Adaçayının Faydaları Nelerdir?

0
Adaçayının Faydaları

Adaçayının faydaları Ahmet Maranki ve İbrahim Saraçoğlu tarafından sürekli dile getirilmiştir. Yararlarından bir çoğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Baş ağrısı, sindirim şikayetleri, boğaz ağrısı ve ruhsal bozukluklara kadar her şeyi tedavi etmek için kullanılan şifalı bir bitkidir. Fazla bilinmeyen adaçayının faydaları ve zararları nelerdir araştırdık.

Adaçayının Besin Değeri

Adaçayı yapraklarının 100gr başına besin değerleri:

 • Kalori 314kcal
 • Yağ 7gr
 • Doymuş Yağ 1.8gr
 • Kolesterol 0mg
 • Natrium 11mg
 • Kaliforniya 1mg
 • Karbonhidrat 61gr
 • Diyetik Elyaf 40gr
 • Şeker 1.7gr
 • Protein 11gr
 • Kalsiyum 1.6mg
 • Demir 28.1mg
 • Magnezyum 428mg
 • Vitamin A 5.9IU
 • Vitamin B6 2.7mg
 • C Vitamini 32.4mg

Adaçayı Nasıl Demlenir?

Gerekli Malzemeler: 

 • 2 çay kaşığı taze adaçayı yaprağı (veya 1 çay kaşığı kurutulmuş adaçayı yaprakları)
 • 1 su bardağı su (filtrelenmiştir)
 • Bal, limon veya portakal dilimleri (istenirse tadına bakın)

Adaçayı tarifi ve yapılışı:

 • Suyu küçük bir kapta yüksek derecede kaynatın, ardından suyun hafif soğumasını bekleyin.
 • Adaçayı yapraklarını (taze veya kurutulmuş) suya ilave edin ve 5-7 dakika kadar bırakın.
 • Yapraklarını arındırmak için süzme işlemini yapın.
 • Bir fincana çayı dökün, bal veya limon ekleyin, istediğiniz gibi yapın ve tadını çıkarın!

Adaçayının Faydaları

Adaçayı Kurusu

Mutfakta kullanımı ile inkar edilemez olan adaçayının tıbbi etkisinin kombinasyonu insan sağlığı için çok değerlidir. Bunu akılda tutarak, adaçayının faydaları nelerdir ayrıntılı olarak inceleyelim.

Adaçayının sağlığımız için önemli yararları:

 1. Beyin fonksiyonunu iyileştirme
 2. Gebeliğe etkileri
 3. Kronik hastalıkları önleme
 4. Adet düzensizliği ve östrojen hormonu üzerine
 5. Bağışıklık sistemini güçlendirme
 6. Cilt güzelliğini artırma
 7. Mide sağlığı
 8. Saç sağlığı
 9. Sindirimi düzenleme
 10. Kemikleri güçlendirme
 11. Bilişsel bozuklukların başlamasını yavaşlatma
 12. Terlemeye çözüm
 13. Gastrit tedavisi
 14. Diş sağlığı
 15. Faranjit tedavisi
 16. Grip önleme
 17. Bebeklere faydası
 18. Şeker hastalığını önleme gibi becerileri adaçayının faydaları arasında yer alıyor.

Antioksidan Özellikleri

Adaçayı içerisinde bulunan rosmarinik asit, luteolin ve apigenin gibi antioksidan bileşikler, serbest radikalleri nötralize eder. Kalp, cilt, eklemler, kaslar ve hatta beyinde oksidatif stres yaratmalarını önlemek adaçayının faydaları içindedir.

Adaçayının Beyne Faydaları

Araştırmalar, tüketilen küçük miktarda adaçayı yaprağının bile, hafıza kabiliyetlerini ve insanlardaki bellek tutma oranını artırabileceğini göstermiştir. Bu özelliği gençler veya zihinsel olarak zorlayıcı mesleklerde olanlar için etkili bir beyin güçlendirici olabileceği anlamına geliyor.

Alzheimer Hastalığını Önler

Yukarıda belirtildiği gibi adaçayı bellek ve konsantrasyonu artırmak için beyin işlevini uyarabilme özelliğine sahiptir. Alzheimer ve bunama da dahil olmak üzere ortaya çıkabilecek bilişsel bozuklukların ortadan kaldırılması adaçayının faydaları içindedir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Adaçayı, vücuda saldıran bakteri ve viral enfeksiyonları önler. Burun veya ağız yoluyla giren hastalıklar cildi yabancı ajanlar için bir geçiş alanı olarak kullanır. Antibiyotiklerin aksine, adaçayı bağışık bağırsak bakterilerini öldürmez; bu, aslında bağışıklık sistemlerini güçlü tutmamıza yardımcı olur.

Kemik Sağlığını İyileştirir

Adaçayının faydaları birçok gıdada bulunmayan vücut için vazgeçilmez bir vitamin olan K vitamininin seviyesidir. K vitamini, kemik yoğunluğunu geliştirmede ve yaşlandıkça kemiklerimizin bütünlüğünü sağlamada çok önemli bir unsurdur.

Kemik sağlığı, kan pıhtılaşması ve bağışıklık için harikadır. Kemik, kas ve sinir sağlığını ve sindirimi destekler. Buna ek olarak, aşırı derecede yüksek demir içeriği demir eksikliği sonucu anemi ile uğraşanlar için ideal bir gıda maddesi haline getirir.

Adaçayının Cilde Faydaları

Adaçayı yaprakları egzama, sedef hastalığı ve akne gibi deri hastalıklarının tedavisinde faydalıdır. Vücudunuzda gözle görünmeyen lekelere adaçayı özü uygularsanız lekeli görünümleri kademeli olarak azalır.

Sindirime Yararları

Adaçayı içerisinde bulunan rosmarinik asit, mide için iltihabı önleyen bir madde görevini yapar. Mide spazmlarını önler. Hastalar için ishal ve gastrit  oluşumunu önemli engelleyebilir. Yemeklerinize bir miktar eklemeniz, bağırsakta iltihaplanmayı azaltabilir.

Adaçayının Cinselliğe Faydaları

Adaçayı yapraklarını düzenli olarak tüketmek menopoz sistemini geliştirecektir. Menopoz sırasında sıcak basmaları azaltmak adaçayının faydaları arasında yer alıyor.

Adaçayının Saça Faydaları

Saçın dokusunu ve tonunu iyileştirmeye yardımcı olur. Adaçayı yaprakları durulama olarak uygulanması parlak bir saç oluşturacaktır. Ayrıca saç folliküllerini hızlı bir büyümeye teşvik ediyor.

Adaçayı yapraklarını birkaç dakika kaynatın. Haftada 2-3 kez yapılabilir. Saçlar güçlenir ve saç rengi giderek daha koyu hale gelir.

Adaçayının Boğaza Faydaları

Adaçayı yaprakları infüzyonun, enflamasyonlu boğaz ve bademciklerle birlikte ülserli boğazda etkili olduğu bulunmuştur. Bunu günde iki kez gargara olarak kullanmak hızlı rahatlama sağlayacaktır. Yapraklarda bulunan C vitamini iltihaba karşı bağışıklığı artırmaya yardımcı olur.

Adaçayının Dişe Faydaları

Bu bitki, diş rutininizde önemli bir rol oynayabilir. Dişeti hastalıkları, boğaz enfeksiyonları ve kanarçaları tedavi etmek için etkili bir gargara olarak kullanılabilir. Adaçayı ile gargara yapabilirsiniz.

Diğer Yararları

Adaçayı yağı, kamfen, sineol, borneol ve bornil asetat gibi tonik, sıkılaştırıcı, diyaforetik ve uyarıcı özellikleriyle bilinen uçucu yağları içerir. Bu yağ, kas sertliği, romatizma ve diğer nevraljik koşullar gibi ağrılı rahatsızlıkları gidermek için harici olarak kullanılabilir.

Bunun dışında aromaterapide sinirlilik, stres, yorgunluk, baş ağrısı ve kaygı tedavisinde kullanılır.

Adaçayı Çayının Zararları

Bazı türleri aşırı miktarda tüketilirse, karaciğer ve böbrek hasarına neden olabilecek thujone ve nöbetler gibi farklı kimyasal seviyeleri içerir. Adaçayı çayının yan etkileri nadir ise de, olası komplikasyonların farkında olmak önemlidir.

 • Kan Basıncı –  Adaçanın hipotansif yapısı nedeniyle, eğer varfarin gibi kan basıncı ilaçları kullanıyorsanız, kan basıncınızın çok düşük olmasına neden olabilir.
 • Kan Şekeri –  Adaçayı sık sık kan şekeri düzeylerini düşürmek ve diyabetik hastalarda semptomları düzenlemek için reçete edilir. Bu kan şekerini düşürmek için hipoglisemiye neden olan diğer ilaçlarla kötü etkileşime girebilir.
 • Nöbetler –  Yüksek miktarda tüketildiğinde nöbetlere neden olabilir. Bu nedenle, epilepsi gibi nöbet ile ilişkili bir hastalıktan muzdarip olursanız dikkat etmelisiniz.
 • Hormon Dengesizliği –  Bu çay hormonal dengeyi etkiler ve vücuda östrojen benzeri etkiler yapabilir. Bazı kanserler fazla östrojen ile kötüleşebilir, bu nedenle bitkisel tedaviyi diyetinize eklemeden önce doktorunuzla konuşun.
 • Böbrek veya Karaciğer Durumu –  Adaçayında ki bazı aktif bileşikler, uzun vadede karaciğer ve böbrekleri olumsuz yönde etkileyebilir. Aşırı miktarda tüketirseniz, önceden var olan karaciğer veya böbrek zayıflığınız varsa zararlı olabilir.

Umarız adaçayının faydaları sağlığınızı geliştirmek için yararlı olur.

Bu Konu Hakkında Ne Düşünüyorsun?

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın