ağız yaralarını engellemenin hiçbir yolu yoktur. Fakat, bunlardan kurtulmak için bazı bitkisel ve doğal adımlar atabilirsiniz:

 1. Çok sıcak yiyecek ve içeceklerden kaçının.
 2. Yemek yerken yavaş çiğneyin.
 3. Yumuşak bir diş fırçası kullanın ve düzenli olarak dişinizi fırçalayın.
 4. Stresten uzak durmaya çalışın. Fazla stres yaraya sebep olabilir.
 5. Dengeli beslenin.
 6. Baharatlı gıdaları kullanırken dikkat edin. Ağzınızı tahriş etmesinler.
 7. Özellikle B vitamini almak.
 8. Bolca su için.
 9. Sigara ve türevlerini kullanmayın.
 10. Alkolü kesinlikle tüketmeyin.

Ağız Yarası İçin Karbonat Kullanımı

Ağız yarası için karbonat kullanmak uzun zamandır insanlar tarafından uygulanan bir yöntemdir. Ağız çevresi karbonat ile temizlenir. Bu yöntem ile ağızda oluşan yaranın ağrı hissi de 5 dakika gibi kısa sürede ortadan kalkar. Karbonatı yaraya ilk sürdüğünüzde, kısa süre bir yanma oluşabilir.

Ağız Yarası İçin Tuzlu Su Kullanımı

İnsanlarda sık görülen beyaz ağız yarası tedavisi olarak tuz ve suyu önerebiliriz. Hazırlayacağınız tuzlu su ile ağzınızı gargara yapmanız ile birlikte yanma hissedebilirsiniz. Ancak kısa bir süre içerisinde bu yanma durumu yerini rahatlamaya bırakacaktır.

Bu Konu Hakkında Ne Düşünüyorsun?

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın