Adaçayı Yağının Faydaları Nelerdir?

0
Adaçayı Yağının Faydaları

Mucizevi bir bitki olan adaçayından oluşturulan adaçayı yağının faydaları say say bitmez. Bu şifalı yağ antifungal, antimikrobiyal, antioksidan, antiseptik, anti-inflamatuar, antispazmodik, antibakteriyel, kolajik ve koleratif, kikatrizan, depresif, sindirim, dezenfektan, emenagog, balgam söktürücü ve laksatif bir madde olarak kullanılmakta.

Bilimsel adı Salvia Officinalis olan adaçayı, özellikle cilt bakımı alanlarında ve kozmetik dünyasında sıkça kullanılır. Sayısız güzellik bakım ürünü, adaçayı yağının faydalarından istifade ediyor.

Adaçayı Yağının Faydaları

Bu yağ aşağıda listelenen bazı kozmetik ve tıbbi kullanımlara sahiptir. Muhtemelen en iyi özelliği olan sindirim sistemini yatıştırma yeteneği ile bilinir, ancak tıbbi kullanımları da bunun ötesine geçmektedir.

Adaçayı yağı, ev çevresinde ve güzellik bakımlarında çok kullanışlıdır; bu yüzden okumaya devam edin ve adaçayı yağının faydaları hakkında daha fazla bilgi edinin. Adaçayı Yağı

Adaçayı Yağının Cilde Faydası

Bu uçucu yağda yer alan kafur ve kamfen, ona antifungal özellik kazandırır. Bu yağ hem iç hem de dışta bulunan mantar enfeksiyonlarını önleyebilir. Dizanteri, cilt hastalıkları veya deri iltihabı gibi fungal enfeksiyonlardan kurtarabilir. Bu özelliği, cilt bakım ürünlerinde kullanılmasının ardındaki nedenlerden biridir.

Enfeksiyonu Önler

Adaçayı yağı içerisindeki fungal maddesi vücudumuzda ki mikrobik enfeksiyonlara karşı koruma sağlar. Bu nedenle, küçük yaralarınız veya kesikleriniz varsa bu bölgelerin enfeksiyon kapmasını engelleyebilirsiniz.

Antibakteriyel Özelliği

Bu yağ, bakterileri öldürdüğü ve vücutta gelişmelerini engellediği için bakteriyel enfeksiyonlara karşı da yararlıdır. Aynı zamanda kulak, burun, boğaz, gözler, cinsel organlar, üretra, kalın bağırsaklar, ciltte ve yaralarda oluşabilecek bakteriyel enfeksiyonları iyileştirmek için de kullanılabilir.

Adaçayı Yağı Yaşlanmayı Geciktirir

Bu, belki de adaçayı yağının faydaları içinde en önemlisi Anti-aging (yaşlanma karşıtı) ve cilt tedavi ürünlerinde yaygın olarak kullanılır.

Adaçayında ki antioksidanlar yaşlanmayı yavaşlatır, kırışıklıklar, ciltteki sarkma, görme ve işitme yeteneklerinde azalma, hafıza kaybı, dokuların bozulması ve sinirsel bozuklukları önler. Ayrıca ciltte çatlaklar, sivilce, yaralar ve diğer istenmeyen izlerin önlenmesine yardımcı olur.

Antiseptik Özelliği

Mikrop, bakteri ve mantar önleyici özelliklere sahip olduğu için yaralar, cerrahi kesiler, doğum sonrası yaralanmalar, ülserler ve diğer yaralar için antiseptik olarak işlev görür.

İltihap Sökücü Özelliği

Zehirli içeceklerin ve uyuşturucuların, aşırı tuzlu veya baharatlı yiyeceklerin yutulması vb. durumlarda, bunların etkilerini azaltmak için kullanılabilir. Mide, bağırsaklar ve boşaltım yollarındaki iltihapların da iyileşmesine yardımcı olur.

Kasılmaları Tedavi Eder

Karın ağrısı, göğüs ve bağırsakta ağrı, öksürük ve kramp gibi spazmlardan kaynaklanan tüm problemlerin tedavisinde yararlıdır.

Doğum İzlerini Siler

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi adaçayı yağı, yara izlerini, doğum sonrası karın çatlaklarını ve lekeleri ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Aynı zamanda vücudumuzdaki diğer yaraların ve kesiklerin çabuk iyileşmesinde de yardımcı olur.

Kanı Temizler

Adaçayı yağının faydaları arasında vücutta oluşan toksin maddelerin terleme veya diğer yollar ile kandan atılmasını sağlar. Böylece bir kanı temizler.

Dezenfektan (Temizlik) Özelliği

Adaçayı yağının antibakteriyel, antifungal, antimikrobiyal ve antiseptik özellikleri onu etkili bir dezenfektan haline getirir. Çünkü hem iç hem de dıştan gelebilecek enfeksiyonlara karşı sağlam bir koruma sağlar.

Ayrıca, evinizde bir dezenfektan olarak kullanabilirsiniz. Güçlü antifungal ve antimikrobiyal özellikleri banyoda ki mikropları öldürür ve hazır satılan temizleyici maddelere göre çok daha iyi kokar.

Üstelik bir deodorant etkisi vardır, bu nedenle evde ki hoş olmayan kokuları gidermek için çok yararlı olabilir.

Balgam Söktürücü

Göğüs ve solunum yollarındaki öksürük, soğuk algınlığı ve enfeksiyonlardan kurtulmak için kullanabilirsiniz. Ayrıca nefes darlığı olan hastaların rahatlamasını sağlamak adaçayı yağının faydaları arasındadır.

Adaçayı Yağının Saça Faydası

Kepek ve yağlı saçlara yardımcı olabilecek faydalı özellikleri içerir. Aynı zamanda temizleme özellikleri nedeniyle şampuan ya da saç kremi olarak da kullanılabilirsiniz. Sonuçta markette satılan bir çok şampuanın içinde adaçayı özü yer alır.

Ateş Düşürücü İlaç

Adaçayı yağı enfeksiyonlarla mücadele ederek ve ateşin neden olduğu iltihaplanmayı azaltarak ateşi düşürebilir.

Müshil Olarak Kullanılabilir

Gaza iyi gelir mi diye soranlara, boşaltımı kolaylaştırır ve bazı sıvıların deşarjını arttırarak kabızlıkları ortadan kaldırır ve bağırsakları çalıştırır.

Adaçayı Yağının Zararları

Epilepsi ya da histeri öyküsü ile sinirsel bir uyarıcı sahibi olanlar adaçayı kullanmaktan kaçınmalıdır. Ayrıca, doğasında toksik olan kafur ve kamfen içerdiğinden gebelik ve hamilelik esnasında kullanmak adaçayı yağının zararları arasında yer alıyor.

Umarız adaçayı yağının faydaları sağlığınızı iyileştirmek için yeterli katkıyı size sunar.

Bu Konu Hakkında Ne Düşünüyorsun?

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın